באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חכמת ההמונים

חכמת ההמונים

דפנה ארמוני הספיקה המון בקריירה שלה, אך למרות זאת הוציאה עד עתה רק שני אלבומים. ראיון עם מי שנחשבה לאחת הזמרות המבטיחות בארץ על הלהקה הצבאית, הסדרה הדוקומנטרית שצילמה לזכרו של אריק איינשטיין ועל גיוס הכספים בהד-סטארט לצורך הפקת אלבום חדש.

דפנה ארמוני היא אחת האומניות הוותיקות בארץ, ומין הסתם רובכם חושבים כי מאחוריה עשרות אלבומים, אלא שארמוני, למרות שהיתה פעילה רבות, עוסקת גם בתיאטרון ובציור, וקריירת השירה שלה כוללת שני אלבומים בלבד, כשבימים אלה היא מגייסת כספים עבור הקלטת אלבום שלישי דרך אתר מימון ההמונים, הד-סטארט.

לדבריה, את הרעיון היא קיבלה מדיויד ברוזה. היא פגשה באקראי את דיויד לפני שמונה שנים והוא סיפר לה כי הוא מגייס כסף לצורך הפקת אלבום בדרך הזו. ארמוני: “החלטתי להקליט אלבום לאחר שמצאתי במקרה מחברת ישנה שלי, בה כתבתי 132 שירים. השירים נכתבו בין השנים 1978 ל 1980”. על הבחירה ב’הד-סטארט’ היא מספרת “פעם חברות התקליטים היו משקיעות באומנים ונותנות להם את כל המעטפת, כיום הן עוסקות בהפצה בלבד, לכן יש צורך בהשקעה כספית על מנת להוציא אלבום. בדרך כלל קשה לי לבקש דברים מאחרים, ולכן זה מאתגר אותי. אני אוהבת לתת מפני שזה מה שעושה לי טוב וכך אני בוחרת. אנחנו נמצאים מעט זמן בעולם הזה ומה שאנחנו עושים עם החיים שלנו זו הבחירה שלנו, ואני בוחרת לתת טוב, להשפיע לטובה על אנשים ולגעת להם בלב. לכן מאוד קשה לי לבקש או לקחת, אבל במקרה הזה נוח לי לבקש מפני שאני נותנת תמורה. אם אדם עוצר אותי ברחוב ושואל אותי לאן נעלמתי, והוא יודע שהוא יקנה את הדיסק ויבוא להופעה אז הוא יכול להשקיע בהפקת הדיסק. אני זקוקה ל 120 אלף ₪, ועד עכשיו גייסתי קצת יותר מ-60 אלף”.

הרבה זמן עבר מאז האלבום האחרון של דפנה, ‘אישה אחת פחות’ שיצא ב 1992, וארמוני מסבירה את הזמן שחלף “היו לי הרבה מאוד עיכובים. מחלות, פציעות, בעיות כלכליות ושאר דברים של החיים אבל תמיד יצרתי ותמיד עליתי על במות. המהות שלי היא היצירה. אני כל הזמן, כל יום יוצרת. אני מציירת, כותבת, מלחינה, כל דבר שאני עוסקת בו הוא יצירה כלשהי”

ארמוני פרצה לתודעה לאחר ששיחקה בתפקיד נועה בראון, למרות שעוד קודם לכן היתה מוכרת בשל השיר ‘בתוך’ אותו שרה כסולנית צוות הוואי חיל האוויר. על התקופה הזו היא מספרת “לא ידעתי איך להתמודד עם ההערצה שחוויתי. פתאום עמדו מולי בנות וצרחו, הרגשתי שהן מאוד סובלות ולא היה לי נעים עם זה”. מה שמפתי הוא שארמוני טוענת כי באותה תקופה, היא בכלל לא חשבה שהיא יפה “אמנם בגיל 17 דיברו איתי מתחרות מלכת היופי שבסופו של דבר לא ניגשתי אליה, והרבה אנשים החמיאו לי על איך שאני נראית, אבל אני לא הרגשתי יפה. רק היום, בדיעבד, כשאני מסתכלת על התמונות, אני מבינה שהייתי מאוד יפה”.

ארמוני שירתה שנתיים בלהקת גייסות השריון ושנה בצוות הוואי חיל האויר. בתקופת שירותה פירק רפול את הלהקות הצבאיות ודפנה חוותה סצנה הדומה לאחת מהסצנות הידועות מהסרט “כל מי שנותרה לו פחות מחצי שנת שרות נשלח לתפקידים אחרים. שמו אותנו בשתי שורות. שורה אחת של מי שהיתה לו יותר מחצי שנה ושורה שניה למי שהיתה לו פחות. אני נשלחתי להיות פקידה וזה ממש לא התאים לי. כששמעתי שסולנית צוות הוואי חיל האוויר משתחררת ביקשתי להחליף אותה, בצבא הסכימו בתנאי שאחתום לשנה. אני הייתי מוכנה לחתום גם לשנתיים, רק לא להשאר פקידה”. על הסרט אומרת ארמוני “יש ב’הלהקה’ הרבה מההוואי של הלהקות הצבאיות, זה מאוד דומה”.

אחרי ‘הלהקה’, התחילה ארמוני להופיע עם אריק איינשטיין ושלום חנוך, אליהם היא מתייחסת כאל דיויד בואי ומיק ג’אגר הישראלים. היתה זו התקופה שלאחר התפרקותה של חבורת לול ועם הזמן הפך שלום חנוך גם לבן זוגה. ארמוני מפרגנת לאקס “הוא גאון כתיבה. והוא כתב כך מגיל 14, זו מתנת אל שהאדם נולד איתה. זה יוצר חיבור בין האינטליגנציה שלו, הראש האנליטי שלו לבין הרגישות שלו. הוא טרובדור מודרני”. בין השירים שכתב חנוך לארמוני, ניתן למצוא את השיר ‘אלה’, אחת הקלאסיקות הישראליות של כל הזמנים. מה שרבים לא יודעים זה שהשיר היה אמור להקרא במקור ‘ישראלה’, והוא מדבר על יחסי ישראל-ארצות הברית, ועל כך שיגיע יום בו ארצות הברית תנטוש את ישראל. כשאני שואל את דפנה האם היא חושבת שמדובר בנבואה היא עונה “לצערי אנחנו רואים שזה הולך ומתגשם מול עיננו”.

הצלע השלישית במשולש האומנותי הזה, היה כמובן אריק איינשטיין שהלך לעולמו לפני כשנתיים וחצי, וארמוני צילמה סידרה דוקומנטרית לזכרו הנמצאת בשלבי עריכה “הסדרה צולמה במשך יותר משנה. נסעתי ממקום למקום, פגשתי אנשים וראיינתי אותם. מאוד סקרן אותי לדעת אילו שירים של אריק מהדהדים לאנשים בתוך הלב ומתוך המקום הזה הסכמתי לעשות את הסדרה. בהתחלה לא הבנתי למה פנו אליי אבל למעשה אני האחרונה שהופיעה איתו במופע ‘חמוש במשקפיים’. הסדרה לא עומדת לצאת בקרוב מפני שאני רוצה לתת לסימה את הכבוד להיות הראשונה להוציא סרט עליו”.

לפני ארבע וחצי שנים עברה ארמוני פציעה לא קלה, היא נפלה וריסקה את רגלה. הפציעה הסתבכה וככל שחלפו החודשים וארמוני לא היתה יכולה לעבוד, כך היא הסתבכה כלכלית. דפנה גלויה לחלוטין בכל הנוגע לכך “זה קושי מטורף שאי אפשר כמעט לשרוד אותו. צריך לדעת לתמרן ולהצטמצם. ויחד עם זאת צריך לדעת גם להרחיב.במצב כלכלי קשה הנטייה הטבעית היא לצמצם הוצאות, צריך גם לדעת להרחיב את ההכנסות, להתפרש לתחומים נוספים על מנת להכניס כסף ממקומות אחרים”.

דפנה ארמוני היא גם חברה בוועד המנהל של אמ”י, וככזו היא מתייחסת לסערה סביב שרת התרבות, מירי רגב “זה חבל מאוד מה שקורה. יש ימין ושמאל, יש דתיים וחילונים, יש מזרחים ואשכנזים, ואם הייתי שרת התרבות הייתי רוצה ליצור אחווה בין כולם, הייתי מחפשת פתרונות על מנת ליצור מצב של קונצנזוס. בסופו של דבר, כשיש הרבה אנשים אפשר ליצור משהו גדול וחשוב”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter