באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: יוצאים בחוץ

יקנעם: יוצאים בחוץ

42% מהנערים והנערות ביקנעם אינם לומדים בעיר ונוסעים מדיי יום לבתי ספר הממוקמים ביישובי הסביבה או אפילו לחיפה. דובר העירייה: “בשנה הבאה עתידה להיפתח קריית חינוך חדשה בעיר ויש חשיבה לקדם מסגרות שיתנו מענה לתלמידים שרוצים בית ספר טכנולוגי/מקצועי

חלק ניכר מבני הנוער ביקנעם אינם לומדים בעיר ונאלצים לכתת רגליהם לישובים סמוכים, כך עולה מנתוני משרד החינוך. על פי הנתונים של שנת הלימודים תשע”ב שהם האחרונים שפורסמו על ידי משרד החינוך, רק 57.91% מבני הנוער ביישוב לומדים בבית הספר התיכון ‘אורט אלון’. על פי נתונים אלה היו בשנה זו 278 תלמידי י”ב שהתגוררו בעיר אך רק 161 מהם למדו בתחומי הרשות, דבר המותיר 117 תלמידים הלומדים מחוץ לעיר. מצד שני, הנתונים החיוביים הם ש 100% מהלומדים ברשות ניגשים לבגרות ואילו כאשר מתייחסים רק לתלמידים המתגוררים בעיר ולומדים באורט אלון המספר יורד מעט ל 93.53%, דבר המצביע על כך שביקנעם לא נוהגים כמו בחלק מהמקומות האחרים אשר מונעים מתלמידים פחות טובים מלגשת לבגרות וזאת על מנת להעלות את אחוזי ההצלחה. נתון מעניין נוסף הוא אחוז הזכאים לבגרות מהלומדים בי”ב הלומדים ברשות העומד בשנת תשע”ג על 77.51%.

זכאות לבגרות
אורט אלון, רק 58% מתלמידי היישוב לומדים בו. צילום: רונן צומר.

דובר עיריית יקנעם, רועי אדוט מסר בתגובה: “ביקנעם יש בית ספר מקיף אחד בלבד, ואין מקיף דתי ומסגרות לימוד לחרדים, ולחינוך מיוחד. כ- 87% מהתלמידים שלומדים בבתי ספר ממלכתיים רגילים לומדים ב’אורט אלון’ יקנעם, מה שאומר שרק כ- 13% מהתלמידים שמתגוררים ביישוב ולומדים בבתי ספר ממלכתיים רגילים, לומדים מחוצה לו, וזאת על אף שיש כאלו שמעדיפים מקצועות שלא קיימים כאן כגון אמנות וכיוצ”ב ולומדים בבתי ספר כאלו, ויש כמובן גם את אלו שבוחרים בריאלי, בלאו בק, ובשפייה.  החוק במדינת ישראל, חשוב לציין, מאפשר לכל תלמיד החל מכיתה י לבחור את בית הספר בו ברצונו ללמוד.  צריך לקחת בחשבון שיש גם תלמידים שנשארו ללמוד בבתי ספר שמחוץ ליישוב כיוון שהוריהם עברו דירה לקראת כיתה יב’ והם לא רצו לעשות שינוי.

בשנה הבאה עתידה להיפתח קריית חינוך חדשה בעיר ויש חשיבה לקדם מסגרות שיתנו מענה לתלמידים שרוצים בית ספר טכנולוגי/מקצועי, מסגרת לתלמידי החינוך המיוחד, ועוד. הדבר במידה וייצא לפועל יאפשר לכאלו שמעדיפים את המסלולים הנ”ל ואשר לומדים כיום מחוץ ליישוב ללמוד במסגרות ביישוב, ואלו כידוע מוכיחות את עצמן מעל ומעבר כאשר ממוצע מקבלי הבגרות בקרב בוגרות ובוגרי ‘אורט אלון’ יקנעם עומד על כ- 80%, הרבה מעבר לממוצע הארצי. נתון זה מתעצם אף יותר  שעה שביקנעם בניגוד ליישובים אחרים ניגשים לבגרות כ- 100% מהתלמידים. ביקנעם משקיעים משאבים רבים בהובלת התלמידים ובהתאמתם לתכניות שמעניינות אותם. חשוב לראש העיר לדאוג לכל תלמידי היישוב ללא יוצא מן הכלל, כולל לאלו שלומדים מחוצה לו, והוא הנחה את אגף החינוך לבדוק מה הסיבות שתלמידי החוץ לומדים מחוץ ליישוב, ולראות איך בכל זאת ניתן לסייע להם כדי להעלות את ממוצע הזכאות לבגרות, וזאת לצד המשך התמיכה והסיוע בתלמידי ‘אורט אלון’, כולל השקעה מרבית בכ- 20% שלומדים ביישוב ולא מקבלים בגרות מלאה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter