באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טור דעה: איפה הימין החילוני?

טור דעה: איפה הימין החילוני?

איחוד הרשימות של הליכוד וישראל ביתנו גורם לחילונים רבים להצביע עבור מפלגת הבית היהודי בראשותו של נפתלי בנט ואנחנו ב- YCOM נזכרים בערגה ברפול שהקים את ‘צומת’.

אחת התופעות של הבחירות הנוכחיות היא התחזקותה של מפלגת “הבית היהודי” אך עם כל הכבוד לבנט שהוא איש ראוי לכל הדעות, מפלגתו לא היתה זוכה להצלחה כה גדולה לולא הואקום שנוצר בימין בשל העדרה של מפלגת ימין חילונית. ואקום זה גורם לחילונים רבים להצביע עבור מפלגה דתית , דבר שבכל סיטואציה אחרת היה מתקבל כא-נורמלי.

למען האמת, העדרה של מפלגת ימין חילונית אמורה להפתיע שהרי ההיסטוריה של מפלגות כאלה הינה ארוכה אפילו יותר מההיסטוריה של מדינת ישראל שכן מפלגת

הנער ממסחה
יגאל אלון. הקים את ‘אחדות העבודה’ השניה.

הימין החילונית הראשונה “אחדות העבודה” , הוקמה עוד בשנת 1919. עם השנים חלו שינויים פוליטיים ובשלב מסויים נבלעה אחדות העבודה במפא”י ההיסטורית שבתורה הפכה למפלגת העבודה המזוהה כיום כמפלגת שמאל. אנשי “אחדות העבודה” לא נותרו במפלגה ונפוצו לכל עבר כשהפעם האחרונה בה הם התאחדו היתה בבחירות של 1992 במסגרת מפלגת ‘צומת’ בראשותו של רפול. אך רפול, למרות היותו איש צבא מצוין, התגלה כפוליטיקאי קצת פחות טוב ושבעת חברי הכנסת שנכנסו לכנסת על גבו סיפקו מופעי ליצנות שהפכו את המפלגה לבדיחה וגרמו לה להעלם ודי אם נזכיר את אלכס גולדפארב שמכר את עצמו בתמורה למיצובישי וגונן שגב שניסה להבריח לארץ “סוכריות”.

מפלגות הימין החילוני היו מזוהות תמיד עם ההתיישבות העובדת, זו אשר כל כך נפוצה אצלנו בעמק ולא לחינם רוב האישים הבולטים במפלגות אלה לדורותיהן היו בני העמק כדוגמת יצחק טבנקין, יגאל אלון ורפול. אלא שמפלגת הימין החילונית האחרונה, ‘ישראל ביתנו’, זוהתה דווקא עם העלייה מחבר העמים. היא סימלה ימין מסוג אחר ומבקריה אף טענו כי היא אינה מפלגת ימין כלל, אך למרות הבקורות היא הצליחה לקבל את הקולות של אנשי הימין החילוני. עם הצטרפותה של ‘ישראל ביתנו’ לליכוד מצאו עצמם רבים עומדים בפני שוקת שבורה, שכן בליכוד הם לא מוכנים לבחור ולכן מחוסר ברירה הם נותנים את קולם למפלגה דתית.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter