באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

הנהלת בנק ישראל בסיור תעשיינים במרחב צפון

הנהלת בנק ישראל בסיור תעשיינים במרחב צפון

מרחב צפון של התאחדות התעשיינים קיים ביום רביעי האחרון סיור מפעלים להנהלת בנק ישראל, בו השתתפו נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, המשנה לנגידה, נדין בודו טרכטנברג, מנכ”ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל ומנהל מרחב צפון של ההתאחדות, ליאור אפלבאום 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג: “המפעלים שביקרנו בהם הם מפעלי טכנולוגיה מסורתית, אך כולם מתאפיינים במאמץ בלתי פוסק לשפר את שיטות הייצור, להתייעל ולהתחרות, תוך שהם מספקים תעסוקה מכובדת לעובדים בפריפריה, יהודים, ערבים, ודרוזים.

קשיי הבירוקרטיה שאנו מרבים לתאר ולנתח בלטו אצל כל אחד מהמפעלים, והדגישו את הצורך במדיניות ממשלתית כוללת לפתרון בעיה זו, שמעיקה על יכולתה של התעשייה להגביר את הפריון ולתמוך בצמיחה וברמת החיים”.

מנכ”ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל: “אני מודה לנגידה ולצוות בנק ישראל על הביקור וההקשבה. אני מאמין כי הסיור שהתקיים כחלק מהפעילויות שמבצעת ההתאחדות לסיוע לתעשיינים, מסייע לרגולטורים להכיר את השטח, לשמוע בצורה ישירה את הבעיות והדרישות, ואני תקווה ואמונה שנצליח לפעול לסייע לתעשיינים להמשיך ולפתח את התעשייה במדינת ישראל ככלל ובפריפריה הצפונית בפרט”.

את הסיור החלו המשתתפים במפעל “א.מ.ג ירכא בירכא”, בניהולו של התעשיין הוותיק סאלח רמאל, שם נערך דיון על הצרכים של התעשייה במגזר הערבי: בעיית הקרקעות לתעשייה, היעדר אזורי התעשייה מסודרים ביישובי המגזר, היתרי בניה למפעלים, הכשרת כ”א איכותי לתחומי הטכנולוגיה, הדרישות של הבנקים לערבויות יותר גדולות ממפעלים במגזר, קושי בהנגשת כלי סיוע ומענקים לסקטור היצרני במגזר ועוד. את הדיון הנחו זכריה חי, יו”ר וועדת שילוב המגזר הערבי בהתאחדות התעשיינים ועלאא עלאם- ראש תחום המגזר הערבי בהתאחדות התעשיינים. את הסיור במגזר הובילו, לצד ליאור אפלבאום מנהל מרחב צפון בהתאחדות וראש מועצת ירכא והיב חביש.

בהמשך, סיירו הצוותים במפעל “גלובל ישראל” בכרמיאל המייצר פתרונות ריהוט (לרבות המותג “רהיטי צרעה”), שם למדו בין השאר על אתגרי ייצור מקומי מול ייבוא של ריהוט לארץ, סוגיית רכש ממשלתי מהשוק המקומי ועוד. במפעל “שטראוס” בכרמיאל, שם זכו הנגידה וצוותה להשתתף בסדנת חומוס חווייתית בצד שיחה על אתגרי מפעלי המזון בפריפריה.

את הסיור חתם מפגש במפעל “טרלידור” בכרמיאל שם הציג הנרי צימרמן – יו”ר ומנכ”ל קבוצת טרלידור ויו”ר התאחדות התעשיינים מרחב צפון, את הבעיות של מפעלים בכלל ובפריפריה בפרט: חוסר הכשרות כ”א, אגרות שמוטלות על התעשיינים חדשות לבקרים, מיסים ישירים ועקיפים, רגולציה בלתי הגיונית, סביבה עסקית שלא מעודדת תעשייה מקומית ועוד. צימרמן הציע לנגידה לבחון מודל המקובל בעולם, שם נדרשים יזמים המבקשים להקים או לשפר מפעלים, להתנהל אך ורק מול רגולטור מרכזי אחד ולא לרוץ מפקיד ממשלתי אחד למשנהו, עם הנחיות ברורות ואחידות וללא בירוקרטיה מיותרת. בפגישה עלה גם נושא דרישות הייצוא הבלתי הגיוניות, כחלק מהתנאים  לזכאות למענקים ממרכז ההשקעות.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter