באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ברק בעיניים

ברק בעיניים

סגל הפיקוד של חטיבת השריון 188 הגיע אל כפר הנוער רמת הדסה, הממוקם בקרית טבעון, כחלק מתוכנית המוכנות והנכונות לשירות משמעותי בצה”ל, והתלמידים יכלו להתרשם מטנק מרכבה סימן 3. 

פעילות של תלמידים עם החיילים. צילום דו”צ

תלמידי כפר הנוער ״רמת הדסה״ אינם רגילים לטנקים בנוף הפסטורלי והשלו של קריית טבעון. אך ביום שני האחרון נחת ברחבת המוסד החינוכי הכלי המסיבי והאימתני העונה לשם ׳מרכבה סימן 3׳ או טנק מפקד חטיבה 188, היא עוצבת ברק. הסירו דאגה מליבכם, צה״ל לא פתח במלחמה משולבת במרכז הארץ, הטנק ואמצעי לחימה נוספים בהם משתמשת חטיבת השריון, הגיעו לכפר הנוער ביחד עם מפקדים וחיילים במסגרת פרוייקט חינוכי-ערכי וכחלק מתוכנית המוכנות והנכונות לשירות משמעותי בצה״ל, המשותפת למשרד החינוך, משרד הביטחון ולצה״ל כמובן.

בין הרגעים המרגשים הרבים שהצטברו במהלך היום כחלק מהפרוייקט, היה רגע שיא בו תלמיד לשעבר של כפר הנוער הגיע, כשהוא לבוש מדים ועונד על כתפו בגאווה את תג החטיבה. אמיר יין, המשרת בימים אלה במחלקת החימוש של גדוד ״סופה״ 53, ״הצמיח״ שערות לבנות רבות על ראשיהן של רכזות החינוך והמדריכות בכפר הנוער בזמן שהיה תלמיד, כפי שהן עצמן מעידות.

חייל מהחטיבה 188 שלמד בעברו בכפר הנוער רמת הדסה יחד עם מורה שלימדה אותו. צילום דו”צ

״הגעתי לכפר הנוער בכיתה ח׳ לאחר שהייתי נער בעייתי שעסוק בעיקר בשטויות״ מספר אמיר, ״בהתחלה היה לי קשה, רק בשנה האחרונה התחלתי להבין עד כמה המסגרת של רמת הדסה עזרה לי״ הוא מדגיש.
״אמנם מגיל צעיר היה לי ברור שאתגייס, וחלמתי להתגייס לשירות הכי משמעותי שאני יכול, אך בכל זאת התרגשתי להגיע לבית הספר כשאני בוגר ולבוש מדים. כבר ביקרתי בכפר הנוער מאז שהתגייסתי, אך הפעם הגעתי עם המפקדים ובמסגרת שהיא מאוד עוצמתית עד לא מזמן הייתי תלמיד כמו החניכים שישבו במעגל סביבי כשדיברתי וסיפרתי את הסיפור שלי. להגיע עכשיו ולהדריך את מי שפעם ישבתי בכיסאות שלהם, ולעודד אותם להתגייס ולהסביר את חשיבות הגיוס היה מאוד לא מובן מאליו. הרכזים וסגל הכפר שהכיר אותי היו בשוק. הם ראו אותי באור אחר ומבחינתי זה המשמעות של הפרוייקט הזה. התלמידים התעניינו מאוד ושאלו המון שאלות ואני מרגיש ששיניתי אצלם משהו בתפיסה ונתתי להם את התחושה שאם אני הצלחתי, אז כמובן שגם הם יכולים.

״זו הפעם השנייה בה מתקיים שיתוף פעולה בין חטיבה 188 לכפר הנוער רמת הדסה״ מספרת קצינת החינוך של החטיבה, סגן דניאל בורטונובסקי, שהוציאה בעמל ידיה את המיזם אל הפועל ״בשנה שעברה יצאנו המפקדים בתחושה מדהימה. רמת השיח והמעורבות של המפקדים והנוער הייתה גבוהה מעל המצופה. השנה יישמו גם את הלקחים משנה שעברה וכך השתפרנו בפעם הנוכחית״ מוסיפה דניאל.
לדברי בורטונובסקי, הקשר בין צה״ל לחברה בישראל ממשיך לעמוד בבסיס עצמאותו. על כולנו, מחנכים, הורים ומפקדים, אזרחי מדינת ישראל, חלה החובה לשמור ולחזק קשר זה ולתמוך בדור הבא שמשמרתו כבר בפתח.
״מערכת החינוך וצה״ל, כל אחת בתחומה ולאור יעדיה, הינן מערכות מחייבות. שתיהן מחנכות, מעצבות, מקנות יכולות וכישורים ואחראיות יחדיו על בניית מסגרת מעצבת במהלך שנים מרכזיות בחייו של האזרח במדינת ישראל״ מדגישים דניאל והצוות החינוכי של כפר הנוער, ״הן שותפות ומשפיעות על גיבוש זהותם ועל התווית נורמות הפעולה הערכיות של הבאים בשעריהן. שתיהן אמורות ללוות יד ביד את התלמידים של היום, החיילים והמפקדים של מחר-אזרחי מדינת ישראל לעתיד. השיח במיזם עסק בנושאי שליחות, חשיבות השירות המשמעותי בצה״ל, גאווה לאומית, ערכים ואתגרים משותפים. מדהים לראות כיצד שני הצדדים יוצאים נשכרים מהמיזם״.
חטיבה 188 מאמינה בהצמדת צירי המשימה לצירי המשמעות. ״הקשר שנוצר בין מפקדי החטיבה לתלמידים ולצוות החינוכי הפך לעמוק ומשמעותי. פיתחנו קשר אישי. מטעם החטיבה הגיעו מפקדים בפאנל רחב של תפקידים. לצד מפקדי השריון, הגיעו נציגים מגדוד ההנדסה של החטיבה וזה פתח אופקים רחבים יותר״ מדגישה קצינת החינוך.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter