באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מדליות בתוך הגלגל

מדליות בתוך הגלגל

ידעתם שבזכרון יש מעצמה ספורטיבית לא מוכרת? תכירו את המאמן והבנות שמביאות הרבה כבוד לישראל בתחום ספורט לא מוכר – הגלגל הענק וגם את המועדון שחי, נושם ומצליח בזכרון יעקב

 מאמן נבחרת ישראל להתעמלות גלגלי ענק, תושב זכרון יעקב. הוא בן 25 וקוראים לו עידו לביטוב. הטייטל הכבד הזה מולבש על בחור צנום ושרירי למדי, שבמשך 15 השנים האחרונות  התגלגל למרחק של אלפי קילומטרים בתוך שני חישוקים מחוברים זה לזה המצופים בפי. וי סי. ושגובהם המקסימלי הוא 2.4 מטר.  בתוך החישוק המתגלגל אפשר למרבה הפלא לעשות פעלולים אקרובטים שמזכירים את ציורו המפורסם של ליאונרדו דה-וינצ’י, האדם הוויטורבי.

298_01852
צילום: Bart treuren professional photographer

לביטוב, שבשנת 2007 זכה בתואר סגן אלוף העולם בקרב רב לגיל 18, באליפות העולם שהתקיימה בזלצבורג אוסטריה, מגדיר זאת כיום כהישגו הטוב ביותר עד כה. הוא התחרה עד היום בשש אליפויות עולם, והשנה הצליח להגיע להישג מרשים נוסף, הפעם כמאמן נבחרת ישראל ומנהל מועדון גלגלי הענק. הוא הביא לדירוג ישראל במקום הרביעי בעולם במסגרת אליפות העולם שהתקיימה ביוני השנה בליניאנו שבאיטליה. מיד אחרי גרמניה, יפן ושוויץ ומעל אוסטריה, הולנד וארצות הברית.

נבחרת ישראל, משופעת בטאלנטיות מקומיות המתקשות לדבר ולספר על הישגיהן, אבל ברחבת הגלגלים הן עושות את העבודה. הן גרפו  הישג אישי מרשים: ארבע מדליות – שלוש ארד ואחת כסף. במאזן הכולל של הנבחרת: חמש מדליות- ארבע ארד וכסף אחת.

עדי שלום בת ה-17 ונגה דיבון בת ה- 15.5 מבית הספר פלך, נועה דרי בת 15 מתיכון המושבה – הן שלושת הבנות המקומיות שנסעו כחלק מנבחרת ישראל, שכללה 9 חברות קבוצה שטסו לאיטליה, כדי להפגין בין היתר את כישורי הסחרור שלהן בלי לאבד גובה.

10418430_900639613311811_6193825143070500645_n
צילום: B.J.A treuren.www.rhonrad.eu 2015

הבנות מתעמלות כשנתיים בנבחרת הייצוגית של הפועל זכרון יעקב, והגיעו אליה מתחומים מקבילים- התעמלות קרקע והתעמלות אומנותית. על התרגיל לקראת אליפות העולם הן עבדו שנה תמימה.

הם עושים דברים לא נתפסים במרחב הגופני- כמו להסתחרר בתוך הגלגל בספירלה בדומה למטבע שנופל, או לקפוץ מרום הגלגל בזמן שהוא מתגלגל (כשהם נופלים על מזרון עבה), או שהם עושים אקרוביטקה בתוך הגלגל, מתמתחים בתוכו, גולשים ממנו החוצה ובאלגנטיות של נמר מיומן פתאום נמצאים מעליו. ועוד כל מיני אפשרויות פיזיות שמתאפשרות רק כשמתאמנים ארבע פעמים בשבוע, שלוש שעות כל פעם – במשך שנים. הספורטאים האלו לא צריכים ללכת ללונה פארק, הם ספינת פיראטים בעצמם, או לפחות גלגל ענק. אלו בעצם שלושת הקטגוריות שבהם הם נבחנים בתחרות- ספירלה, ישר וקפיצה. למכלול הזה קוראים קרב- רב.

11224528_900639473311825_3881245176686050820_n
צילום: B.J.A treuren.www.rhonrad.eu 2015

נגה דיבון שמתאמנת כבר שש שנים על הגלגל.  ולא, לא מקבלים סחרחורת תוך כדי, מדורגת במקום השלישי בעולם בתחרות הצעירה עד גיל 18 בקרב- רב. בתחרות הגמר האישי, היא זכתה במקום השני בקפיצות ובמקום שלישי בישר (ביצוע אלמנטים בגלגל תוך כדי תנועה). סך הכל זכתה בשלוש מדליות. זוהי הפעם הראשונה שמתאמנת חוזרת עם שלוש מדליות, כאשר אחת מהן היא מדליית קרב רב.

“הייתה אווירה טובה בין חברי המשלחות השונות שהגיעו להתחרות. למרות שזו הייתה תחרות, לא הייתה אווירה תחרותית במיוחד, אלא יותר חברית”, מספרת נגה. באליפות גלגלי הענק התחרו כ-21 משלחות, במהלך השבוע באיטליה הן התחרו כיומיים ובשאר צפו בתרגילים של שאר המשלחות.

נועה דרי, שמדורגת במקום השישי בתחרות הצעירה עד גיל 18 בקרב רב, זכתה גם במקום השלישי במקצה הספירלה, ממעטת לדבר למרות הישגיה. כמוה גם עדי פלך, שלמרות גילה (17) התחרתה בתחרות הבוגרים מעל גיל 18. היא מתאמנת רק שנתיים בגלגלי הענק, ובזכות הרקע המקצועי שלה שהוא התעמלות אומנותית ובלט. היא הצליחה להשתלב בצורה מרשימה בנבחרת ולהתבלט ביכולת ובמיומנות הגבוהה שלה. היא ביצעה תרגיל מוסיקלי שהדגיש את אופיה המיוחד  והיא מודרגת כיום במקום ה-19 בעולם. שמץ  קל של אכזבה בפניה.  צריך לחלק מדליות לכולם. היא מדגישה שהתחרתה מול מתחרים בני שלושים, שיש להם וותק רב משלה על הגלגל.

מזכרון לעשירייה הראשונה בעולם

עידו לביטוב, בתור המאמן ומנהל המשלחת, השתתף גם הוא בתחרות. למרות חוסר הזמן שהיה לו להתאמן על תרגיל אישי (בין שלל עיסוקיו הוא מסיים כעת גם תור ראשון בתקשורת), הוא מדורג עשירי בעולם. המטרה שהציב לעצמו לא הייתה אישית, כי אם שיפור הציון הקבוצתי של הנבחרת.

סיפור גלגלי הענק מתחיל כמה שנים אחרי מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1925 בגרמניה (הגרמנים מדורגים במקום הראשון גם בשנת 2015). אז הוצג הגלגל לראשונה על ידי הממציא אוטו פייק, אז עובד רכבת ובהמשך אקרובט גלגל.

הוא יצר במוסך כ-28 דגמי גלגלים שרק הנוכחי שבו מתאמנים היום שרד. התחרות הראשונה בתחום התקיימה בשנת 1930 בעיר- באד- קיסינגן בגרמניה, וב-1936 השתתפו  כ-120 גלגלנים בטקס פתיחת האולימיפיאדה בברלין. אך הענף עצמו לא נכלל עד היום במסגרת התחרויות האולימפיות. במלחמת העולם השנייה, כשהעולם גלש לשיאים של טירוף ורוע גם ענפי הספורט דעכו ולא התבלטו וביניהם גלגלי הענק. רק בשנת 1959 נרשם הספורט באיגוד הספורט הגרמני.

אליפות אירופה הראשונה הייתה רק בשנת 1990, זאת לאחר התעקשויות רבות של הנבחרת הגרמנית לקביעת תחרות עולמית בענף זה. בארצות הברית הוא הוצג רק בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי פייק וקבוצה של מתאמנים שהגיעה לשם כך. הוא נחשב במשך שנים כהתעמלות קרקסית בעיקר. אליפות העולם הראשונה נערכה בהולנד בשנת 1995  ובה השתתפו  מדינות מכל רחבי העולם בניהם גם ישראל.

בשנת 1981 הובא גלגל  אחד לארץ על ידי המאמן ווילי ווקסלר, במסגרת חילופי נוער ספורט  עם גרמניה. ביחד עם המורה לספורט המיתולוגי של זכרון יעקב, שלמה כהן, שקנה את הגלגל מהם, הקימו קבוצה עברית ראשונה של גלגלנים. בהמשך נפתח מועדון גלגלנים בחיפה ביוזמתו של ווקסלר. בשנת 1987 נערך מופע גלגלים רחב היקף על ידי מר שלמה כהן בכינוס הפועל ה-14, אשר כלל 70 גלגלים.

היום יש כ-350 מתאמנים בגלגלי ענק ברחבי הארץ והם מופיעים באירועים שונים. בין השאר, הם הופיעו השנה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות בירושלים . הם יוצאים להופעות רחוב ומיצגים מרשימים ומבצעים פעלולי זוגות.

11144077_900639409978498_3540674210263251484_n
צילום: B.J.A treuren.www.rhonrad.eu 2015

הדור העכשווי של הגלגלניות מתעתד להגיע גם לאליפות העולם שתערך בשנה הבאה בסינסינטי-אוהיו, ולקטוף תארים נוספים ואולי יום אחד יכריזו עליהם כעל ענף ספורט אולימפי, שככל הנראה יש לישראל בו סיכוי טוב למדליה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter