באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

זה לא ענן, זאת אימא שלי: “אמא עננה” מאת יעקב שגיא

זה לא ענן, זאת אימא שלי: “אמא עננה” מאת יעקב שגיא

הסתכלתם פעם בשמיים ביום בהיר? בכל השמיים הכחולים עד קצת האופק יש רק ענן אחד קטן, בגודל כף יד, קטן ולבן “זה לא ענן, זאת אימא שלי”

“אימא עננה”: ספרו ה-15 של יעקב שגיא, ארוג מסיפור ילדותו הטרגית של המחבר בשואה ומדמיון ספרותי שבזכותו הוא שרד.
הרומן מעוטר בשפתו הפיוטית של שגיא לצד עושר הדימויים המזוהה עם שירתו.
“אימא עננה” היוצא בימים אלה בהוצאת “מנדלי מוכר ספרים ברשת”, חושף הרבה מילדותו של מחברו: יעקב שגיא התחיל את “חייו הבוגרים” בגיל שלוש וחצי ביער , בשנת 1941, מיד עם פלישת הגרמנים לזמברוב עיר הולדתו, שבמזרח פולין.

באותה שנה , נרצח אביו, נטמן בקבר אחים ומקום קבורתו לא נודע. לא נותרו לו כל זיכרונות מאביו.
שגיא ברח עם כל בני משפחתו, ליערות ולאזור הביצות. בשנת 1943 נתפסו ונרצחו אימו ודודו, אחיה הבכור. שגיא ודודו הצעיר נותרו לבדם ביער ושרדו שם עד תום המלחמה. שני יתומים בתנאי החורף והרעב הבלתי אפשריים, מסתתרים ובורחים על נפשם מפני הציידים. בצר לו פנה שגיא לדמיון, ראה את אמו בעננים ובמקומות שונים, דבר שעזר לו לשרוד את השנים הקשות.

לימים כשנהיה לסופר, ממש כמו אשת לוט, לא יכל שלא להביט לאחור ולהתחבר אל השואה. כוח שאי-אפשר היה לעמוד בפניו. למרות הקליטה הטובה בארץ בחברת הילדים של קיבוץ יגור, עם משפחה מאמצת נפלאה, וכן גם בשנותיו הראשונות כבוגר בקיבוץ.
השואה היא מוטיב מרכזי ביצירתו של שגיא . הרי היא כ”מעיין תת-קרקעי הנובע ועולה אל פני הקרקע. מציאות-חלום של בריחה לילה-לילה, קונה שביתה, כסיוט בחלומות”. בשירותו הצבאי הקרבי בצנחנים, נרגעו סיוטיו במעט.

יעקב שגיא חי עם רחל, אשתו מזה 54 שנים ויש להם 3 ילדים ו-8 נכדים.
בעשר השנים האחרונות חי בכפר הגימלאים “פרוטיאה בכפר”, בשרון, עקב מחלת הפרקינסון, ששגיא חולה בה מזה שנים. בשנת 2012 עבר גם ארוע מוחי והתקף לב.
כחלק מההתמודדות עם הפרקינסון הוא הרבה לכתוב אמירות הומוריסטיות וכבר הוציא ארבעה ספרי אמרות כאלה, בנוסף ל- 15 ספרי שירה ופרוזה.

“אימא עננה”, יעקב שגיא, עורכת: רחל הלוי. הוצאת מנדלי מוכר ספרים ברשת.
96 עמ’, ספר מודפס מחיר: 60 ₪ (כולל משלוח)

ספר אלקטרוני: 29 ש”ח
גרפיקה: ויקטוריה יאבלוקוב להשיג ב”מנדלי מוכר ספרים ברשת”:
בקישור:  http://mendele.co.il/?wpsc-product=imaanana

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter