באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

יקנעם ” המודל להתמודדות בחירום שנבנה בעיר צריך להילמד בכל הרשויות בארץ

יקנעם ” המודל להתמודדות בחירום שנבנה בעיר צריך להילמד בכל הרשויות בארץ

הצלחה גדולה ליקנעם בתרגיל נקודת מפנה 6. גורמי בטחון:יש פה רשות מובילה. ביקנעם מוכנים לכל תרחיש.פיקוד העורף יסייע בהכשרת  יחידת חילוץ.

במשך יומיים עמוסים במיוחד לקחה יקנעם חלק פעיל בתרגיל הלאומי “נקודת מפנה 6” שהתקיים השבוע בכל רחבי הארץ ואשר בדק את מוכנות היישוב להתמודדות עם תרחיש של רעידת אדמה.

היום הראשון החל בהתכנסות פורום ראשי המכלולים, נציג יקל”ר ונציגי כיבוי אש ומשטרה במרכז ההפעלה החדש והללו  דנו בתרחיש קיים. במהלך היום תרגלו הכוחות פינוי אוכלוסייה מהמבנים. צוות חילוץ בסיוע יחידת החילוץ מעמק יזרעאל פעל בבניין רדימיקס לחילוץ נפגעים מבין ההריסות. בערב תרגלו התושבים פינוי עצמאי מבתיהם.

היום השני החל מוקדם בבוקר באיוש מרכז ההפעלה החדש ע”י נציגי המכלולים ובישיבה של פורום ראשי המכלולים בה הציגו לראש העיר את תמונת המצב לשם קבלת החלטות. במקביל תודרכו 33 בני נוער ומתנדבי שנת שירות שהתנדבו לסייע בחירום ושובצו במכלולים השונים. לאחר מכן הגיעו כולם לאס”ל  שנפתח ברחבת חניית מגרשי הטניס ואשר כלל בין היתר: עמדת רישום, עמדת המתנה, מוקד מידע לציבור, תחנות לחלוקת מזון, מים, ביגוד וסניטציה, שרות תמיכה נפשית, עמדת רופא, נקודת משטרה, נציגות משרד הפנים, נקודת מתנדבים, פינת יצירה לילדים, משחקיה, ביתן להפעלת ספורט ותנועה ועוד. ראש העיר ונציגי מערכת הביטחון סיירו במקום וקיבלו מידע על הפעילות וקליטת תושבים. לאחר מכן התקיים תרגיל תר”ח בבית העלמין בו  התקבלו החלטות לדרכי פעילות במצב של פינוי גופות וקבורתן. החלק המרכזי של התרגיל כלל ביקור במתקן קליטה וקליטת מפונים הלכה למעשה. למתקן המיוחד שנפתח בבית החינוך “דליות” זרמו כל כוחות הביטחון בראשות מפקד מחוז הצפון בפיקוד העורף אל”מ אריק אלעזר ומאה חיילים שאמורים להיקלט במתקן, כל אחד על פי בעיותיו. מתקן הקליטה היה מורכב בין היתר מהורים מתנדבים, והיה ערוך לקליטת 300 מפונים. המתקן כלל פינת קליטה ראשונית, חדרי המתנה, עמדת רופא ואחות, חדר רווחה טיפולית, מוקד מידע, פינת מתנדבים מחסן ציוד לוגיסטי, מטבח, מחסן מזון, חדרי מגורים למפונים, מגורי סגל, חדר שירות ציבורי, חדר נציגות משרד הפנים, ביטוח לאומי בנק, דואר, חדרי הפעלה לילדים, פינות החתלה והנקה, בית כנסת, לוחות מודעות  ועוד. המתקן המושקע ותפקוד הצוותים השונים זכו לתשבחות מכל הגורמים. לאחר מכן התכנסו כולם לישיבת סיכום בה שיבחו כל גורמי הביטחון את המקצועיות שיש ביקנעם. ראש העיר שיבח את כל הצוותים על פעילותם ואמר שהעירייה תקבל ממשרד הפנים ערכה לחירום ופיקוד העורף יסייע בהכשרת יחידת חילוץ.

תרגול חילוץ נפגעים
המודל צריך להלמד בכל הארץ. צילום: דוברות עיריית יקנעם

ראש העיר סימון אלפסי “התרגיל היווה הזדמנות נוספת להכנת כלל המנגנון העירוני לפעילות ומתן שירות בחירום. היערכות מוקדמת ותרגול מצילים חיים וביקנעם מקפידים כל הזמן להתכונן לכל התרחישים. ראינו מערכת עובדת שמוכנה לחירום. תושבי יקנעם יכולים להיות רגועים שיש מי שידאג להם בשעת הצורך. אין לי מילים על הפעילות של מנהלת “דליות”, צוותה וההורים. ב”דליות” הוכיחו שהם מצטיינים גם בשגרה וגם בחירום”.

 מנהלת בית החינך “דליות” עפרה הירש “מבחינתנו לא מדובר ב”דליות” או ביקנעם, אלא באחריות לאומית. הרשות, צוות בית החינוך וההורים עשו לילות כימים על מנת להיערך הכי נכון שאפשר. ראינו בתרגיל גם הזדמנות ללמידה כדי שבזמן אמת נתפקד הכי טוב שאפשר”.

מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף אל”מ אריק אלעזר “יקנעם היא דוגמא ומופת לאיך צריך להיות ולעבוד מתקן קליטה. כל התרגיל תועד וצולם ואני אפעל לכך שיהפוך לסרט הדרכה לפעילות של פיקוד העורף. נעשתה בעיר פעילות רבה הן בהקמת האס”ל והן בהקמת מתקן קליטה.יש פה ראש עיר שלוקח אחריות. אנו נעזור ונתמוך בכל מה שצריך.”

נציגת פס”ח ארצית רחל זילברברג ” מה שראינו ביקנעם חריג ברצינותו. יש כאן רשות מסודרת. יש חשיבה. אנו עורכים השתלמויות בכל הארץ שמתבססות על ניסיון רב שרכשנו ממלחמות ואירועים בארץ ובעולם. ביקנעם הטמיעו הלכה למעשה את כל המלצותינו ואף הוסיפו רעיונות משלהם. דאגו כאן להכול מהכול. מה שנעשה ביקנעם יש ללמד בכל הארץ.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter