באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: חודש ללא מסגרת לימודית

יקנעם: חודש ללא מסגרת לימודית

נערה בת 13 מיקנעם נותרה חודש ללא מסגרת לימודית. הנערה חזרה לאחרונה לרשות אימה לאחר שנתיים בפנימייה וזקוקה למסגרת לימודית מקדמת בכיתה קטנה.

נעמה (שם בדוי), נערה בת 13 מיקנעם, הוחזרה לאחרונה לרשות אימה וזאת לאחר שלפני שנתיים, הוצאה מרשותה והושמה בפנימיה. נעמה הוצאה מביתה לאחר שעברה התעללות מינית על ידי שני נערים אשר למדו בשכבה שמעליה וזאת בשל טענת שירותי הרווחה כי אימה אינה מסוגלת לתת לה את התמיכה הדרושה במצב זה. לאחר שנתיים של מאבק עיקש חזרה נעמה לביתה אלא שנכון לכתיבת שורות אלה טרם נמצא לה פתרון חינוכי. לטענת האם היא רצתה בתחילה כי נעמה , הזקוקה למסגרת לימודית מקדמת, תלמד ביקנעם אלא שנעמה עצמה סירבה לכך מכיוון שלא רצתה להתקל בנערים שהתעללו בה אשר לומדים גם כן בבית הספר. בעירייה הסכימו

הנערה ישב בבית חודש ימים
עיריית יקנעם “נמצאה מסגרת לילדה”

לשבץ את נעמה בבית ספר מחוץ ליישוב אלא שלטענתם נדרשת האם לחתום על ויתור סודיות לשם כך. האם, בעצת עורך דינה, סירבה לחתום על מסמך כזה וכך החלה סאגה של מכתבים וטלפונים כשנעמה נותרת כל הזמן הזה ללא מסגרת לימודית. לטענת האם, הוצע לה לאחר זמן מה לרשום את נעמה לבית ספר בקרית ביאליק אלא שהיא סירבה לכך בשל המרחק הרב כשבסופו של דבר נמצא לנעמה מקום בקרית אתא.

דובר עיריית יקנעם, רועי אדוט מסק בתגובה “הילדה חזרה להתגורר ביישוב במהלך חודש דצמבר ולאחר מספר שבועות נתקבל אישור מטעם בית המשפט שאיפשר לנו את התחלת תהליך שיבוץ, ומיד הותחל תהליך אינטנסיבי לשיבוצה. לאחר קבלת הסכמת האם נשלחה בקשה לוועדת השמה  חריגה. האם ביקשה לשבצה בבית הספר ביישוב. במהלך הועדה האם חזרה בה וביקשה שיבוץ מחוץ ליישוב בכיתה ח’. הליך זה מחייב חתימת האם על ויתור סודיות. האם חתמה רק לאחר עיכוב של מספר שבועות. מיד נשלחו בקשות שיבוץ ל – 6 רשויות. במקביל סודרה הסעה לילדה על חשבון העירייה לבית הספר בו למדה עד הגעתה ליישוב, אך האם סירבה. עד כה קיבלנו דחייה  משלוש רשויות בגלל חוסר מקום ומרשות אחת בגלל חוסר התאמה. לשמחתנו הבוקר התבשרנו שנמצאה מסגרת לילדה והיא ואימה הוזמנו לפגישה שצפויה להתקיים מחר וכולנו תקווה שהיא תיקלט במקום, אך במידה ולא, נפעל לשבצה במסגרת אחרת לשביעות רצון המשפחה. חשוב לציין ולהדגיש שכל ילד וילדה שאינם במסגרת חינוכית מדירים שינה מעינינו, ואנו מתנגדים ומצטערים על כל יום שהילדה יושבת בבית. כמו כן יש לציין המפקחת על החינוך המיוחד והמפקח על הביקור הסדיר מלווים את המקרה מקרוב ובמקצועיות.”

ממשרד החינוך נמסר בתגובה ” החוק הסמיך  , בלעדית , את הרשויות המקומיות לשבץ תלמידים בתחומן במסגרות החינוכיות הרלבנטיות . יחד עם זאת  , סירוב כתוב של הרשות לפניה כתובה של הורים בעניין  שינוי שיבוץ מקנה להורים המסורבים זכות ערעור בפני ערכאה מחוזית שלהחלטתה תוקף סופי ובלתי הפיך .

יחד עם זאת , גורמי הפיקוח והמקצוע במחוז התבקשו להיכנס לעובי הקורה , לבדוק , לבחון , ולראות כיצד ניתן לקדם ולסייע  , יחד עם הרשות המקומית  ויחידות התמך המקצועיות-היקפיות  , כאשר טובת התלמיד-במרכז ” .

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter