באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם זוכרת את יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל

יקנעם זוכרת את יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל

העירייה תקים ביחד עם המשרד לקליטת עלייה חדר הנצחה עבור הנספים

ביקנעם זוכרים את יהודי אתיופיה שנספו בדרכם מארץ מולדתם לארץ הקודש, וביישוב נערך טקס לזכרם.

מנחי הטקס פתחו ואמרו שבאנו לזכור את אלו שחלמו להגיע לירושלים, אולם לא הגשימו את חלומם, והוסיפו שכ- 4000 אנשים, נשים וטף לא שרדו את המסע, ואלו הותירו צלקות גם באלו שכן הגיעו לארץ, ועל אף המשבר הנוראי לא ויתרו, ובנו כאן את ביתם. בתום דברי הפתיחה הורד דגל המדינה לחצי התורן על ידי טגניה גוצ’ל. עדיאל קאונט שאחותו לא שרדה את המסע אמר תפילת יזכור, והודלקו 4 משואות לזכרם של 4000 הנספים. ראש העיר, סימון אלפסי הניח באנדרטה זר לזכר הנספים, ואמר שאנו מתייחדים עם כ- 4000 יהודי ביתא ישראל שחלמו והאמינו שיגיעו לי-ם שהייתה משאת נפשם, אבל לא צלחו את הדרך. רה”ע אמר שמסירות נפשם היא אות ומופת, וסיפור גבורתם מהווה מורשת עבור הדורות הבאים. נציגת העדה והמשפחות השכולות, סלאמה ליקאונט ששכלה את בתה וובית שלא שרדה את המסע אמרה בשם המשפחות שמדובר בטקס חשוב ביותר. סלאמה סיפרה שבני העדה שומרים בחירוף נפש אלפי שנים על יהדותם, והוסיפה שהם חוו אובדן קשה שלא ניתן לתאר במילים. סלאמה סיפרה על בתה וובית ז”ל ואמרה שהייתה חייכנית ועוזרת, והוסיפה שבאתיופיה יש אחים נוספים שלהם שעדיין מחכים להגיע לי-ם, ואנו מתפללים לראותם במהרה. סגן ראש העיר, רומן פרס עולה בעצמו אמר ששום עלייה לא דומה לעלייה מאתיופיה שעה שהעולים בה חווים קשיים רבים, אובדן וזוועות. פרס סיפר שנפגש עם בני משפחתם של הנספים והוא מעריך אותם מאוד. מנהלת מרחב חדרה במשרד לקליטה ועלייה, יוליה חיבניק אמרה שיקנעם מתייחדת עם כ-4000 יהודים שחלומם להגיע לארץ ישראל לא הוגשם. חיבניק אמרה שהדורות הבאים יוכלו דרך חדר ההנצחה שמשרדה יסייע במימון הקמתו ללמוד על מורשתם של הנספים.

הטקס הסתיים בשירת ‘אני מאמין’ ששרו ילדי מקהלת חמ”ד הדסים ובשירת התקווה. ילדי המקהלה שרו קודם לכן את “אתה לי ארץ”. בן העדה, אבתמו שהוא גם תושב העיר הקריא קטע מרגש שעסק  בקשיים ובאובדנים שהיו בדרך במסע.

ביקנעם חיות עשר משפחות שיש להן יקירות ויקירים שיצאו למסע ולא זכו להשלימו ולפני מספר שנים חנכה העירייה אנדרטה לזכרם.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

“יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל הוא חשוב מאוד. אני מברך על הקמת חדר ההנצחה עבור הנספים. חשוב ביותר שהדורות הבאים יכירו את מורשתם. יקנעם התברכה בקהילה אתיופית מפוארת שתורמת רבות ליישוב ולמדינה. אני קורא לממשלת ישראל להעלות במהרה את כל היהודים מאתיופיה. מקומם כאן איתנו. אני מודה לאבישג ולטגניה, למקהלת חמ”ד הדסים ולכל מי שהובילו את הטקס”.

צילום: דוברות עיריית יקנעם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter