באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

געגועים לירושלים: בבית ספר “הדסים” חגגו הסיגד – חגה של הקהילה האתיופית

געגועים לירושלים: בבית ספר “הדסים” חגגו הסיגד – חגה של הקהילה האתיופית

בבית החינוך “הדסים” חגגו בראש חודש כסלו את חג הסיגד – חגה של הקהילה האתיופית. בטקס השתתפו רב העיר, הרב מיכאל וקנין שליט”א, ראש העיר סימון אלפסי, מפקח בית החינוך יעקב שבות, מנהלת המחלקה לחינוך יסודי, איריס סלע,  יו”ר הנהגת ההורים, קובי אמיר, הורים ותלמידים.

חג הסיגד 3הטקס נערך ע”י תלמידי כיתת החינוך המיוחד ג’ – ד’ בהובלת המורה הודיה, ולקחו בו חלק תלמידים בני העדה לצד תלמידים שאינם מהעדה כשהכל נעשה בהבנה ובשיתופיות. התלמידים הסבירו על מנהגי החג, על הצום באותו היום, על עליית הקהילה להר גבוה הצופה לארץ ישראל, וכמובן על קריאת פסוקים המעוררים לתשובה ותפילה לזכות לראות את הארץ מספר התורה – “האורית”. התלמידים רקדו את ריקוד הכתפיים המסורתי ושרו על החסידה שאותה היו רואים בשמיים ומקנאים ביכולתה לעוף ולהגיע לארץ הקודש, ולראות את ירושלים. התלמידים סיפרו על מסורת של הילדים שהיו נוהגים לבקש מהחסידה לקחת אותם בכנפיה לירושלים.  לאחר הטקס צפו המשתתפים בתערוכת ציורים שהכינו התלמידים ואשר כללה ציורים של החסידה שעפה לארץ ישראל, ודיוקנאות של אישים מפורסמים מההיסטוריה של אתיופיה. בנוסף לכך, התלמידים בשיתוף עם הוריהם הביאו כלים ותלבושות של העדה ואלו הוצגו בתערוכה בבית החינוך. בבית החינוך קיימו גם את ההפסקה ברוח החג וערכו הפסקה פעילה בה הושמעו שירים מסורתיים, נערכו משחקי בינגו על מנהגי החג, ועוד הפעלות נוספות.

חג הסיגד 2הסיגד הינו חג הכיסופים לציון של יהודי אתיופיה, והוא נחשב לחג המשמעותי ביותר בחיי הדת של יהודי אתיופיה. בחג מציינים את מתן התורה בהר סיני, כיסוד הברית עם ה’. החג חל שבעה שבועות לאחר יום הכיפורים, והחוגגים עולים ביום זה לי-ם ועם הגעתם של הקייסים-המנהיגות הרוחנית של יהדות אתיופיה, נושאים כולם ביחד תפילה בפני ה’. לאחר התפילה נאספים כולם לתהלוכה חגיגית אשר מלווה בשירה ובתקיעת חצוצרות, והמשתתפים שעל פי המנהג צמים באותו היום, נהנים משולחנות עמוסי אוכל מסורתי מארץ אבותם, וממפגשים חברתיים.

מנהלת בית החינוך “הדסים”, הגב’ עירית דובדבני:

“היה מרגש לראות את תלמידים רוקדים יחד, כולם ישראלים, בלי הבדלים בגלל צבע העור. תלמידים מהכיתה המקדמת שהיו ביישנים מאד- הצליחו לעמוד מול הקהל ולדבר בביטחון רב!”

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter