באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

השאירו חותם

השאירו חותם

בפרויקט משותף של מפעל הפיס ועיריית יקנעם תועדו 23 ותיקי וותיקות היישוב

ראש העיר סימון אלפסי: “המיזם הוא חלק מפעילותינו לשימור המורשת המקומית שהיא מקור גאוותנו”

בערב חגיגי ובעיקר מרגש נפתחה בלובי היכל התרבות תערוכת “להשאיר חותם” אשר במסגרתה תועדו 23 תושבות ותושבי העיר בפרויקט מיוחד במינו בשיתוף עיריית יקנעם ומפעל הפיס. עשרות רבות של תושבים, ביניהם בני משפחות של המתועדים עברו בתערוכה וקראו על המתועדים. מנהלי מיזם התיעוד, אמיר וקרן אור שגם הנחו את הטקס בירכו ואמרו שהערב הוא שיאו של מסע תיעודי, ומטרתו שכולם יכירו את האנשים שהותירו כאן חותם, והוסיפו שדרך תיעוד הוותיקים גילו אוצרות היסטוריים של העיר, וכך מחנכים בין דורות ובין קהילות. השניים סיפרו שהתפעלו מהנוף של העיר ובעיקר מתושביה, והוסיפו שיקנעם היא עיר תוססת שנותנת ביטוי לכל זרמי האוכלוסייה ויקנעם היא הבית ראש העיר, סימון אלפסי בירך ואמר שאם יש רגעים של נחת והתרגשות אז אלו הם הרגעים הללו. רה”ע אמר שתועדו אנשים יקרים ונפלאים שרבות בזכותם יש לנו עיר נהדרת, וציין בגאווה שסוד ההצלחה של העיר הוא שכולם בשביל כולם.  רגע מרגש נוסף היה כאשר צעירת המתעדים, דניאלה סלוקין (15) בירכה בשם המתעדות והמתעדים ואמרה: “אנחנו יכולים ללמוד כל כך הרבה מהדור הוותיק, ובעזרת הסיפורים שלהם להפוך את העולם למקום הרבה יותר יפה בשביל כולנו. אני שמחה שהייתה לי את הזכות וההזדמנות לתת במה לגיבורים שחיים ביקנעם ושאותם לא הכרתי”.

בתום הברכות עלו המתועדים לבמה, וכל מתועד קיבל תעודה ועותק מספר התיעוד. תערוכת התיעוד תעבור בין היתר לספרייה העירונית, ולבתי הספר.

מיזם ‘להשאיר חותם’ במימון מפעל הפיס ועיריית יקנעם הינו מיזם תיעודי אמנותי שמטרתו לחבר את הקהילה להיסטוריה הייחודית שלה. המיזם החברתי מפגיש בין ותיקי הישוב לבין אומנים מקומיים שתיעדו את סיפוריהם מנקודת מבטם האישית. התוצרים, תערוכה וספר, נחשפים בקהילה בעיר, וכך מחברים בין הדורות והתרבויות במקום. התערוכה חשפה בייחוד בפני הדור הצעיר, את הדרך הארוכה שעשתה יקנעם מימיה הראשונים בשנות ה-50′ ועד להפיכתה לאחד ממרכזי ההייטק הגדולים בישראל. כבר בתחילת דרכה יקנעם הייתה בעלת צביון ייחודי, “מיקרוקוסמוס של ישראל כולה“, ונתנה ביטוי לכל זרמי היהדות, דתיים וחילוניים כאחד אשר חלקו בתי ספר ולכל העדות אשר חלקו בתי כנסת.

בין המתועדים במיזם:  סיפורים הקשורים בצהל כמו החיילת הראשונה שהתגייסה מהעיר והצנחן הראשון, דרך זיכרונות מימי המעברה, מקים שבט הצופים הראשון בעיר, הקונדיטור הראשון שעוגות החתונה שלו היו שם דבר ועוד אנשי רוח, תרבות וקהילה אשר השאירו חותם בלבבות רבים.

המתועדים במיזם: אברהם בן דוד,  אהרון כהןאלי בן חמו, אליהו מלול, בתיה סמוביץ, גדעון שלום, דובי זייטלבך, דורון גוב, הדס נעמי כגן, ויקטור מורד, ורוניקה ברמן, הרב זבולון מעודה, זילפה שמואל, זכריה אורגובי, חנן כספי, טובה שרגא מאיר, יוסף גרינפרס, יעקב מורד, משה בוקובוזה, נורית דריזין, ציפורה שטר , רחל מועלם, ורפאל טולידאנו.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“שמחנו להוביל את המיזם ‘להשאיר חותם’, מיזם נפלא שהוא חלק מפעילותינו לשימור המורשת המקומית שהיא מקור גאוותנו. כל אחד ואחת מן המתועדים והמתועדות הם היסטוריה שלמה. בזכות הרבה אנשים טובים בעיר הזאת הפכנו לאחת הערים הכי מבוקשות ואשר מצליחות כמעט בכל תחום. אני גאה בהם. תודה גדולה למפעל הפיס על התמיכה בהבאת המיזם לעיר, ועל השקעותיהם הרבות. תודה מיוחדת לעמותת ‘להשאיר חותם’, למתועדים והמתועדות ששיתפו איתנו את סיפוריהם ושהיו שותפים בפרויקט, לצלמים, למראיינים ולכל שותפי הפרויקט”.

צילום: דוברות עיריית יקנעם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter