באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

בין הנסתר והגלוי

בין הנסתר והגלוי

בגלריה לאומנות ברמות מנשה נפתחה תערוכה של האומן פואד אגבאריה, במסגרת השותפות בין הרשויות מעלה עירון ומגידו בליווי גבעת חביבה.

צילום: יעל ברניר
צילום: יעל ברניר

ביום שבת 5/12 הושקה התערוכה ,במעמד ראשי רשויות מגידו ומעלה עירון , מנהל המרכז היהודי ערבי של גבעת חביבה וקהל רב של ילדים ומבוגרים מתושבי מגידו ומעלה עירון.

פואד אגבאריה, בוגר בצלאל, האקדמיה לאומנות ועיצוב בירושלים, בעל תואר ראשון B.F.A ובעל תואר שני M.F.A כבוגר החוג לאמנות ויצירה באוניברסיטת חיפה, חוזר מהחיים בעיר בתקופת לימודיו, לקרבת כפר הולדתו – מוסמוס בואדי ערה, ובונה את ביתו באום-אל-פאחם השכנה. אוצרות התערוכה חברות רמות מנשה מירי ורנר ויונית קדוש, חברו לצוות ועדת היגוי בתחום האומנות של שתי הרשויות המקיימות שיתופי פעולה פוריים בשנה האחרונה.

מתוך הדברים אותם הקריאה יונית קדוש בפתיחת התערוכה: “בתחילה היתה הנסיעה לאום אל פאחם. ברוב אדיבותו, פואד אסף אותנו ברכבו: את אתי עמרם, אוצרת גלריית השלום בגבעת חביבה שהייתה זו שקישרה בינינו, את מירי ואותי יונית אוצרות הגלריה לאמנות ברמות מנשה, הוא פגש אותנו בצומת מגידו וערך לנו סיור באום אל פאחם כדי להראות לנו שהכל בסדר ושאין לנו מה לדאוג. זה היה ביום המחרת להפגנה שנערכה שם ליד הצומת, למרגלות העיר, בתחילת גל הטרור.

צילום: יעל ברניר
צילום: יעל ברניר

כשהגענו לביתו ונכנסנו לסטודיו, נפקחו עיננו בשמחה. די מהר החלטנו שאת הציורים האלה נציג כאן בגלריה. השיחות בינינו על האמנות היו גשר קטן להבנה והכרת האחר. בדברנו על הדימויים המופיעים בציוריו של פואד צף ועלה הפער במושגים שלנו לגבי דימוי מוכר. דימוי החמור שמופיע בסדרת ציורים בתערוכה, המגיע מתרבות וממסורת אחרת הדגישו את הצורך ללמוד ולהכיר את האחר. בציוריו פואד אגבאריה מתאר כבשים, חמורים ושיחי צבר. אלו הם, לפי דבריו, חלק מנוף הכפר בו גדל ובו חווה את חוויות ילדותו, אך היציאה מהכפר, החיים בעיר ולימודי האמנות יצקו בו תובנות שמאוחר יותר הוא יטמיע אותן בתוך הציורים כמסר מובלע ונסתר, הנאמר ממקום של מי שמתבונן על “המצב” בפרספקטיבה רחבה. בציורים יש מבטים אירוניים מהולים בחיבה של מי שמכיר מקרוב את מה שהוא רואה סביבו. ניגודים ועימותים או העמדה של דבר מול דבר ושתילת רמזים הם המניעים את יצירתו של פואד אגבריה. בכל ציור יש מספר נדבכים או שכבות. אנחנו מודות מאד לפואד על השיתוף, על הנועם והעניין בעבודה המשותפת. תודה על ההזדמנות שנקרתה לנו בזכות מפגשים של קבוצת אנשים משתי המועצות, החדורים רצון עז לשיתוף פעולה. נשמח לארח בתערוכה מבקרים רבים מיישובי שתי המועצות וכמובן נקבל בחיוב מבקרים גם מתל אביב או ניו יורק. נקווה להתפתחות נוספת בפעילות המשותפת. אולי בסוף האמנות תנצח!”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter