באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם: העיר בירוק

יקנעם: העיר בירוק

תחרות “קלינטק” קבעה בפעם השנייה: “יקנעם עיר ירוקה לשנת 2014. ראש העיר, סימון אלפסי: “אני שמח על הזכייה שמוכיחה שוב שיקנעם היא עיר ירוקה מובילה בישראל”

העיר יקנעם הוכרזה כעיר ירוקה בקטגוריית ערים קטנות ובינוניות, ולאחת מעשר הרשויות הירוקות במדינת ישראל לשנת 2014 וזאת לאחר שהעיר עמדה בקריטריונים  נוקשים של תחרות הרשות הירוקה. זו הפעם השנייה שיקנעם זוכה בפרס היוקרתי וזאת לאחר שהיא זכתה בו  ב – 2009.

קלינטק
יקנעם זכתה בתואר עיר ירוקה. צילום: רונן צומר.

על מנת לזכות בתואר הנכסף נבחנה יקנעם בשורה של נושאים וזכתה לשבחים רבים. בעוד שעל פי המדריך לתכנון שטחים ציבוריים פתוחים מכסת שטח פתוח עירוני לא תפחת מעשרה מ”ר לנפש, ביקנעם יש 50 מ”ר לנפש. ביקנעם  מספר רב של עצים בכל רחבי העיר. בעיר מערכות  בקרה והשקיה ממוחשבות שנותנות פתרונות אופטימאליים, וגם חוסכות מים. ביקנעם 500 דונמים של פארקים ציבוריים, ואלו מתוכננים לפעילויות ספורט ונופש לטובת התושבים. בעיר שבילי אופניים באורך של 13 ק”מ. ליקנעם תכנית מתאר כללית שנעשתה אחרי הליך נרחב של שיתוף הציבור ואשר קובעת שמירה קנאית על הסביבה, איכות החיים, הנוף וערכי הטבע והמורשת. בעיר נמצאת בבניה שכונה ירוקה  ובבנייתה מושם דגש על מרכיבים סביבתיים מתקדמים ובהם: תאורה, השקיה, ניהול פסולת ועוד. יקנעם גם הצטרפה לתכנית תג סביבה, והיא אחת משלושים ואחת רשויות שמפרידות פסולת לשני זרמים.

תחרות “קלינטק 2014” נערכת כל שנה ובמסגרתה הרשויות המתמודדות נבחנות על בסיס הפעילות הסביבתית שבוצעה ברשות בשנה האחרונה וזאת בהתאם לאחד עשר מדדים שנקבעו מראש. לשכלול התוצאות הוספו השנה לראשונה גם נתונים אובייקטיביים שנאספו מרשות המים והחשמל, המשרד לאיכות הסביבה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנוגע לצריכת חשמל, מים וייצור פסולת לנפש. בין המדדים שנבדקו השנה: התייעלות אנרגטית והפחתת פליטת גזי חממה,  מחזור והפרדת פסולת, מים ושפכים, בנייה ירוקה, גינון, חינוך סביבתי, חזות פני העיר, מסחר ותעשיה ירוקים, טיפוח שטחים ציבוריים וטבע עירוני, ניהול עירוני בר קיימא ועוד.

ראש העיר, סימון אלפסי: “אני שמח על הזכייה שמוכיחה שוב שיקנעם היא עיר ירוקה מובילה בישראל, ומביאה כבוד רב ליישוב, לרשות על כל עשייתה, ולתושבי העיר שהם חוד החנית. בעיר מקודמים פרויקטים רבים ומקודמות תכניות רבות לשמירה על הטבע והסביבה. ביקנעם מחנכים לשמירה מגיל צעיר ועושים הכל בשיתוף פעולה עם התושבים שמרגישים את תחושת השייכות והתוצאות בהתאם”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter