באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

בשם האם

בשם האם

שני אחים מאחד הכפרים בעמק גילו כי למרות שאביהם העביר לרשותם את כל נכסיו, לאימם יש זכות על מחצית מהם. עו”ד שלומי אביטן, מומחה נדל”ן אשר ייצג את האם: “קשה היה לראות את היחס שזכתה לו האם מיוצאי חלציה”.

חזקת השיתוף חוצה מגזרים ודתות. תושב אחד הכפרים בעמק שביקש לנשל את אשתו מכל אדמותיו, ערך עסקת מתנה ולפיה העביר לשני בניו (שהינם בניה של אותה אם) שטח בן שני דונמים. כאשר הגיעו אל האם איומים כי עליה לפנות את הבית וכי לאחר מות האב אין לה שום זכות באדמות, פנתה לבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, שקבע כי חזקת השיתוף שרירה וקיימת בכל המגזרים וכי הסכם המתנה אינו מבטל זכותה של האם, אלא מעביר רק את הזכות של האב. בית המשפט קבע כי לאם זכות על מחצית מהשטח.

חזקת השיתוף
עו”ד שלומי אביטן, מוסד האב והאם הם קדושים. צילום: יח”צ.

כאמור קבע בית המשפט כי ההסכם יכול להתייחס למחצית מהמקרקעין בלבד, והחצי השני הוא של האשה, גם אם אינו רשום על שמה. בית המשפט קבע כי האב יכול היה יכול להעביר לילדיו רק את חלקו שלו בשטח בן שני דונמים אותו רכש בסוף שנות ה-60 אך לא את חלקה של אשתו בנכס עליו נבנה ביתם של בני הזוג כמו גם ביתו של אחד הבנים. בית המשפט קבע כי האשה תקבל דונם עליו בנוי הבית בו היא גרה, אחד האחים אשר על פי הצוואה אמור היה לקבל 1.3 דונם יקבל 850 מ”ר עליהם בנוי ביתו ואילו אח נוסף שהיה אמור לקבל 700 מ”ר יקבל 150 מ”ר בלבד.

בני הזוג התחתנו בתחילת שנות ה-60 ונולדו להם 12 ילדים. במהלך השנים עסק הבעל בחקלאות בעוד שהאישה גידלה את הילדים, וסייעה לבעלה בעבודות השדה מעת לעת. כנהוג במגזר הערבי, נרשם השטח שנרכש על ידי בני הזוג רק על שם הגבר אך בית המשפט התייחס אליו כאל רכוש משותף וזאת בהתאם לחוק ולפסיקה. בשנת 2005, מבלי שהאשה ידעה מכך, הגבר העביר במתנה  את כל השטח לילדיו על רקע סכסוך שהתגלע בינו לבין האישה בשנים האחרונות לחייהם וזאת על רקע חזרתה בתשובה של האישה, דבר שלא התקבל בעין יפה על ידי הבעל. האישה טענה כי בשל סכסוך זה, כלל לא ידעה על ההסכם בין בעלה לבין שני הילדים.

לדברי האישה היא פנתה בתחילה לעו”ד מהמגזר הערבי שאמר לי כי לא מגיע לה דבר מכיוון שכך נהוג בחברה הערבית, אלא שאז היא פנתה אל עו”ד שלומי אביטן מרמת ישי המתמחה בתחום הנדל”ן, אשר ייצג אותה עד תום ההליכים כשבנוסף לכך שזכתה בתביעה, פסק כב’ השופט אסף זגורי כי על בניה לשלם לה בגין הוצאותיה סך של 10,000 ₪.

עו”ד שלומי אביטן, מומחה נדל”ן אשר ייצג את האם: קשה היה לראות את היחס שזכתה לו האם מיוצאי חלציה, שביקשו לנשלה מהבית בו גדלו, אכלו ושתו בילדותם. אלה התנערו ממנה, ולצערי שכחו חסד נעורים. בעיני מוסד האם והאב קדושים הם. כך הוא גם מוסד חזקת השיתוף”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter