באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

זהירות סרטן: עלייה בתחלואה בעמק יזרעאל

זהירות סרטן: עלייה בתחלואה בעמק יזרעאל

נתוני התחלואה בסרטן על פי נפות פורסמו השבוע ובעוד שבנפת חיפה מודעים לסכנה, השינוי המשמעותי מתרחש דווקא בנפת יזרעאל בה חלה עלייה מטאורית בתחלואה ברוב סוגי הסרטן.

השבוע פרסם משרד הבריאות דו”ח אירעות סרטן לפי נפות אשר כצפוי כלל נתונים קשים לגבי נפת חיפה הכוללת בין השאר את קרית טבעון ואת היישובים המערביים של המועצה האזורית עמק יזרעאל כגון אלוני אבא, בית לחם הגלילית וקיבוץ אלונים.

הנתונים בדו”ח הובאו במקביל לנתונים מדו”ח קודם שפורסם בשנת 2006 כך שניתן להשוות לא רק בין מחוזות אלא גם לצפות במגמות בכל אחד מהמחוזות. על פי נתוני הדו”ח נפת חיפה היתה הנפה המסוכנת ביותר לגברים בשנת 2006 עם רמת SIR (Standardized Incidence Ratio) של 1.1 ואמנם השנה ירדה נפת חיפה למקום השני אחרי נפת עכו, אך מדד ה-SIR שלה דווקא עלה ל 1.15. נפת יזרעאל, הכוללת את יקנעם, רמת ישי ומגדל העמק היא אמנם מקום בטוח יותר לחיות בו עם SIR של קצת יותר מ-1 אך רמה זו מהווה עלייה משמעותית מהדו”ח הקודם, שם המדד עמד על 0.8. מהדו”ח עולה כי העודף המובהק של חולים בסרטן יחסית לכלל האוכלוסייה במחוז חיפה עלה מ-10% ל-15%.

גם בקרב הנשים חלה עלייה ברמת ה-SIR מ-1.1 לרמה של 1.5 בנפת חיפה כשנשות הנפה תופסות בכך את המקום הראשון, והלא מחמיא, בארץ. כשבנפת יזרעאל, הנשים גם הן רושמות זינוק ברמת התחלואה מרמה של 0.95 לרמה של 1.05. הנתונים מצביעים כי הנשים בנפת חיפה נמצאות בעודף מובהק יחסית לאוכלוסיה של 15% (לעומת 10% בשנת 2006) ואילו הנשים בנפת יזרעאל נמצאות בעודף מובהק של 7% (לעומת חוסר עודף מובהק בדו”ח הקודם).

הדו”ח גם בדק את שיעור החולות בסרטן השד על פי הנפות השונות ועולה ממנו כי בנפת חיפה חלה עליה קלה מרמה של 1.03 לרמה של 1.05. אך דווקא בנפת יזרעאל רשמו את הרמה הגבוהה ביותר של 1.1 וזאת לאחר עלייה חדה שנרשמה יחסית לדו”ח הקודם בו נרשמה רמה של 0.9 בלבד. על פי הדו”ח, העודף המובהק של נשות נפת יזרעאל החולות בסרטן השד עמד על 8% והעודף המובהק בנפת חיפה עמד על 6%.

בז"ן
מפרץ חיפה, הפצחן המימני חזר לפעול. צילום: Golf Bravo

לגבי סרטן הערמונית בגברים נקבע בדו”ח כי בנפת חיפה חלה עליה מרמת SIR של 1.01 לרמה של 1.1. בנפת יזרעאל לעומת זאת נותרה רמת התחלואה בעינה ברמה של 0.9 בלבד. עודף מובהק נמצא בנפת חיפה בלבד והוא עומד על 8%.

נתון נוסף שבדק הדו”ח הוא כמות החולים בסרטן הריאה ולפי הממצאים, הגברים בנפת חיפה עומדים על SIR של 1.2 וזאת ללא שינוי מהדו”ח הקודם אך ההפתעה הרעה באה מכיוון נפת יזרעאל בה עמדו הגברים על רמה של 1 בדו”ח הקודם ועלו לרמה של 1.19 בדו”ח הנוכחי. הגברים בנפת חיפה חולים בסרטן ריאה בעודף מובהק של 16% כשחבריהם מנפת יזרעאל מייד אחריהם עם עוד של 15%. הנשים במחוז חיפה חולות אף יותר והן עומדות על רמת SIR של 1.25 לעומת 1.2 בדו”ח הקודם. בנפת יזרעאל, כמו ברוב המקרים חלה עליה חדה מרמת SIR של 0.8 לרמה של 0.95. העודף המובהק של נשים החולות בסרטן ריאה בנפת חיפה עלה מרמה של 15% לרמה דמיונית של 26%.

סוג סרטן נוסף שנבדק על ידי הדו”ח הינו לימפומה שאינה הוג’קין. על פי הדו”ח, ירדו הגברים במחוז חיפה מרמה של 1.25 לרמה של 1.2 אלא שדווקא הגברים בנפת יזרעאל החלו לחלות בצורה משמעותית הרבה יותר ועלו מרמה נמוכה של 0.75 לרמה של 1.05. הנשים בנפת חיפה החלו לחלות בלימפומה יותר ועלו מרמה של 1.15 לרמה של 1.2 ואילו הנשים בנפת יזרעאל, כמו הגברים באותה הנפה, החלו לחלות יותר ועלו מרמה של 0.85 לרמה של 1.2.

מאיגוד הערים לאיכות הסביבה, מפרץ חיפה נמסר: “מדובר בהטעיה, שכן אלו נתונים שלא נוכו מהם השפעות גורמים שאינם סביבתיים כגון גיל האוכלוסייה, מוצא, מעשנים-לא מעשנים וכד’. הפתרון האחראי הוא ביצוע בדיקה מקיפה למקור התחלואה, כפי שמציע משרד הבריאות וכפי שמתוכנן להתבצע בהמשך למכרז שהוציא האיגוד”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter