באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טור דעה: בחירות שחורות לצפון

טור דעה: בחירות שחורות לצפון

בבחירות הקרובות עומד לאבד הצפון למעלה ממחצית מהנציגים שלו בכנסת, לא כולל הסיעות הערביות. האם מפלגת הצפון עליה דיברו לפני הבחירות הקודמות, תקרום עור וגידים לקראת הבחירות הבאות בשל חוסר הייצוג?

בסוף השבוע שעבר הוגשו הרשימות הסופיות של כל המפלגות לבחירות לכנסת ה-19 וכבר ברור כי הצפון הולך לאבד ייצוג באופן משמעותי מאוד. בכנסת היוצאת כיהנו 21 ח”כים מצפון הארץ כאשר 13 מהם כיהנו מטעם סיעות ציוניות , שניים מטעם ש”ס ושישה מטעמן של הסיעות הערביות. אך בעוד שבש”ס ובסיעות הערביות אין זעזועים משמעותיים הרי שהבחירות הקרובות מבשרות על ירידה משמעותית בייצוגו של הצפון בכלל ועמק יזרעאל בפרט. חיסולה של קדימה, יעיף מהכנסת את יעקב

בחירות שחורות לצפון
ישראל חסון. לא צפוי לחזור לכנסת. צילום: Yisrael Hasson

אדרי (אור עקיבא), ישראל חסון (קרית טבעון), אחמד דבח (דיר אל אסד), מג’לי והבה (בית ג’אן) וד”ר אכרם חסון (דאלית אל כרמל). במפלגת העצמאות שאינה צפויה לעבור את אחוז החסימה יש שני ח”כים מהצפון, שלום שמחון (אבן מנחם) ושכיב שנאן (חורפיש). גם האיחוד בין הליכוד לישראל-ביתנו לא עשה טוב לצפון כאשר חברת הכנסת ליה שם טוב (נצרת עלית) נדחקה על ידי ליברמן למקום לא ריאלי וגם ציון פיניאן (ליכוד) איבד את מקומו בכנסת. במקומם יכנס ברשימה המשותפת חמאד עמר (מקום 28) כאשר איוב קרא נמצא במקום 39 שספק אם הוא ריאלי . שוקי אוחנה, נציג העמקים, ממוקם שני מקומות לאחר קרא וכניסה שלו לכנסת תהווה הפתעה מרעישה. ברשימת העבודה, הוצב ראש המועצה האזורית גלבוע , דני עטר, במקום ה-17 שאמור להיות ריאלי ואילו השר לשעבר, ראלב מג’אדלה הוצב מקום אחריו, מקום שכבר נחשב כגבולי. ברשימת ‘התנועה’ של ציפי לבני ממוקם עמרם מצנע (תושב חיפה) במקום השני והוא למעשה נציג הצפון היחיד ברשימה. ברשימת הבית היהודי אמור דניאל הרשקוביץ’ (חיפה) לאבד את מקומו ולהשאיר רשימה נטולת נציגים לצפון. ברשימת ‘יש עתיד’ בראשות יאיר לפיד אין כלל ייצוג לצפון במקומות ריאלים כך גם ברשימות של מר”צ ו’עוצמה לישראל’.

ממשחקי הכסאות הללו עולות שתי מסקנות ברורות. הראשונה היא שמבין הח”כים הציונים המכהנים רק אורלי לוי תשמור בודאות על מקומה בכנסת. השניה, רק ארבעה נציגים מהצפון יכולים לראות עצמם בטוחים בכנסת הבאה ושניים נוספים נמצאים במקומות גבוליים. עתה נותר רק לראות אם תושבי הצפון יענישו את המפלגות בהן הם לא מיוצגים כאשר ילכו אל הקלפי ב-22 בינואר.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter