באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

בחזרה לסנוקר

בחזרה לסנוקר

יהודה ברקן מוכר לנו מעשרות סרטים אך כנראה שתמיד נזכור אותו כצ’רלי מ’צ’רלי וחצי’ וכגברי מחגיגה בסנוקר. לרגל תחילת הפקתו של סרט ההמשך ‘חגיגה בסנוקר 2’, תפסנו אותו לשיחה על הסרטים שהפכו לקאלט, על דוד שושן, ששיחק את מיקו והפך לסבא וכמובן גם קצת על סרט ההמשך.

כשבעלת האתר הודיעה לי שאני עומד לראיין את יהודה ברקן התפשט לי חיוך ענק על הפנים. מי לא היה רוצה לראיין שחקן שמול סרטיו בילה שעות, הוא יודע לדקלם אותם בעל פה ומכיר כל עווית, כל תנועת גוף וכל ניואנס? וכשאני אומר “סרטים”, אני מתכוון לשני הסרטים שנכנסו לפנתיאון הישראלי: חגיגה בסנוקר וצ’רלי וחצי. ברקן אמנם שיחק בלא מעט סרטים נוספים, ביניהם כמה שהיו שוברי קופות היסטריים כמו כץ וקרסו, ליפא העגלון ואבא גנוב אבל אל היכל התהילה הישראלי הוא נכנס בזכות הסרטים בהם שיתף פעולה עם זאב רווח, איש שהוא אגדה בפני עצמו.

ברקן עצמו הוא איש חביב, בדיוק כמו הדמויות שהוא מגלם בסרטיו, ולפעמים נדמה שהוא בכלל לא צריך לשחק או לחלופין שהוא משחק גם כשהוא לא מול המצלמה.

יהודה, אחרי שתי קלאסיקות כאלה, מדוע שיתוף הפעולה בינך לבין זאב רווח הפסיק?

אין איזו סיבה מיוחדת. אין כאן שאלה של למה. יש נתון ויש עובדה, זה פשוט יצא כך שכל אחד הלך לדרכו. הוא היה בעניינים שלו ואני הייתי בעניינים שלי, מעולם לא רבנו ולא הסתכסכנו ואנחנו חברים טובים עד היום רק שכל אחד עשה דברים אחרים. מה שמדהים הוא שאנשים חושבים שעשינו המון סרטים יחד. לא מאמינים לי כשאני אומר שעשינו רק שני סרטים יחד.

מכאן עובר ברקן לדבר על הסרט השלישי שהוא וזאב רווח אמורים לעשות יחד, “חגיגה בסנוקר 2” שיהווה אולי פיצוי לכך שסרט ההמשך לגבעת חלפון, עוד קלאסיקה ישראלית, בוטל ולא ירקום עור וגידים. ‘חגיגה בסנוקר 2’ חוזר אל גיבורי הסרט הראשון ארבעים שנה  לאחר התרחשות הסרט הראשון שכזכור מסתיימת בחתונתו של עזריאל לבתו של הרב ונסיעתו של גברי לארה”ב, ואילו מושון (טוביה צפיר) מתחתן עם מיקה, המלצרית בסנוקר שבבעלות חנוכה. חלק ממשתתפי הסרט הראשון כבר לא בין החיים, יוסף שילוח ששיחק את סלבדור הגדול נפטר לפני כמעט שש שנים, יהודה אליאס ששיחק את יעקב חלפון נפטר במאי השנה וטליה שפירא ששיחקה את ריקי המלצרית, נפטרה כבר בשנת 1992 כך שצריך לחכות ולראות אם דמויותיהם יגולמו על ידי שחקנים אחרים או לא יופיעו כלל בתסריט שתכנו נשמר בסודיות מוחלטת. ברקן שנאמן לסודיות מוכן להגיד רק “הסרט מספר על מה שקרה לדמויות אחרי ארבעים שנה ומסתבר שהיצר השובבי עדיין לא נס. הם ממשיכים בחגיגות אבל כבר מגדלים דור חדש”

דורות של ישראלים גדלו על הסרטים שלכם ויודעים לצטט אותם מילה במילה, גם אתה יודע לצטט מהם?

3“לא” עונה ברקן “כשעשינו את הסרטים לא עלה בדעתנו שהוא יהפוך לסרט פולחן. לפעמים אני מדבר עם אנשים ופתאום אני קולט שהם מצטטים מתוך הסרטים שעשיתי. בזמן האחרון יש דבר חדש: קריוקי חגיגה בסנוקר וקריוקי צ’רלי וחצי. יושבים כמה חבר’ה רואים את הסרט בלי קול, ולכל אחד מהם יש תפקיד. אחד אומר את השורות של זאביק, אחד את השורות שלי, עוד אחד את השורות של יוסף שילוח וכך הלאה, זה מדהים”

כשאני שואל את ברקן על ההיכרות עם זאב רווח הוא מחייך: “זה מצחיק” אומר ברקן ” אני וזאביק הכרנו במשחק כדורגל. בשנת 1960 שנינו למדנו בבית צבי, הוא למד במחזור הראשון ואני למדתי שנה מתחתיו, במחזור השני, ושיחקנו כדורגל יחד. אבל לקח קצת יותר מעשר שנים עד שעשינו יחד את צ’רלי וחצי. וכשהתחלנו לעשות את הסרט החלפנו חוויות מתקופת הלימודים”. לגבי צ’רלי וחצי מספר ברקן אנקדוטה מעניינת “צילמנו את הסצנה שבה אני ומיקו עובדים על אנשים בקלפים ואז מגיע זאב רווח ואומר לי “אהלן צ’רלי”. הצילום היה ביום שישי וביום ראשון היינו אמורים לצלם את המשך הסצנה שבה אני אומר “אהלן ששון”. מה שלא ידענו זה שבשבת תפרוץ מלחמת יום כיפור. אז מה שקרה זה שזאביק אומר “אהלן צ’רלי” וחצי שנה אחר כך אני עונה לו “אהלן ששון” והשאר היסטוריה”

אם כבר מדברים על צ’רלי וחצי, איך אפשר בלי לדבר על החצי שבצמד הזה, דוד שושן שגילם את מיקו בצורה נפלאה ומאז נעלם מהתודעה. האגדה מספרת שמפיקי הסרט ראו אותו בכתבה שעשו במבט, מהדורת החדשות של ערוץ הטלביזיה היחיד והחליטו לקחת אותו לתפקיד. הם נסעו לירוחם שם התגורר ובתמורה לשירותיו הם שילמו לאימו 400 לירות שהיו סכום מאוד גדול באותה התקופה. ברקן מספר דווקא על דוד שושן של היום: “לפני כמה חודשים הופעתי בירוחם, אז אחרי ההופעה אמרו לי לחכות רגע שיקראו לו. לא פגשתי אותו שנים וממש התרגשתי אבל אז חזרו אליי ואמרו לי שהוא לא יכול לבוא. שאלתי למה הוא לא יכול, וענו לי שהבת שלו יולדת בסורוקה והוא נסע לשם. אתה מבין? מיקו כבר סבא. הילד הזה, שתמיד ישאר ילד בסרט הפך לסבא, מראה כמה זמן עבר”.

למרות שתי הקלאסיקות שהיה שותף להן, ברקן טוען כי הסרט שהוא הכי אוהב מבין אלה שעשה הוא דווקא נשיקה במצח, בו השתתפה מיכל ינאי. ברקן: “יש בו את כל המרכיבים של מתח, רומן ואקשן שהם המרכיבים שצריכים להיות בסרט. זה הסרט שהכי דיבר אליי והכי נגע לי כשעשיתי אותו”

בניגוד לרוב כוכבי הבידור הוותיקים, יהודה ברקן איננו בוגר להקה צבאית. את שירותו הצבאי הוא עשה בהנדסה קרבית ואף סיים קורס מ”כים: ” סיימתי קורס מ”כים בשיבטה והייתי אמור לחתום קבע אבל ברגע האחרון קיבלו אותי לבית צבי לכן לא חתמתי” מספר ברקן ומוסיף את דעתו על הלהקות הצבאיות “גם אני חשבתי שלהקה צבאית זה בית הספר הטוב ביותר אבל מסתבר שזה לא תמיד כך”. כידוע ברקן הפך לכוכב ענק גם ללא עבר בלהקה צבאית ובתחילת דרכו יצא לו שם של בחור נהנתן, מעין אוסי קרסו, אותו גילם בסרט כץ וקרסו. אלא שבשלב מסוים חזר ברקן בתשובה “חזרתי בתשובה בעקבות מלחמת המפרץ. זרקו עלינו 37 סקאדים ואף אחד לא נפגע ולעומת זאת סקאד אחד שנפל בסעודיה הביא לעשרים וחמישה הרוגים, זה הוכיח לי שיש מי ששומר עלינו ודואג לנו”. הדבר הזה גרם לברקן להתעמק ביהדות “כשהתעמקתי הבנתי שיש מושג כזה שנקרא השגחה עליונה שעד אז לא הכרתי וזה מה שמשאיר אותנו כאן כמדינה קטנה עם שמונה מליון איש מוקפת במאות מליוני ערבים” ברקן גם מבדיל עצמו מבדרנים אחרים שחזרו בתשובה כמו אורי זוהר ומדגיש “אני לא חרדי, אני דתי ויש הבדל”

ברקן מדבר בפתיחות על פשיטת הרגל שעבר בגלל הכשלון של הסרט מחפשת בעל על ארבע “לעשות סרט בארץ זה הימור. את ההימור הזה לקחתי לבד והוא לא הצליח. הכשלון של הסרט הכניס אותי לתסבוכת כספית לא קלה אבל כאדם מאמין ידעתי שאצא מזה”

בשנים האחרונות עושה ברקן בעיקר סרטים המיועדים למגזר הדתי והחרדי והאחרון שבהם שיצא רק לפני שבועיים נקרא “סיפורי מעשיות של רבי נחמן” לדברי ברקן הסרט מראה את משנתו של הרבי האומרת שגם כשכואב לאדם וכשרע לו, אם הוא יעטוף את זה בניגון הוא יגלה שהרבה יותר קל לו “חשבנו שאם כולם נוסעים לאומן להשתטח למה שלא נביא להם את הרבי הביתה. הסרט יופץ גם בארץ וגם בקהילות יהודיות בארצות הברית. זה סרט נהדר הפרמיירה היתה חגיגה אחת גדולה”

לסיום, מה אתה מאחל לעצמך?

להפיק, לביים ולשחק עד גיל 120

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter