באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חופש מסוכן

חופש מסוכן

אחוז הפגיעות המיניות בין בני נוער עולה מידי שנה, כאשר רוב הפניות למרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית מגיעות בחופש הגדול. מנהלת מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית: “אל תשאירו את הילדים שלכם ללמוד על יחסי מין מהאינטרנט”

כחודש בלבד חלף מאז שיצאו תלמידי התיכון לחופש הגדול וכבר מדווחים על מקרים של אלימות ושימוש באלכוהול בקרב בני נוער. סוגיה חמורה נוספת שמאפיינת את החופש הגדול אך דווקא פחות מדווחת היא פגיעה מינית, אשר במקרים רבים מתרחשת בתקופה זו. למרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בחיפה והצפון מגיעות אלפי פניות מידי שנה, רבות מתוכן בתקופת החופש הגדול.

ייתכן והסיבה היא כי תקופה זו מאופיינת בתחושה של “חוסר גבולות” בקרב בני נוער רבים, שנשארים ערים עד שעות מאוחרות. לדברי מנהלת מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בחיפה והצפון, עו”ד שני אלוני, רובנו רוצים לחשוב ש”הילד שלי לא יכול לפגוע בזבוב” ו”לילד/ה שלי זה לא יקרה”. אלא שהסטטיסטיקה כבר לא עובדת לטובתנו והגיע הזמן שכל אחד ואחת מאיתנו, ההורים, יתחיל לטפל במניעת הבעיה. אלוני: “הורים רבים מאמינים עדיין שאם יצליחו לגרום לבת שלהם לצאת מהבית עם מכנס ארוך מספיק ועם חולצה ללא מחשוף – הם עשו את המוטל עליהם כדי להגן עליה מפני הסכנות האורבות לה שם בחוץ. ולגבי הבנים, מה לגבי הבנים? הלא אלימות מינית היא נושא “של בנות”.

תקיפה מינית
שני אלוני: “לא לברוח משיחות מביכות עם הילדים”. צילום: יח”צ.

לדברי אלוני, כולנו רוצים שיגישו לנו את הנושא הזה על מגש. “אנחנו רוצים שהילדים ירגישו בנוח לדבר איתנו ולהיעזר בנו, למרות שמעולם לא דיברו איתם על מין, מיניות ואלימות מינית. אנחנו רוצים שהם ידעו לנהוג באחריות למרות שמעולם לא הסברנו להם מה זאת אחריות? כשאני נפגשת עם הורים השאלה הנפוצה ביותר שאני שומעת היא “מהם סימני האזהרה והנורות האדומות שהילדה שלי עוברת פגיעה מינית?”, הם מייחלים שסימני המצוקה יתגלו בפניהם בצורה ברורה ומסודרת כדי שידעו לזהות אותם מיד”.

מחקרים עדכניים מראים כי במדינת ישראל כל ילד חמישי עובר תקיפה מינית ואחוז הפגיעות המיניות שמתרחשות בין בני נוער עולה מידי שנה, אלוני מעודדת הורים לשוחח עם ילדיהם, לשאול, להתעניין, לשוחח על אחריות ועל השלכות. “בבית בו גדל מתבגר שלומד נהיגה, ההורים מסבירים לו על האחריות הרבה שכרוכה בנהיגה, מפנים את תשומת לבו כאשר בטלוויזיה מופיעים דיווחים על תאונות דרכים כדי שיראה כמה קטלניות עלולות להיות ההשלכות של נהיגה פזיזה. כאשר הוא מבקש את האוטו כדי לצאת עם חברים, ההורים שואלים אם הוא מתכוון לשתות? מי הנהג התורן? את מי הוא עוד מסיע ברכב? קובעים איתו שעת חזרה וכולי. אבל כאשר הילד מגיע לגיל הבגרות המינית, מי מלמד אותו על האחריות והסכנות שכרוכות בכך? מעבר לשיחה על אמצעי מניעה, מה הסברתם לו או לה על מיניות בריאה רגשית ונפשית?.”

שיחה עם המתבגרים, בנים ובנות גם יחד, צריכה לכלול שיח על הסכמה, רגישות לזולת, בחירת השותף הנכון לקיום יחסי מין, הקשבה לעצמי ולגוף שלי, כיצד נכון להתקדם ביחסים אישיים ומה לא אמור לקרות ביחסי מין. כאשר מתפרסמות בטלוויזיה כתבות על פגיעות מיניות בקטינים, הורים רבים ממלאים פיהם מים מחשש שאם ידברו על כך עם הילדים שלהם הם “יכניסו להם רעיונות לראש”. אלוני מסכמת: “אל תברחו מהשיחות הכל-כך-מביכות הללו ואל תשאירו את הילדים שלכם ללמוד על יחסי מין מהאינטרנט. במיוחד עכשיו”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter