באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

העיקר הבריאות

העיקר הבריאות

צה”ל לא חוסך מאמצים ומגדיל משמעותית, במהלך מהפכני, את מספר האחים והאחיות על מנת לשפר את השירות הרפואי לחיילים. השאיפה היא שבכל גדוד יהיו אחים ואחיות אשר ייתנו מענה מהיר לכל הצרכים הרפואיים של החיילים

בתחילת השבוע החלה מהפכת האחים והאחיות בצבא, בהובלת חיל הרפואה באט”ל. צה”ל החל פרויקט לאומי להגדלת מספר האחים והאחיות בצה”ל על מנת לשפר את המענה הרפואי ולהציב אח ואחות בכל מרפאה. נוסף לכך נערך שינוי במסלול האח והאחות בצה”ל, הרחבת סמכויותיהם, והשאיפה היא לשלב אחים ואחיות בכל גדוד בצה”ל. לשם עידוד ההרשמה לתכנית שוחחנו עם אח בבא”ח צנחנים, סגן מוחמד זבידא ומפקד רם 2 בצפון, סגן נמיראן גריפאת אשר התחילו את הדרך כאחים במערך הרפואה, ורואים את המשך דרכם בחיל.

סגן מוחמד זובידא, הוא בוגר בית הספר נוצרי בחיפה. מוחמד למד בתיכון את המגמות כימיה, רובוטיקה ומדעי הסביבה. בימים אלו מתגורר בבשמת טבעון- יישוב בגליל התחתון.למוחמד היה ברור כבר מאז היותו ילד שהוא מעוניין לעסוק ברפואה, החלום נבט בליבו בזמן שאחיו היה מאושפז בבית החולים. “בשל ביקוריי התכופים בבית החולים, נחשפתי בעצם לעבודה של האחים והאחיות. לא יכולתי שלא להתרשם מהטיפול המסור של האחות שטיפלה באחי”. על כן, כשהגיע הזמן לבחור את השירות הצבאי, הוא בחר להתחיל את מסלול “פסגה” עתודה ללימודי סיעוד. את מסלול העתודה החל מוחמד באוקטובר 2012 וסיים ב2015.  את המסלול האקדמי מסכם מוחמד: הלימודים הי מאוד מעניינים, זו היתה התקופה מאוד מאתגרת ובה הבנתי שהכול עניין של כח רצון, שאני יכול להצטיין ולהצליח”. בתפקידו הראשון, שימש בתור מפקד מרפאת אורתופדיה וכירוגיה, והיה אחראי לקליטת מספר רב של חיילים בכל יום, ולהעניק להם מענה רפואי. “זה תפקיד מאוד משמעותי ומספק, אך רציתי להיות מחובר ללוחמים. אני רואה את תפקיד האח במרפאה בשטח כשליחות”. על מנת לממש את השאיפה הזו, מוחמד עבר לבא”ח צנחנים, ובשנה האחרונה הוא משרת שם כאח. במהלך השנה האחרונה, מוחמד התמודד עם אתגרים רבים, מבין המקרים שזכורים לו הוא אבחון רפואי מציל חיים של בא”ח צנחנים: “הגיע אליי חייל עם קלקול קיבה נשנה, זיהיתי שמדובר בתופעה חריגה ועל כן התעקשתי שייראה רופא באופן מיידי, הרופא זיהה ציסטה בגודל חריג ועל כן הוא פונה לבית החולים ועבר ניתוח מציל חיים. בזכות האבחנה החדה של הרופא ושלי הצלחנו להציל את חייו של החייל.

בנושא מהפכת האחים והאחיות, מוחמד מוסר: “אני חושב שהמהפך הזה הוא מבורך ועתיד לחולל שיפור אדיר במענה הרפואי בצבא. לדוגמא, בבא”ח כבר מורגש שיפור גדול, יש צוות רפואי ומהימן. מקצוע הסיעוד, הוא מבוקש מאוד הן בצבא והן באזרחות ולכן שווה לכולם להתגייס למסלול “פסגה”.

סגן נמיראן גריפאת, בן ה26 המתגורר בזרזיר הוא אחיו הצעיר של שאדי, ומחזיק כיום בתואר מפקד מערך הר”ם 2 בצפון. נמיראן מספר כי הרצון להתנדב לצבא והמחויבות העמוקה למשימה זו נובעת ממשפחתו, הוא מרחיב: “אבי קאסם התגייס בשנת 1968 לצבא לפלוגת הגששים ובשירותו בקבע הוא היה במג”ב, ושירת 10 שנים בצה”ל. במסגרת השירות אבי השתתף במלחמת יום כיפור ומלחמת שלום הגליל, אלו אירועים שהשפיעו מאוד על המשפחה ועל הרצון הגדול של כולנו להתגייס. והיום הוא מתעסק בפוליטיקה. אחיו הבכור סולטאן למד בפנימייה הצבאית של חיל הים ומשם הגיע לשירות בחיל הים, וכיום הוא קצין מילואים פעיל. אחריו, גסאן כיום מנהל בית ספר יסודי, ב”גריפאת” שירת גם הוא בצבא, היום משרת כסרן במיל’, הוא עוסק גם בהסברה ויצא למשלחת ליפן מטעם השגרירות הישראלית. הבא אחריו הוא שאדי המשרת כרס”ן מפקד מרחב בדואי דרום”.

אמנם נמיראן לא היה חייב להתגייס בשל השתייכותו למגזר הבדואי, אך בעיני רוחו זו חובה להתגייס. נמיראן מספר על כך בהתרגשות: “הרצון להתגייס נובע מהחינוך שקיבלנו אחיי ואני בבית, אבא תמיד הדגיש את החובה שלנו להגן על המדינה”. בחוג החברים הקרוב של המשפחה מתגייסים רוב האנשים לצבא. “כבר כשהיינו ילדים אבא תמיד אמר שכדי להצליח צריך להתגייס לשירות הצבא, אחד המסרים הבולטים שהוא העביר לנו היו, לתת לפני שמקבלים תמורה ולא בתנאי שמקבלים אותה”, מוסיף נמיראן, “אנחנו מאמינים שזוהי החובה של כולנו” הוא מבקש לחזק.

בנוסף למוסר שקיבל מאביו, גם הרזומה המרשים של אחיו הגדולים השפיע עליו בבחירת אפיק שירותו הצבאי והמשמעותי. על כן, נמיראן בחר להתחיל מסלול “עתידים” בתחום הרפואה. במסגרת תכנית זו מתחייבים המתגייסים כבר בתחילת שירותם לשלוש שנות קבע נוסף על השירות הסדיר. תכנית זו מיועדת לבעלי נתונים מתאימים המגיעים מאזורי הפריפריה. נמיראן מספר על הבחירה: “כשהתחלתי לחפש עבורי שירות צבאי משמעותי, הגעתי לתכנית “עתידים” במהלך התכנית הפכתי להיות אח מוסמך עם תואר ראשון וציפה להמשיך את מסלול הקצונה. במהלך התכנית הוא עבר יום חיול ובין שנה א’ לשנה ב’ עבר טירונות, אותה סיים כמצטיין המופת בזכות עשייתו הטובה והיחס החיובי לחבריו. את מסלול הקצונה הוא עבר בסדר ההפוך, את ההשלמה החילית הוא עשה בנובמבר 2015 ואת בה”ד 1 בפברואר. לאחרונה התקבל נמיראן לתואר שני במנהל מערכות בריאות, ובינואר האחרון סיים קורס טיפול נמרץ צבאי, אליו הוא נבחר לפי הנתונים הטובים שלו ועשייתו הפורה. “אל המסלול הזה נבחרתי מאחר שאותרתי כבעל אפיק שירות ארוך טווח בצבא”.

 

את תפקידו כיום, כמפקד רם 2 בצפון הוא מגדיר כתפקיד מאוד מאתגר ומספק. וכן חשוב לו להדגיש ולציין לטובה את סא”ל אילון רז, מפקד המרכז הרפואי 8281, שלו הוא זוקף חלק מרכזי מהצלחתו. “הגעתי היישר מן הלימודים אל המרכז הרפואי בצפון, ובתפקידי הראון החלפתי סרן שהיה מנוסה בתפקידו.  בהתחלה, הייתי מפקד רם 2 של בתי החולים בצפון במשך שנה. מדור בבתי החולים מחדרה עד צפת”. לאחר שנה בתפקיד הוא יצא לקורס הקצינים וכעת הוא אחראי על כל רם 2 בצפון, ובתפקידו בעצם הוא אמון על השיקום והליווי של פצועים הזקוקים לשיקום ממושך, נמיראן מסייע להם לקבל הכרה ממשרד הביטחון ומכשיר אותם לשוב לשירותם הצבאי, ובעצם מנחה אותם בדרכם מאז הפציעה וההסתגלות למצבם החדש. נמיראן, הוא דוגמא ומופת למי שואהב את תפקידו ועושה את המלאכה על הצד הטוב ביותר, מן המקרים הרבים שהיה חלק מהותי מהם, זכורים לו שניים במיוחד, ואותם הוא מתאר: ” הגיע אליי לוחם במג”ב וואסים עיוד, בן 27 שאף עליו לא חלה חובת הגיוס, מאחר והוא נוצרי אשר בחר להתנדב לצבא. את מסלולו הצבאי במג”ב הוא החל במרץ 2016. שלושה שבועות לפני סיום טירונות ארע דבר וואסים נפצע קשה ברגלו”. כך הצטלבו דרכיהם, ונמיראן החל ללוות את וואסים יד ביד לאורך הדרך, בתהליך השיקום האינטסיבי שנאלץ לעשות בעקבות פציעתו הקשה. “וואסים שאף בכל מאודו לחזור לטירונות במג”ב, על מנת לסיים את ההכשרה. אני ראיתי את הצורך העמוק שלו ועשיתי ככל יכולתו בשיתוף הפעולה מוצלח שלי ושל המפקדים במשך חצי שנה, שב וואסים למסלול ואמש בטקס מרגש סיים את ההכשרה”. וואסים, סיים אמש את ההכשרה ביחד עם הטירונים שהתגייסו במרץ האחרון.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter