באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

חובלים שכדורסל הוא  חלק גדול מחייהם

חובלים שכדורסל הוא  חלק גדול מחייהם

קורס החובלים היוקרתי בצה”ל הסתיים לאחר מסלול של כ 30 חודשים 

ביום רביעי ה- 06.09 הסתיים קורס החובלים היוקרתי- השני באורכו בצה”ל. המסלול, המכשיר את קציני הים של העתיד, נמשך למעלה משנתיים וכולל סדרת אימונים ארוכה ולימודים רבים על מנת להבטיח את מקצועיות החובלים. על גב קצינים אלו מוטלות המשימות להגן על הגבול הימי של ישראל, לבצע פעולות אסטרטגיות מיוחדות ולשמור על משאבי הטבע בים.  בין העומדים על רחבת המסדרים ימצאו גם 3   איתי בן ה-20 מתגורר בנס ציונה, למד בתיכון “בן גוריון” והרחיב לימודי פיסיקה ומחשבים. בהיותו נער אהב מאוד לצלול ושיחק כדורסל תחרותי בליגה הלאומית. משפחתו של איתי היא מאוד ציונית ורואה בשירות קרבי כמשמעותי ותורם מאוד לצה”ל. איתי כיוון לתפקיד קרבי ומשמעותי וראה בקורס חובלים אחד כזה ולכן בחר לוותר על התואר “ספורטאי מצטיין” ולהתגייס לשירות אינטיסטיבי. על הניסיון בתחום הכדורסל הוא מספר: “התחלתי בצעירותי לשחק במועדון כדורסל של גלבוע ומשם החלטתי ללכת על הלימודים ולעבוד לניר העמק, שם בשיתוף הבית ספר, החברים ומועדון הכדורסל של הפועל עפולה הקממו קבוצה, הייתי קפטן במשך שנתיים, התקדמתי במועדון ובכיתה יא החלטתי לסיים לטובת הלימודים”.המאמנים שלי השפיעו עלי  ועל האופי שלי מאוד, בהתחשב בעובדה שאחד מהם היה שחקן נבחרת ישראל בכיסאות גלגלים (רועי רוזנברג). אחד הגורמים שגרמו לי לרצות להיות לוחם ומפקד בלי ספק.

במהלך הקורס איתי חווה פציעה קשה כשנפל במהלך טורניר כדורסל בבסיס וקרע  רצועה בברך. איתי נאלץ להתמודד תהליך שיקום לא פשוט במשך כשנה הכלל פיזיותרפיה וקיבועים לצד התכנים של הקורס. “הסגל בקורס תמך בי לאורך כל הדרך, דחף אותו להמשיך הלאה וזה העלה את המוטיבציה להמשיך”. איתי שובץ במגמת גנ”ק בספינת הטילים אח”י רומח.

במהלך הקורס איתי השתתף באימון “נובל דינה” עם הצי האמריקאי והיווני שם זכה לראות ציים זרים ואת עוצמתו של זרוע הים.

אור כהן למד בבי”ס “ויצו ניר העמק” והרחיב את המקצועות פיזיקה, אלקטרוניקה וחקלאות. אור אהב לשחק כדורסל מאז שהוא ילד והגיע לבית ספר חדש בו לא הייתה קבוצת כדורסל, “יחד עם חבריי הקמנו קבוצת כדורסל והגענו למקום שני בליגה. המאמן של הקבוצה, רועי רוזנברג הוא קפטן נבחרת ישראל על כיסאות גלגלים שנפצע בשירותו הצבאי ונותר משותק בשתי רגליו. לאור ארבעה חברים הכי טובים שכולם משרתים בחיל הים ומתגוררים בגן נר”. אור היה פעיל בתנועת בני המושבים ועשה שנת שירות בחבל מודיעין. את קורס החובלים הוא הכיר דרך מי שהיה פעיל בשנת שירות בבית ספרו “התגייסתי למחזור 175 של קורס טייס ונפלתי בטיסות המיון הראשונות, רציתי לשרת ביחידת גיל 214 של התותחנים. דיברתי מפקד בקורס חובלים שהיה בשנת שירות בגן נר כשהייתי מדריך והוא הסביר לו על קורס חובלים והתפקיד, לאחר מכן כבר לא היה בי ספק ומכוון שהייתי מאותר לחובלים יכולתי להתחיל את הקורס”. בסוף הקורס שובץ אור במגמת שייט גנ”ק בספינת הטילים אח”י סופה.

אור מספר על של הימ”פ, שלב טירונות היחידה של הקורס הימ”פ: “זה טירונות היחידה של הקורס שמביאה אותך לאתגרים פיזיים ומנטאלים משמעותיים ומלמד אותך כמה אתה לא יודע איפה קצה היכולת שלך”.

על הבית הוא מספר: “הישוב שלי מאוד קהילתי והרבה ממנו משרתים בחיל הים בתפקידים משמעותיים, רוב החברים מהבית משרתים בזרוע”. על הבחירה במסלול החובלים ופיקוד: “אין תחושה ממלאת יותר מלהוביל לוחמים בקרב ולהשפיע על אנשים לתת את הכל. אני משתדל להיות יוזם, מגדיל ראש ותמיד לשאוף למצוינות ולא פחות.

הדרך שעשה עד כה בזרוע הים פשוט הקסימה אותו, הוא מספר: “זוהי זרוע עוצמתית, טכנולוגית ומתקדמת כל הזמן אך תמיד פועלת כיחידה שהיא בית”.

בזמן קורס החובלים למד על עצמו אור הרבה דברים ואותם הוא מתאר: “הבנתי שאני מסוגל להרבה יותר ממה שאני יודע, פשוט עד שאתה לא נחשף לאתגר באמת לא תעמוד במבחן ותצליח אותו. למדתי שחשוב לעזור לחבר לקראת הבחינה בועדות לתת הכל למען אח שלך לדרך מהמחזור”.

.לאורך הדרך עזרו לי רבות אנשים רבים שאני רוצה להודות להם מספר אור, אמא ואבא, תמיד נתנו לי הכל והרבה מעבר, אני כאן לא מעט בזכותם.

דין ליפרו הוא בן לאבא עולה מדרום אפריקה ואמא עולה מרומניה, הם מתגוררים ביישוב ”עין שריד” שם למד בתיכון “דרור” והרחיב מחשבים וכימיה. “עין שריד הוא יישוב שכיף לחיות בו, הדבר הכי מיוחד הוא שהשכנים מעורבים בתהליך של הקורס וכל פעם שהייתי חוזר הביתה אחרי תקופה ארוכה הם היו מגיעים ומתעניינים”,  בילדותו עסק בשחייה שם הגיע ללא מעט זכיות והישגים. לצד אימוני השחייה דין שילב גם אימוני כדורסל גם שם הוא צלח ואף שיחק בליגה הלאומית. “שיחקתי כדורסל בקבוצת הפועל לב השרון מכיתה א׳ עד סוף י״א. כדורסל וספורט תחרותי בפרט הם משהו שמאוד עוזר לפתח את החוזק המנטלי שאנו נדרשים כקציני ים לעמוד בו, החברות ההוואי לאורך כל הדרך וההתמודדות עם משברים וכישלונות בכדורסל תורמים להצלחה בקורס ללא ספק”.

בנוסף, לקח חלק בתנועת הנוער בני המושבים מכיתה ה’. בתחילת שירותו הצבאי  דין יועד לשרת ביחידה 81 באגף המודיעין, אך במקביל עבר גיבוש חובלים והתקדם לקראת הגשמת החלום שלו , לשרת בתפקיד מבצעי. דין במגמת אלקטרוניקה על ספינת הטילים אח”י להב.

על אחד השלבים הבולטים בהכשרה מספר דין: “השלב הראשון, שלב הימ״פ היה ללא ספק הדבר הכי קשה פיזית שעשיתי, 3 חודשים באילת מנותק מהבית תוך כדי מסעות טילופים ושעות השינה המועטות הן שגרמו לשלב להיות מאתגר ומחשל”.

על הבחירה במסלול החובלים מספר דין: “חשוב לי מאוד להיות מפקד, האפשרות שניתנת לך להשפיע על אנשים ולעצב אותם על פי דרכך הוא משהו שמאוד משך אותי, בפרט הפיקוד בים יש לו אופי מיוחד שמשלב הרבה מקצועיות ועמידה תחת לחץ”.

הקורסהיהמלאבחוויותמשמעותיות: “רגע משמעותי מהקורס הוא לעבור את הוועדה המסכמת של הקורס עם מפקד הספינה ולדעת שהתקופה הזאת נגמרה רשמית”. “רגע שבו הרגשתי משמעותי הוא כשהצבתי כמפקד מוצב הל״א בספינה בזמן פעילות מבצעית תוך שאני עדיין בקורס בשלב ייעודי שטח, ההרגשה שסומכים עליך בשלב שכזה בספינה מבצעית היא הרגשה טובה מאוד”.

מה שמייחד את זרוע הים הוא השילוב של יכולות פיזיות ומנטליות וההתמודדות עם קשיים בסביבה משתנה. האנשים והחיבור אליהם הוא שיוצר את ההוואי המיוחד שיש בחייל ובגלל שיש מעט אנשים גם משפחתיות.

על הדרך עד לקורס החובלים הוא מספר: “הייתי ממויין ליחידה מסווגת במודיעין ותוך כדי קיבלתי זימון לאיתור צד של חובלים, עברתי את הגיבוש ובמקביל גם התקבלתי ליחידה במודיעין, בחרתי ללכת עם הלב וויתרתי על מודיעין והתגייסתי לחובלים”.

למדתי על עצמי שאני יכול להתמודד במצבי לחץ, לפתח יכולות פיקודיות, מנהיגותיות, לימודיות ויכולות בין אישיות שלא חשבתי שאפתח.

ההורים תמכו בי לכל אורך הדרך נתנו את הגב את הלב והנשמה לתוך התהליך, בלעדיהם זה היה בלתי אפשרי.

דין מסכם: “המלצות שלי למתגייסים החדשים היא לבוא בראש פתוח, להיות מוכן לעבוד קשה, ולמבצעיות ענפה של השייטת. אני רוצה להודות בהזדמנות זו לכל מי שתמך בי במהלך השנתיים וחצי האלה- למשפחה שלי להורים, לאחיות, לסבא וסבתא וגם לחברים הקרובים מהבית תודה רבה אוהב אתכם”.

  • חובלים שכדורסל הוא  חלק גדול מחייהם
  • חובלים שכדורסל הוא  חלק גדול מחייהם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter