באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

זהירות אלכוהול

זהירות אלכוהול

סקר חדש של עמותת ‘אור ירוק’ חושף כי 13% מנהגי הצפון הודו שהם נהגו שיכורים. שמואל אבואב, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “על המשטרה להגביר את האכיפה בכדי לתפוס את הנהגים השיכורים ולמנוע מהם לסכן את משתמשי הדרך”

עמותת ‘אור ירוק’ ערכה באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה, סקר חדש החושף נתונים מדאיגים לגבי הרגלי השתייה והנהיגה של הנהגים בישראל. על פי הסקר, שנערך בחודש פברואר 2014, 13% מהנהגים בצפון  מודים כי שתו אלכוהול ונהגו לאחר מכן וזאת לעומת 17% שהודו בכך בכל הארץ. מטרת הסקר היתה לבחון את שיעור הנהגים המדווחים על נהיגה לאחר שתיית אלכוהול, את התירוצים אותם מתרצים הנהגים כסיבות לנהיגה לאחר שתיית אלכוהול, וכמה מתוך הציבור נסעו ברכב עם נהג לאחר ששתה אלכוהול.

כשנשאלו המשיבים מהי הסיבה שהם בוחרים לנהוג  תחת השפעת אלכוהול, 48% טענו כי הם נוקטים באמצעי זהירות בדמות קפה או מים ורק לאחר מכן יוצאים לדרך. מדובר בעלייה חדה מהשנים האחרונות, כאשר בשנת 2010, “רק” 33% חשבו כי שתיית קפה או מים יכולה היא סיבה מספקת כדי להעלות על הכביש לאחר ששתו אלכוהול, כיום כמחצית ממשיבי הסקרים דוגלים בגישה זאת – שאיננה נכונה.

נהיגה בשכרות
נהג שיכור. צילום רועי פלצמן

תשובות ותירוצים נוספים שניתנו בסקר לנהיגה תחת השפעת אלכוהול: 35% מאמינים כי האלכוהול כלל לא משפיע עליהם, 28% מדווחים כי הם נוסעים בזהירות רבה יותר לאחר שתיית אלכוהול, 12% מדווחים כי אין נהג אחר שינהג ו-7% ענו כי הם שותים כמות קטנה אשר לא משפיעה עליהם. בנוסף, הודו 11% מהמשתתפים בסקר כי כי נסעו עם נהג שיכור לפחות פעם אחת. המשמעות היא, כי עשירית מהציבור הישראלי אינו מבין את גודל הסכנה בנסיעה עם נהג שנמצא תחת השפעת אלכוהול ואינו מנסה לעצור אותו מלעשות זאת.

השפעת אלכוהול על הנהיגה, נחשבת לגורם התורם ביותר להיפגעות בתאונות דרכים כתוצאה מהתנגשות בין כלי רכב. האלכוהול משפיע כבר מהטיפה הראשונה ופוגע בריכוז, ביכולת התגובה, הוא גורם לעייפות ופוגע בשיקול הדעת. מנתוני עמותת אור ירוק, עולה כי מידי שנה נפגעים בממוצע מעל 700 בני אדם בכ-300 תאונות שאלכוהול מעורב בהן וכ-20 בני אדם נהרגים במהלכן. בשנת 2012 חלה עליה ביחס לשנת 2011, במספר הנפגעים בתאונות הדרכים שאלכוהול היה מעורב בהן – מספר הנפגעים בשנת 2012 עמד על כ-750 לעומת כ-550 בשנת 2011.

 בנוסף על פי נתוני עמותת אור ירוק, המבוססים על נתוני משטרת ישראל, מתחילת שנת 2013 ועד חודש אוקטובר, רשמה משטרת ישראל כ-7,000 דוחות בגין נהיגה בשכרות. באותם חודשים השביתה משטרת ישראל 3,819 כלי רכב בגין נהיגה בשכרות או סירוב הנהג לבדיקת אלכוהול.

שמואל אבואב, מנכ”ל עמותת אור ירוק: “האלכוהול משפיע על יכולות הריכוז, הקואורדינציה והראייה החיוניים לנהיגה כבר מהכוסית הראשונה. על המשטרה להגביר את האכיפה בכדי לתפוס את הנהגים השיכורים ולמנוע מהם לסכן את משתמשי הדרך”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter