באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

באוויר, בים וביבשה

באוויר, בים וביבשה

מה עושה נער בעל מוטיבציה עצומה לשירות קרבי משמעותי, אף על פי שהוא בן יחיד? סיפורו של סגן איליה קוזלוב מחיפה מספק כמה תשובות

סגן איליה קוזלובעבור רוב המשרתים בצה”ל, גם אם תוך כדי השירות הם מבצעים מספר תפקידים, מדובר בשירות בחיל אחד. אולם לא זהו המצב במקרה של סגן איליה קוזלוב, בן 22 מחיפה, אשר שירת לא בחיל אחד, וגם לא בשניים- אלא בשלושת החילות- אוויר, ים ויבשה. סגן קוזלוב והוריו עלו ארצה כאשר היה בן שנה בלבד, והתיישבו במהירות בחיפה. לאלו מכם שלא זיהו את הבעייתיות עדיין- כן, איליה הוא בן יחיד.

“בתור נער, תמיד ראיתי את עצמי עושה שירות משמעותי כלוחם”, הוא נזכר. “וכמו כולם, עשיתי צו ראשון בגיל 16. מאוד רציתי קרבי, וידעתי שאצטרך להילחם על זה כי אני בן יחיד. כל הזמן ניסיתי לחתור למטרה זו, מה שגרם לריבים עם אמא שלי. בין היתר, לא הייתי בבית במשך שבועיים, בשל המלחמות עם אמא שלי על השירות הקרבי. באופן טבעי, כאשר קיבלתי את המיונים ליום הסיירות, לא סיפרתי לאמא. פשוט נעלמתי מבית הספר ליום אחד והלכתי למיונים. תוך מספר שבועות קיבלתי תשובה, ורק לאחר שידעתי בוודאות שהתקבלתי- סיפרתי לה. רציתי לראות לאיפה אגיע, ולא ליצור ריב סתם”.

בחטיבת הערבה 2ואכן, את מסלולו הצבאי החל באוקטובר 2011 כשהתגייס לקורס חובלים, זאת לאחר שצלח את המיונים והגיבושים הקשים. אולם לאחר זמן מה בקורס, החליטה אמו שהיא לא מאשרת את הישארותו בקורס- ובלית ברירה הוא נאלץ לעזוב. “היא התקשרה אליי בבכי ורק אמרה ‘אני מפחדת שיקרה לך משהו’. ידעתי שאני לא יכול לסרב”.

לאחר שעזב את קורס החובלים, החליט איליה שלהיות חייל זה פשוט לא מספיק- הוא רוצה להיות מפקד. עקב כך התגייס למערך “מגל” וכעבור מספר חודשים הוכשר כמפקד טירונים. “במשך חמישה חודשים פיקדתי על טירונים במחנה 80”, הוא מספר ומוסיף כי “בין היתר, יצא לי לפקד גם על חג”ם- חיילות גיוס מיוחד. זה למעשה מסלול שמקביל למסלול מקא”ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) שעוברים בנים בבסיס חוות השומר. מדובר במחזורים ארוכים מהרגיל מכיוון שאלו חיילות עם צרכים אחרים, שמגיעות מרקע סוציו-אקונומי ומרקע אישי קשה. יש צורך להשקיע בהן טיפה יותר ולהעלות את רמת המוטיבציה שלהן. זה אומר באמת לשבת איתן ולתת יחס אישי לכל חיילת”.

אך זאת בהחלט לא היה תפקידו האחרון של איליה, שידע שמקומו בבה”ד 1. “יצאתי לקורס קצינים, זו הייתה אחת השאיפות שרציתי להגשים”. לאחר סיום ההכשרה החילית, כקצין צעיר, לא חזר לזרוע היבשה, אלא שובץ כמפקד מחלקת טירונים בחיל האוויר. כך, מבלי לשים לב, השלים שירות בחיל היחיד בו טרם ביקר- חיל האוויר. “באותה התקופה שירתתי קרוב לבית, בבסיס הטכני בחיפה. זה ללא ספק היה נוח, אבל רציתי לשרת רחוק מהבית, לחוות משהו שונה”.

קבלת דרגת הסגן ממפקדיו בחיל האוויראל התקופה שבה שירת בחיל האוויר מתייחס איליה כאל תקופה משמעותית מאוד בשירותו. ויש לכך סיבה: בזמן זה העביר לא פחות מ-11 מחזורי גיוס תחת ידיו, כמפקד מחלקה וכסגן מפקד מחלקה. אולם הדבר המעניין ביותר בתקופה זו הוא דווקא העובדה שבין מחזורי הגיוס הללו, ניתן למצוא גם מספר מחזורים של תכנית ‘שח”ר כחול’, או במילים אחרות- שילוב חרדים בחיל האוויר. “אלו הבדלים של שמיים וארץ”, הוא מספר. “כשמדובר בחייל חרדי, הוא מגיע לרוב כשהוא כבר נשוי, בן 25-26, ולעיתים אף יש ילדים בתמונה. גם בצבא, חיילים אלו לא מוותרים על לימודי תורה, ולכן צה”ל מספק להם שעת לימוד תורה מדי יום ביומו”.

אך למרות זאת, משהו היה חסר לאיליה. “רציתי לחוות את השטח”, הוא מספר, וזה אכן המקום אליו הגיע, כ-ע’ קצין האג”ם (אגף המבצעים) של חטיבת הערבה. “זו לא חטיבה שמדברים עליה הרבה. היא ממוקמת צפונית לאילת, במרחק של כשעה נסיעה- ומתפרסת על לא פחות מ-200 קילומטרים. זו בהחלט אחת הגזרות המאתגרות ביותר, במובן שכל מפקד פלוגה בשטח אמון על כמה עשרות קילומטרים”.

אילו אתגרים מקצועיים נוספים עומדים בפנייך?

“אחד האתגרים המרכזיים הוא פיתוח המוטיבציה של החיילים. כאמור, לא מדובר בחטיבה הכי מדוברת והכי ‘נוצצת’, בטח שלא כמו חטיבת הצנחנים או חטיבת גולני. לכן, יש צורך לתת מרחב גדול ליוזמות מקוריות ולרעיונות חדשים, על מנת לפתח ולהעצים את החיילים, ובעיקר על מנת לגרום להם להבין עד כמה הם משמעותיים”.

איך אתה מתמודד עם שעות הנסיעה הארוכות המפרידות בין הבית בחיפה לחטיבה בערבה?

“הנסיעות לחלוטין לא קלות, במיוחד שמדובר ב-4-5 שעות לכל כיוון. למרות זאת, תמיד רציתי תפקיד רחוק מהבית, רציתי להכיר עוד חלקה בארץ ישראל ולחוות משהו שונה. את האזור הזה לצערי לא הרבה אנשים מכירים מקרוב, ומי שגר פה- הוא הכי ציוני בעולם. צריך את האדמה הזאת, תרתי משמע, כדי לגור פה”.

מהן השאיפות להמשך?

“האופציות פתוחות, הן על השולחן. רק הזמן יגיד”.

והשאלה המתבקשת לסיום- מה הכי טוב, אוויר, ים או יבשה?

“יש את המושגים והעקרונות הייחודיים לכל חיל, אבל אני לא חושב שאני במקום להשוות. יש המון הבדלים, אך בשורה התחתונה החומר האנושי הוא אותו החומר האנושי והמוטיבציה היא אותה המוטיבציה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter