באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

דודו זכאי: אני אשתלב במה שאני יודע לעשות הכי טוב – לשיר.

דודו זכאי: אני אשתלב במה שאני יודע לעשות הכי טוב –  לשיר.

דודו זכאי ישתתף השנה בכנס מחולות האסיףה שלישי. תפסנו אותו לשיחה על נוסטלגיה, תוכניות ריאליטי מוזיקאליות והאם יש סיכוי שנתפוס אותו רוקד?  

 כנס אסיף מחולות  המשלב בין מורשת העבר והמקום, למחול המודרני ומחולות העם העכשוויים, יתקיים השנה בחול המועד סוכות בקיבוץ דליה. בצעד חגיגי ומרגש, חוזרת השנה מסורת כינוס מחולות העם לקיבוץ דליה.כינוס מחולות העם בדליה התקיים מספר פעמים בין השנים 1944-1968, “עיקר כנסי המחולות בדליה התקיימו עוד לפני שנולדתי” מספר המוזיקאי דודו זכאי, תושב דליה שהשנה גם ישתתף באופן פעיל “כנס המחולות היחיד שאני זוכר הוא האחרון שהתקיים ב: 1968 ומה שעשה עלי רושם בעיקר היה היקף ההפקה, שלקחו על עצמם חברי דליה. כמו גם כמות המחוללים הגדולה שהגיעה כדי לרקוד. מה שאני מכיר הן ה”אגדות” שנרקמו סביב כנסי המחולות על ערי האהלים שקמו להן לשלושה ימים. על מחולות סוערים הנמשכים עמוק אל תוך הלילה. וגם כמה דמויות מיתולוגיות  כמו הכוראוגרפית גורית קדמן, אליהו גמליאל על החליל ואחרים.”

דודו זכאי "באסיף המחולות הקרוב אשיר על הבמה". צילום יח"צ.
דודו זכאי “באסיף המחולות הקרוב אשיר על הבמה”. צילום יח”צ.

 כנס אסיף מחולות הוא חלק מגל של געגוע נוסטלגי שעובר על המדינה ומהווה סמל ואיקון “לתרבות של פעם”. “אני הייתי מוותר על האמירה “תרבות של פעם”” מתקן אותי זכאי “מספיק געגועים לתרבות, כי על רקע ההתעסקות האובססיבית של היוצרים והכותבים באני המצומצם שלהם, ועל רקע ההאדרה של הרב תרבותיות וההתכנסות השבטית המבקשת להחזיר מיני עטרות ליושנן, המאפיינת את ישראל של שני העשורים האחרונים, יש מי שמחפש את המאחד. לכן מחפשים את היצירה החלוצית, שביקשה והצליחה במידה רבה ליצור כאן משהו חדש איכותי וייחודי. אישית אני מאמין שהמטוטלת עוד תשוב ותנוע לשיווי משקל חדש, שיתן מקום לביטוי האישי אך גם לשירים אליהם אנחנו חוזרים תמיד בימים של חג כמו גם בימים של זיכרון אל השירים הנותנים ביטוי למה שמאחד אותנו כאן בארץ”.

 כמי שמלווה את המוזיקה בארץ כבר המון שנים, האם יש הבדל (בתוכן, במלל) בין השירים שכותבים היום לשירים מלפני 30 שנה?

 השינוי הבולט לטעמי בזמר העברי של אז ושל ימינו הם הטקסטים. לא הרבה עמים זכו לכך שמשוררים יכתבו את זמר העם שלהם, כפי שקרה לנו. ההתגיסות של משוררים כמו: ביאליק, טשרניחובסקי, רחל, לאה גולדברג, נתן אלתרמן, יעקב אורלנד, אלכסנדר פן ורבים אחרים הציבה את רף השפה של הזמר העברי במקום איכותי וגבוה. במשך השנים, על הבסיס המופלא הזה, היו כאן יוצרים רבים שניסו והצליחו לשמור על איכות טקסטים גבוהה, אבל זו הולכת ומתדרדרת. אחרי הכל, ממש כפי ששרים היום שירי אהבה שרו גם אז. אבל, כשמאזינים לטקסטים הרדודים המציפים את כלי התקשורת היום אל מול אהבה הנאמרת למשל בשורה כמו:”כי סערת עלי לנצח אנגנך שווא חומה אצור לך שווא אציב דלתיים” של אלתרמן, קשה שלא להתגעגע למה שהיה.

 מה דעתך על תרבות “הכוכב נולד” בעולם המוזיקה של ימינו?

אישית אני לא צופה ולא אוהב את תכניות ה”ריאליטי” לסוגיהן. אבל, כוכבים תמיד נולדו רק הפורמט השתנה. פעם היו אלה הלהקות הצבאיות שהוציאו את הכוכבים או פסטיבלי זמר למינהם. היום עוצמת החשיפה אולי מעט מוקדמת עבור חלק מהמשתתפים, שאין להם את הזמן לעכל את ההתמודדות עם הקהל וישר נחשפים בצורה אולטימטיבית. בכל מקרה אני לא אוהב את היחס בין השירים לדיבורים. לטעמי השיפוט שבא לביטוי בדברת אינסופית, מיותר לחלוטין. על רקע השתלטות הריאליטי גם על תחום הזמר, חסרות לי תכניות שירים שיש בהן תוכן וסיפור המשוחררות מאלמנט התחרות.

 ובאופן אישי, לך יש לך עוד תוכניות להוציא שירים חדשים? אלבום חדש?

בימים אלה יצא אלבום חדש “זמן לאהבה” ובו שירים חדשים. לאסופת השירים באלבום יש נגיעה אישית אלי, בצד שירי משוררים, וגם שירים שיתוייגו בוודאי בסוגת שירי ארץ ישראל היפה. בין הכותבים לאלבום החדש ניתן למצוא את שייקה פייקוב, נעמי שמר, נתן אלתרמן, אורי קריב, רמי קידר אברהם זיגמן, אורי אסף וגם שירים שאני כתבתי ושכתב בני מתן זכאי.

רוקדים בפרגולה בקיבוץ דליה. צילום יח"צ
רוקדים בפרגולה בקיבוץ דליה. תילום יח”צ

 בכנס הקרוב, יש סיכוי שנתפוס אותך רוקד?

לא, לצערי ריקוד איננו החלק החזק שלי אז אני אשתלב במה שאני יודע לעשות הכי טוב –  לשיר. האמת ששירים שלי מלווים את ריקודי העם כבר הרבה שנים. אלפי רוקדים המגיעים באופן קבוע כדי לרקוד ריקודי עם ברחבי הארץ מחוללים לצלילי שירים שהקלטתי. באסיף המחולות הקרוב אשיר על הבמה כשסביבי יחוללו המחוללים. בין השירים אשיר גם את “הורה ממטרה” ריקוד שיצר ויקי כהן ז”ל חבר קיבוץ דליה, שהיה “האבא” של הדבקות ודמות ידועה בין הרקדנים. האמת שאחרי “היחסים המתוחים” ביני לבין ריקודי העם, מאד משמחת אותי האפשרות לחזור ולשתף פעולה עם זרם תרבותי ייחודי שאמנם חי את חייו הרחק מהתקשורת, אבל תוסס ומתחדש.

חוזרים לרקוד בדליה 2013. שבת 21.9.2013, משעות הערב ועד השעות הקטנות. פרטים ומכירת כרטיסים www.mofaim-megido.co.il 04-9598506

04-9598560

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter