באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

טור דיעה: הבו מעות לטייקון הקבצן

טור דיעה: הבו מעות לטייקון הקבצן

הבנקים הגדולים מפרישים לחובות מסופקים מליארדים בגין חובות של טייקונים ומצד לוחצים על העסקים הקטנים שהם הפרה החולבת שלהם. האם לא הגיע הזמן להתערבות של המפקח על הבנקים?

בשבוע שעבר נזכרתי באחד האירועים שהובילו לפרוץ המרד הגדול, הנציב הרומאי גאסיוס פלורוס דרש כי היהודים ישלמו לו 17 כיכרות זהב מקופת המקדש בטענה כי הן דרושות לקיסר. בתגובה הוצפה ירושלים באנשים עם קופות צדקה שקראו “הבו מעות לגאסיוס פלורוס הקבצן”.

נזכרתי באותו נציב רומאי לאחר שבעיתונות הכלכלית התפרסם כי בנק הפועלים ובנק לאומי הפרישו יחדיו כמעט 2.5 מליארד ₪ לחובות מסופקים בגין חובותיו הפרטיים של הטייקון אליעזר פישמן. כן, זה אותו פישמן שחשב האוצר לשעבר, פרופ’ ירון זליכה אוהב לספר כיצד חילט לו ערבויות לאחר שלא שילם למדינה את המגיע לה. אך בעוד זליכה עשה את המוטל עליו, בבנק הפועלים ובבנק הלאומי “שכחו”  לקחת מפישמן את החברות בהן הוא מחזיק ואשר מהוות ערבון להלוואות הפרטיות שלו.

למי שלא יודע, פישמן הפסיד הון עתק בכמה עסקאות ספקולטיביות בחו”ל. מדובר בסכומים שרובנו לא נראה במשך חיים שלמים ושוב הוכח שהטייקונים הישראלים הם לא אנשי עסקים מבריקים כאשר אין להם את הגב של הקשרים עם השרים ופקידי האוצר.

אבל הסיפור של פישמן הוא רק חצי מהתמונה. בדיוק כשדבר ההפרשה לחובות מסופקים דלף החוצה, יצא לי להגיע לבנק על מנת לבקש הגדלה של מסגרת האשראי. כפרילאנסר, ישנם חודשים בהם איני מקבל תשלום על עבודתי, בעגה של העצמאיים זה נקרא “שוטף פלוס חפש את החברים שלך” ולהפתעתי באותו בנק פועלים שנתן הלוואה מופקרת לפישמן, סירבו לאשר לי הגדלת אשראי. האם אני לווה מסוכן יותר מפישמן? האם איי פעם ביקשתי מהבנק שימחק לי חוב? אם כך מדוע לחצו עליי בבנק כאילו שכמה אלפי השקלים הבודדים שהייתי חייב להם ימוטטו את הבנק?

למען האמת אינני בא בטענות לבנק הפועלים על הדרך בה הוא נהג בי, זה כסף שהייתי חייב לבנק וזכותו של הבנק ללחוץ עליי. אבל אני כן בא בטענות לבנק על הדרך בה הוא נוהג בפישמן. מפני שמעבר לעובדה שאני גם בעלים של הבנק דרך המניות שבוודאי מוחזקות על ידי קרן הפנסיה שלי הרי שהאשראי המופקר שמוענק לפישמן ולשאר הטייקונים בא למעשה על חשבון האשראי שהבנקים נותנים לי ולשאר העסקים הקטנים. אלה שמשלמים מסים, שהולכים למילואים ושמעסיקים חלק ניכר מהעובדים במשק. ולא רק שהם חונקים את העסקים הקטנים, הם גם נהנים מהמצב. הם אלה שמרוויחים מצ’קים חוזרים (צ’קים שהם עצמם הנפיקו) מפני שהעסקים הקטנים נאלצים לשלם ריביות על הכסף שלא נכנס, הם אלה שנהנים משיטת השוטף פלוס אינסוף מכיוון שגם פה העסקים הקטנים זקוקים למימון ובאים אליהם. אנחנו הפרה החולבת של הבנקים. ופישמן, פישמן הוא חתול הבית המפונק שאוכל את השמנת.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter