באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אושררה התוכנית לבניין בן 7 קומות בטבעון

אושררה התוכנית לבניין בן 7 קומות בטבעון

אריאלי נאלץ להשתמש בקול הכפול שמעניק לו החוק על מנת לדחות את הצעתם של נאוה סבר ואבי בן יוסף. נאוה סבר “מגרש החניה שייך לשלושה בניינים נוספים ולא יידעו את בעלי הדירות”

בישיבת המליאה של הועדה לתכנון ובניה שהתקיימה אתמול (רביעי) בטבעון אושררה התוכנית להגדלת המבנה ברחוב כצנלסון 13 לשבע קומות, בישיבה ארוכה וסוערת שנמשכה למעלה משעה. הכוונה להגדיל את המבנה שפורסמה לראשונה באתר YCOM עוררה הדים רבים בישוב, ואפילו ראשי מועצה קודמים של טבעון יצאו כנגדה, אולם הישיבות של המועצה היה מלא מפה לפה בתושבים שלא פעם קראו קריאות ביניים וקטעו את דברי חברי המועצה.

חברת המועצה נאוה סבר וחבר המועצה אבי בן יוסף הציעו לדחות את ההצבעה במספר חודשים בהם יערכו בדיקות נוספות אך ראש המועצה, דוד אריאלי אישרר למעשה במו ידו את החלטת ועדת המשנה לאשר את הגדלת המבנה והוא נאלץ להשתמש בקול הכפול שמעניק לו החוק לשם כך. בתחילת הישיבה הציג מהנדס המועצה, מריוס ראפ, את פיזור הבתים המשותפים בקרית טבעון ואת המקומות בהן תמ”א 38 עשויה להיות מיושמת וזאת כאשר המכשול היחיד המובא בחשבון הינו תוספת החניות הנדרשות. ראפ ” פתרונות חניה הינו תנאי בסיסי למימוש תמ”א 38 ובמקומות שבהם אין פתרונות חניה התוכנית לא תחול. יש בטבעון 85 מבנים משותפים העונים להגדרה של תמ”א 38 מתוכם רק בעשרים התוכנית ישימה”

אריאלי. נאלץ להשתמש בקול הכפול שלו

חבר המועצה, אבי בן יוסף “אני לא מתנגד לתמ”א 38 אלא רק לתוכנית הספציפית הזו שלדעתי פוגעת בצביון באופי ובתשתיות של הישוב. המהות של תמ”א 38 . המהות של התוכנית היא קודם כל חיזוק המבנים וכך גם צריך לבוא אליה. כל השאר זה רק רווח למעורבים. העובדה שיש רק חלופה אחת על השולחן היא יותר מטעם לפגם”

חברת המועצה, נאוה סבר ” כל דיירי הבתים המשותפים בטבעון זכאים ליהנות מהאפשרות לחיזוק המבנים במסגרת התמ”א ולא ניתן, מבחינה מוסרית, להגביל זאת למבנה זה או אחר. בתמ”א עצמה כתוב שהרשות רשאית להתנגד משיקולים של צביון הישוב, תשתיות שלא יעמדו בעומס וחניה”. סבר גם ביקשה לבטל את החלטת ועדת המשנה שאישרה את הגדלת המבנה בטענה שחלקים מהותיים מהדיון לא נרשמו בפרוטוקול הישיבה ” אני האזנתי לקלטת וחסרה התשובה לשאלתי לגבי התכנות הפעלת התמ”א על בניינים נוספים בטבעון ולכן יש לפסול את הפרוטוקול. אני ביקשתי מספר פעמים שהפרוטוקול יתוקן. כמו כן יש לפסול את הבקשה מכיוון שלא נשלחה הודעה על פי חוק לכל תושבי הבתים המשותפים הנמצאים באותה חלקה. מכתב הזמנה לדיון בהתנגדויות נשלח לאחר הדיון הקודם לחלק מהדיירים. יתרה מכך, הועדה ציינה במכתבה כי מפאת ריבוי שותפים בנכס אין זה מציאותי לשלוח לכל אחד מבעלי הדירות העתק של תוכנית הבניה. החניה אמורה לקום על חלקה המשותפת לארבעת הבניינים ולמעשה יוצרת מצב בו דיירי כצנלסון 13 משתמשים ברכוש משותף השייך גם לשלושת הבניינים האחרים מבלי לקבל את הסכמתם”

חבר המועצה, אריה סוזין “צריכה להיות החלטה עקרונית על שיפוץ כל הבתים המשותפים בקרית טבעון ללא קשר לחניות תוך הגבלה של תוספת קומות וטיפול מערכתי לשיפור התשתיות. התפקיד של המועצה הוא להפוך את העולם ולחזק את המבנים ואחד הפתרונות לדוגמה הוא ניוד זכויות, אפשרות אחרת היא יצירת תוכנית לכל השכונה ואז כשיש יתרון לגודל, יכול להיות שלקבלן יהיה כדאי גם עם תוספת של קומה אחת”

חבר המועצה , מנחם גילה ” אני מבקש לקבל תחזית עומס על התשתיות. הכוונה להשפעה שתהיה לתוספת הרכבים על הכבישים שפקוקים גם כך וגם להשפעה על מערכת הביוב. צריך לדעת מה תהיה ההשפעה של עוד 200 מכוניות על צומת חנניה”

מהנדס המועצה, מריוס ראפ ” אם אנחנו ניפול בביוב על תוספת של כמה עשרות יחידות דיור מצבנו איום ונורא” בשלב זה התפרצה נאוה סבר “מצבנו כבר היום איון ונורא, יש שם גלישות ביוב כל שבוע. התשתיות ישנות ולא עומדות בעומס. הכי קל זה להגיד שהתושבים אשמים כי הם זורקים לביוב דברים שאסור לזרוק”

הבית הזה יצמח למבנה בן 7 קומות.
הבנין הזה יצמח לגובה 7 קומות.

ראש המועצה, דוד אריאלי “תמ”א 38 הוא חוק מדינה . החוק מקנה זכויות בניה נוספות במקום שהתב”ע לא מקנה אותן בכפוף לחיזוק המבנה. לכן כאשר קבלן מגיש תוכניות אנחנו לא יכולים להשיב לו באופן קפריזי בשלילה ואם אנחנו מסרבים עלינו להסביר מדוע. אנחנו נתנו אישור עקרוני והוא כפוף להתנגדויות שיבחנו באופן מעמיק. יש שלושה תנאים להחלת התמ”א: זה שהוא לא עמיד בפני רעידות אדמה, שהוא נבנה לפני 1980 ושיש בו מעל שלוש קומות ולכן התמ”א לא חלה על מעל ל- 90% מהמבנים בקריה. אם מוסיפים את הדרישה לחניות הרי שבכל הקריה יש 20 מבנים שניתן להחיל עליהם את התוכנית ולכן אין סכנה על הצביון של הישוב. בדיון הזה לא נקבע שום דבר סופי ולפעמים פרויקטים נופלים בהתנגדויות. אני גם לא שולל שבמסגרת ההתנגדויות נבטל קומה ואז כבר תהיה תוספת של 10 יח”ד ולא 14”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter