באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

האנשים שמאחורי המספרים

האנשים שמאחורי המספרים

פחות אירועי פעילות חבלנית עוינת, עשרות גיחות לחילוץ נפגעים, אלפי גיחות מבצעיות של חיל האוויר, השמדת מנהרות, יירוטי רקטות, עשרות אימונים לחיילי סדיר ומילואים וגם אלפי אנשי קבע שהפכו להורים, שמונה גורים שנולדו ביחידת עוקץ וחלוקת מאות קג של קפה שחור, אלו רק חלק מהנתונים שהפיץ צהל רגע לפני שהתחלפה השנה. מאחורי השינויים והקדמה המבצעית עומדים אנשים. ו– “מאחורי כל מספר, יש סיפור. מאחורי כל שינוי מספרי יש כוח שעובד לילות כימים כדי לדאוג שהאזרחים ישנו בשקט בלילה“- סמחט שומרון, סאל אליק מימרן    

השבוע סיכמו ברחבי העולם את שנת 2018. בצהל סיכמו את שנת ה– 70 עם נתונים המעידים על לחימה בטרור, מוכנות אופרטיבית והתחדשות טכנולוגית. הנתונים מתייחסים לפעילות המבצעית בגזרות השונות תוך הבטחה כי בכל גזרה קיים מענה, במים, ביבשה או באוויר.

669 אמצעי לחימה נתפסו השנה במעברים של המשטרה הצבאית לאורך קו התפר, ואירועי הפעילות החבלנית העוינת עומדים על המספר הנמוך ביותר נכון ל– 4 שנים האחרונות. בגזרת יהודה ושומרון קטן מספר זריקות האבנים בהשוואה לשנת 2017, ב– 3,025 אירועים תוך התייחסות לכל אירוע ומאמץ לסגירת מעגל על החשודים על מנת להבטיח את איכות החיים ביוש.

115 אימונים לגדודי המילואים והסדיר התקיימו וכן התקיימה התנסות ראשונה של צקח גדעון בתרגיל חטיבת גולני ותרגיל חטיבת השריון 7. התקיימו ארבעה תרגילים אוגדתיים והיעד הרחוק ביותר אליו טסה משלחת היה באלסקה, אך היעד הרחוק ביותר אליו הפליגו היה לנמל טולון שבצרפת.

בגזרת עזה, כ– 27 קמ נבנו מהמכשול התתקרקעי ו– 15 מנהרות טרור הושמדו. בגזרה הצפונית, המשיכו כוחות ההנדסה בפרויקטאבן משתלבתונבנו 13 קילומטרים בגובה 9 מטרים.

ומאחורי כל מספר עומדים אנשים, כוחות אשר פועלים בכל שעה של היממה על מנת לשמור על בטחון תושבי המדינה, שגרת ואיכות חייהם. הכוחות שוקדים יומם ולילה תוך שימוש באוסף נרחב של כלים טכנולוגיים, מודיעיניים ואופרטיביים תוך חינוך והכשרת הדור הבא. הכירו אותם:

סמחט שומרון, סאל אליק מימרן

סאל אליק מימרן משרת כסגן מפקד החטיבה המרחביתשומרוןאשר אמונה על הביטחון השוטף בגזרה.

הכוחות הפועלים בגזרת חטמ''ר שומרון
הכוחות הפועלים בגזרת חטמ”ר שומרון

בחטיבה פועלים הכוחות באמצעות הפעלת כלים מגוונים כדי להתמודד עם הטרור החבלני העוין והטרור העממי תוך מאמץ התקפי משמעותי לסכל את הטרור במרחב. אליק, בתפקידו יחד עם מחט שומרון, אלם שגיב דהן, מנהל את הכוחות הפועלים בשטח החטיבה על מנת להגן על הגזרה, לשמור על הביטחון השוטף ועל שגרת ואיכות חייהם של התושבים בה.

באוגדת יהודה ושומרון השנה נמדד מספר אירועי זריקות האבנים הקטן ביותר אי פעם. נאספו כספי טרור בסכום של כ– 2 מיליון שח והוחרמו מאות נשקים. “המשמעות מאחורי המספרים האלה היא שצהל יוצא לילהלילה לפעילות. הפעילות מתחלקת להחרמתם של כספי טרור, מציאת אמצעי לחימה, מעצרים של מבוקשים אשר מתעסקים בפעילות חבלנית עוינת או פלילית“, מספר סאל מימרן.

בתפקידו, אליקנשוי ואב לשתיים, עוסק ימים ולילות במשימה תוך ניהול ופיקוח על הכוחות הפועלים בגזרת החטמר. בין אם מדובר בכוחות של אגף המודיעין, התצפיות, התקשוב ובין אם בלוחמים התופסים קו בגזרה ומהווים רובד נוסף בשטח על מנת להבטיח את איכות חייהם של תושבי הגזרה.

המודיעין צף והכוחות פועלים בכל לילה, כאמור, עוצרים מבוקשים ומחרימים כספי טרור שווי ערך. רוב החוליות שאנחנו עוצרים הן חוליות בשלהי ההכנות שלהם. הם בשלב המחשבות ואנחנו כבר ממגרים את הפעולה. כך, לא מגיעים לשלב המימוש“.

תוך מאמץ שבשגרה לשמור על הביטחון השוטף בגזרה ואיכות חיי התושבים עושים מאמץ בחטמר שומרון לסגור מעגל אחר כל חשוד, גם החשוד בטרור עממי כמו זריקת אבנים. “כל אירוע ולו הקטן ביותר משפיע על השגרה. יש לנו את האחריות ליצור הגנה, בטחון ואיכות חיים טובה לכלל התושבים בגזרה ויחד, בשילוב הארגוני בין גורמי הביטחון באזור וירידה לפרטים הקטנים, חדות הכוח המבצעי בקצה, מסמלת המבצעים בחמל ועד למפקד הגדוד שתופס קו וללוחם בטרמפיאדהכולנו למטרה אחת“.

והמאמצים למיגור הטרור מניבים תוצאות, בשנת 2018 עפי הנתונים שהופצו השבוע, נמדד מספר אירועי הפעילות החבלנית העוינת, נמוך מבשנים שעברו. “כל אירוע שקורה בגזרה הוא אירוע שמגיבים אליו. צריך להבין את כמות העיסוק.  על כל אירוע יש מרדף אחר סגירת מעגל, מאחורי כל זריקת אבן יש סיפור, וכדי להגיע להשתלשלות, חשוב להבין שיש פה עבודה של המון אנשים, תצפיתניות, גששים, לוחמים, מודיעין ועודכדי לסגור מעגל על הסיפור. הכוחות עובדים קשה כדי שהאזרחים ישנו טוב“.

קצין האגם של חטיבה 7, רסן כארם נבוראני

קצין האגם של חטיבה 7, רסן כארם נבוראני, לוקח חלק משמעותי בהטמעת תפיסת הקרב החדשה צקח (צוות קרב חטיבתי) גדעון. במהלך חודש אוגוסט האחרון, התקיים תרגיל צבאי רחב ברמת הגולן במהלכו תרגלו לראשונה כוחותעוצבת געש“, גולני וחטיבה 7, את תפיסת הקרב החדשהצורת הלחימה העתידית של החטיבות המתמרנות בצהל.

במהלך השנה וחצי האחרונות ביצענו תהליך של ביסוס תפיסת צק״ח גדעון בשטח“, מספר רסן כארם נבוראני, “מדובר בתהליך ארוך טווח שהתחיל לפני כ-3 שנים. צוותי הקרב החטיבתיים נועדו להוביל לשיפור היכולות המבצעיות על ידי הגדלת עצמאות החטיבות בשטח. בתרגיל שביצענו השנה בחנו בפעם הראשונה את השינוי בשטח במטרה להפיק לקחים ולהשתפר“.

זו כבר תקופה ארוכה שבמפקדת זרוע היבשה שוקדים על פיתוח תפיסת לחימה חדשה שתספק פתרון ומענה עוצמתי אל מול אתגרי האויב שיפגוש צהל במערכה הבאה. מטרת השינוי היא לאפשר את תמרון היחידות הלוחמות לתוך עומק השטח בצורה מהירה ועצמאית, תוך הטמעת יכולות חדשניות. התפיסה החדשה יוצרת מבנה חדש לחטיבות המתמרנות של צהל במהלך לחימה. עד היום, כל אחת מהחטיבות הלוחמות פעלה בשטח על פי הייחוד החילי שלה, אולם כעת, במסגרת הצקח, החטיבות יורכבו בשעת קרב מכוחות חיר, שריון וההנדסה שיפעלו כתף אל כתף

חטיבה 7, המהווה כוח שריון, וחטיבת גולני, המהווה כוח חיר, נמצאות שתיהן תחת אוגדה 36, אוגדת חוד מתמרנת“, ממשיך רסן נבוראני, “כיום שתי החטיבות עובדות בשיתוף פעולההגדודים מתאמנים יחד, החל מהכנות המפקדים ועד לתרגילים בשטח. המפקדים בציוות הקרב יודעים עם מי יעבדו בשטח ורמת ההיכרות ביניהם עמוקה. השינוי מאפשר יכולת סגירת מעגלים מהירהצוות שנמצא בשטח יכול לעבוד ישירות מול גורמים רבים ומקבל יכולות הפעלת אש ושליטה מרחוק. הצקח כולל יחידות רבותשריון, תותחנים, חיל רגלים ואף יכולות אוויריות ובמסגרתו מוטמעות יכולות טכנולוגיות חדישות בחטיבת השריון הראשונה“.

התרגיל שהתקיים באוגוסט הוא תחילתה של סדרת אימונים מתמשכת, פיילוט ראשוני שעתיד להתרחב. בחודש מרץ יתקיים אימון גדעון נוסף. “מדובר בשינוי משמעותי ומורגש“, מדגיש קצין האגם, “כל חיילי החטיבה, מאחרון הלוחמים ועד אחרון המפקדים מרגישים את ההבדל. התפיסה החדשה והיעילה היא פאר היצירה הישראלית, סטנדרט שצריך להכניס בכל הצבאגורם מכריע לניצחון בקרב!”

קצינת חמל וקצינת מבצעים מיוחדים בחטיבה הצפונית באוגדת עזה, סגם גלי אשד

הכוחות הפועלים בגזרת אוגדת עזה

סגם גלי אשד משרתת כקצינת חמל וקצינת מבצעים מיוחדים בחטיבה הצפונית באוגדת עזה. כקצינת חמל בחטיבה גלי צריכה לדאוג לסמבציות המשרתות תחתיה, לתפעל אירועים מבצעיים ולתכלל את האירועים שקורים בחטיבה. בתור קצינת מבצעים מיוחדים היא אחראית על הקשר עם היחידות המיוחדות בצהל שפועלות בגזרה.

אנחנו שלוש קצינות חמל, מכינות את הערכת המצב השבועית ואחראיות על תכלול העבודות בכל מרחב הגזרה. חלק מהתפקיד כולל גם חבירה לכוחות תגבור שמגיעים אלינו, צלפים או כוחות מיוחדים, למקם אותם ולהחביר אותם לגדוד“.

גם האווירה בחמל תורמת לעבודה וליעילות. “כדי לשמור על המרחב חשוב לנו לדאוג גם להווי. אנחנו שומרות על אווירה טובה, צוחקות יחד, מארגנות ימים מיוחדים ופעילויות גיבוש. התפקיד מאוד פיתח אותי, למדתי לתכלל ולחלק תחומי אחריות. הפיקוד על החיילות מבגר ומלמד אותי על עצמי. חשוב לי לדאוג לסמבציות שהן אלו שעושות את העבודה הכי משמעותית בגזרה ומשפיעות על ההתנהלות שלה“.

אני מרגישה שאני תורמת למאמץ המבצעי ונוגעת בכל מה שקשור אליו. אנחנו נמצאות בחטיבה ובשטח, מכירות את כל הכוחות שיש בגזרה ויודעות על כל מה שקורה ועל כל מה שעתיד להתרחש. העבודה חשובה מאוד. יש לכולנו תחושה של אחריות והשפעה על המאמץ המבצעי. כשבסופו של יום יש שקט בגזרה בזכות אירוע שניהלנו היטב, מתחזקת תחושת הסיפוק והמשמעות“.

אחראית משמרת בחמל אפרים, רבט נועה הרפז מירב

הכוחות הפועלים בגזרת חטמ''ר אפרים
הכוחות הפועלים בגזרת חטמ”ר אפרים

רבט נועה הרפז, משרתת כאחראית משמרת בחמל אפרים. בתפקידה, מנהלת ומפקחת על המתרחש בחמל בכל שניה במהלך 12 השעות של המשמרת. הסמבציות (סמלות המבצעים) המאיישות יחד אתה את החמל, נותנות מענה ראשוני לכל אירוע המתרחש בגזרה.

ניהול חדר המבצעים בשגרה ובחירום, קבלת דיווחים והעברתם בזמן אמת לגורמים הרלוונטייםאלו רק חלק מהמשימות אשר מוצבות בפני הסמבצ/ית. הדיווחים מתקבלים מהיחידות השונות הנמצאות בגזרה ומתרכזים אצל הסמבצים, שאחראים על ניהול האירועים תוך שליטה במפות ובקשר.

נועה, תושבת מבשרת ציון, התגייסה באוקטובר 2017, עברה הכשרה לתפקיד הסמבצית ואחר כך לתפקיד האחמשית. “כאחראית משמרת אני דואגת לוודא שכולנו יחד, מאיישי המשמרת, נבין הכול. תפקידנו לדעת מתי נדרש להקפיץ כל כוח או מתי לערב כוחות בטחון מקבילים. לוודא שהכל דופק כמו שעון. שכל אחת תדע את תמונת המצב העדכנית, מרמת צבע חולצת החשוד, הגשש שמטפל באירוע ואיזה כוחות הוקפצו. בקיצור, שליטה מלאה באירועים“.

בתפקידה, נועה מתכללת את האירועים באחריות אדירה בשיתוף כל הסמבצים ודיוק נדיר, תוך ניתוח המצב במהירות ותיווך בין כל הגורמים. בזמן אירוע פועלים כוחות ביטחון שונים במרחב, “התיאום בין הכוחות השונים בשטח, מתבצע על ידינו“, מתארת נועה.

באמצעות מאמצי המודיעין ושיתוף הפעולה בין כוחות הביטחון, מסוכלים אירועים רבים במרחב עוד לפני שיתכנו לביצועם. הכוחות אשר פזורים בשטח מהווים רובד נוסף על מנת להבטיח את איכות חייהם של התושבים. באוקטובר האחרון, פעלו כוחות אלה לסיקול הפיגוע בצומת גיתי אבישר שבחטיבה המרחבית אפרים. נועה הייתה אחראית משמרת בחמל באותה העת וניהלה את הכוחות הפזורים בשטח בעזרתם של יושבי החמל. “מחבל ניסה לבצע פיגוע דקירה. חייל ששמר על הציר הצליח לנטרל אותו. הקפצנו כוחות רפואה והתעסקנו בתכלול האירוע ובניית תמונת מצב על מנת לאפשר למקבלי ההחלטות שבטח דיוק וראיה של כל האירוע“.

המחבל נוטרל, ולא היו נפגעים לכוחותינו. זה היה אירוע מאוד משמעותי שהבהיר לי למה אנחנו כאן. לפעמים כשאירוע מתחיל, מאתגר להבין בשניות מה הולך בזירה אבל זה תפקידנו, ואנחנו מצליחים להגיע לשליטה במתרחש עד לפרטים הקטנים ביותר. חשוב להבין שלפעמים ללוחמים שבשטח אין זמן לפתוח מפה ולחשוב איפה לשים חסמים ואיפה כדאי למקם כוח כדי לסגור מעגל על חשוד, ואנחנו שם בשביל זה, לנהל את האירוע, להכיר הכול עד לפרט האחרון ובקצה לשמור על התושבים. אנחנו חלק מזה“.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter