באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

החיים במעברים

החיים במעברים

ביום רביעי ה-08.02 עתיד להסתיים מסלול ההכשרה של לוחמי המעברים בבה”ד 13 של חיל המשטרה הצבאית. לוחמי המעברים מוצבים במעברי הביטחון באזור יהודה ושומרון, הבקעה ועוטף ירושלים, מונעים כניסה של מחבלים וסייעני טרור לשטח הארץ והעברה של סחורה בלתי חוקית ואמל”ח לישראל. יצאנו אל המעברים ופגשנו שלושה חיילים ששומרים עלינו 24/7.

עם גיוסם עוברים לוחמי המעברים טירונות רובאי 03 וקורס המשך בבה”ד 13, בסיס ההדרכה של חיל המשטרה הצבאית, הממוקם בקרית ההדרכה שבנגב. לוחמי המעברים לומדים תכנים מגוונים אשר מכינים אותם לשירות במעברי הביטחון. הכשרת הלוחמים כוללת מבחני כושר ובראור, אימוני קרב מגע, תרגול “אירועי דגל” המבוססים על אירועים אמיתיים מהמעברים, למידה בשבועות שטח והכשרה לאיתור סימנים מחשידים ודרכי בידוק. בסיום הקורס משובצים הלוחמים לגדודים השונים: לגדוד “תעוז”, האמון על גזרת איו”ש, או לגדוד “ארז” הפועל בגזרת עוטף ירושלים. לוחמי המעברים מבצעים בממוצע כ-35,000 תפיסות בשנה, הכוללות נשק חם וקר, סחורה בלתי חוקית ומפגעים מבוקשים המוכרים לסוכנויות המודיעין.

העולה החדש שהפך ללוחם

אלכס ריבנקו (דובר צהל)
אלכס ריבנקו (דובר צהל)

בין לוחמי המעברים בולט טוראי אלכס ריבנקו מקרית ביאליק, אשר עלה לפני שנה וחצי בלבד מאוקראינה. אלכס עלה במסגרת תכנית סל”ה (סטודנטים לפני הורים), לאחר שלמד הנדסה באוקראינה, “למדתי שלוש שנים וחצי הנדסה אבל לא קיבלתי תעודה בגלל המלחמה שמתנהלת שם. לא היה לי פשוט לעלות, אני בן יחיד ואימי חיה לבדה, אבל אני רואה את העתיד שלי בארץ ישראל”, הוא מספר. כיום הוא גר עם חברתו בקרית ביאליק, אותה פגש במרכז הקליטה בכרמיאל, “כשעליתי שוכנתי במרכז הקליטה בכרמיאל, שם למדתי עברית באולפן. לא ידעתי מילה בעברית לפני שעליתי. את החברה שלי הכרתי במרכז הקליטה, היא עלתה מרוסיה באותה תכנית כמוני. כיום אנחנו שוכרים דירה יחד בקרית ביאליק”. טרם גיוסו אלכס התפרנס ממספר עבודות, “עבדתי כאינסטלאטור, באיקאה ובמספר מפעלים. עבדתי על מנת שאוכל לחיות באופן עצמאי”. אלכס קיבל מכתב שיבוץ לתפקיד, והתחיל לברר את משמעות שיבוצו, “קיבלתי מכתב עם שיבוץ לתפקיד “מאבחן בטחוני”. לא ידעתי מה זה אומר אז חיפשתי באינטרנט וגיליתי שמדובר בתפקיד במשטרה הצבאית. חלק מהאנשים אמרו לי, לפי דעות קדומות כמובן, שעדיף לי לנסות להגיע לתפקיד אחר. אבל שניים מהחברים שלי, ששובצו גם הם במשטרה הצבאית, הצליחו לעודד אותי בעזרת החוויה שלהם בצבא. לא ידעתי לקראת מה אני הולך. אני ממליץ למתגייסים החדשים לבוא עם ראש פתוח מפני שאני גיליתי תפקיד משמעותי בחיל חם ומשפחתי”.

אלכס התגייס בספטמבר 2015 לטירונות וקורס במחו”ה אלון, מרכז חינוך והשכלה על שם יגאל אלון, שם למד עברית וקיבל הכוונה לשירות הסדיר בקורס לעולים חדשים, ובנובמבר הגיע לטירונות נוספת בפלוגת לוחמי המעברים של חיל המשטרה הצבאית. “אני מאוד שמח שהתגייסתי להיות לוחם מעברים. המפקדים בקורס איכותיים ולא מוותרים, אם אני לא מבין משהו בגלל מחסום השפה, הם מכוונים ומסבירים הכל. בקורס גם פגשתי חברים חדשים”.

הלוחמת מעיר האורות

אילנה ליבר (דובר צהל)
אילנה ליבר (דובר צהל)

אילנה ליבר, בת 20 מנתניה, נולדה וגדלה בפריז. “עליתי לארץ מתוך זיקה ציונית”, היא מספרת, “יצא לי להיתקל באנטישמיות בפריז, בזמן האחרון הרבה פחות בטוח שם עבור יהודים. חוויתי את זה בעצמי, אדם זר שפך עלי פעם קפה באוטובוס רק בגלל שאני יהודיה. לבשתי חצאית וענדתי שרשרת עם מגן דוד, כך שניתן היה לראות שאני יהודיה. מעבר לזה, אני מאוד מחוברת ליהדות ולארץ ישראל, למדתי בבית ספר יהודי-דתי והגעתי הרבה פעמים לישראל בתור ילדה. אני מרגישה שהמקום שלי הוא בארץ ישראל ואני מאוד מתחברת למנטאליות הישראלית החמה”.

אילנה התגייסה תחילה לטירונות וקורס במחו”ה אלון, מרכז חינוך והשכלה על שם יגאל אלון, שם למדה עברית וקיבלה הכוונה לשירות הסדיר בקורס לעולים חדשים. “עברתי את הקורס לעולים החדשים יחד עם שתיים מחברותיי לקורס לוחמי המעברים, נעמי ולאה. היה כיף להמשיך את המסלול יחד”. מחו”ה אלון הוא בסיס של חיל החינוך והנוער אשר מסייע בהכוונת חיילים מאוכלוסיות ייחודיות ושילובם באופן מיטבי בצבא. בבסיס קורסים שונים ומגוונים לעולים חדשים, חיילים עם קשיי הסתגלות וחיילי “איתן” מרקע סוציו-אקונומי מורכב. בנובמבר הגיעה אילנה לטירונות נוספת בפלוגת לוחמי המעברים של חיל המשטרה הצבאית ולמעשה עברה שתי טירונויות שונות בצבא, ברמות הכשרת רובאי שונות. “בחרתי להתגייס לפלוגות המעברים של חיל המשטרה הצבאית כי רציתי לשרת בתפקיד משמעותי. לוחמי המעברים מגנים על המדינה באופן שוטף, מדי יום. כאן זאת המדינה שלי ולכאן אני מרגישה שייכת”, היא אומרת.

הלוחמת שעלתה פעמיים

אלכסנדרה שץ (דובר צהל)
אלכסנדרה שץ (דובר צהל)

אלכסנדרה שץ, בת 20, נולדה וגדלה ברוסיה וכיום היא משרתת כחיילת בודדה ושוכרת דירה בפתח תקווה. אלכסנדרה עלתה לישראל פעמיים, “בשנת 2002 משפחתי החליטה לעלות לישראל אך תוך פחות משנה חזרנו לרוסיה. למרות שהייתי מעט מאוד זמן בארץ והייתי רק ילדה, אני חושבת שהתאהבתי בישראל. אחרי הזמן הקצר בארץ, תמיד חלמתי לחזור ולגור כאן”, היא מספרת. כשעלתה לארץ בפעם השנייה למדה עברית באולפן ולאחר מכן התגייסה לצה”ל. אלכסנדרה התגייסה תחילה לטירונות וקורס במחו”ה אלון, מרכז חינוך והשכלה על שם יגאל אלון, שם למדה עברית וקיבלה הכוונה לשירות הסדיר בקורס לעולים חדשים. “יחד איתי בקורס היו שתי חברות שהמשיכו להכשרת לוחמי המעברים. שמחתי שאנחנו ממשיכות את השירות יחד”, היא אומרת. מחו”ה אלון הוא בסיס של חיל החינוך והנוער אשר מסייע בהכוונת חיילים מאוכלוסיות ייחודיות ושילובם באופן מיטבי בצבא. בבסיס קורסים שונים ומגוונים לעולים חדשים, חיילים עם קשיי הסתגלות וחיילי “איתן” מרקע סוציו-אקונומי מורכב.

בנובמבר האחרון הצטרפה אלכסנדרה לטירונות בפלוגת לוחמי המעברים של חיל המשטרה הצבאית ועברה הכשרת רובאי 03. “מאוד חשוב לי להגן על המדינה שלי ולמנוע פגיעה באזרחי המדינה. רציתי מאוד להתגייס לשירות משמעותי, בהתחלה לא הכרתי את התפקיד ולא הייתי בטוחה איך אשתלב בו. היום, כשאני מכירה את העבודה האמיתית, אני מאוד גאה בתפקיד”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter