באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אתר חגית: ראשי הרשויות החליטו להחריף את המאבק

אתר חגית: ראשי הרשויות החליטו להחריף את המאבק

ראשי היישובים מגידו, יקנעם, עוספייה ודליית אל כרמל: נצא למאבק בלתי מתפשר בעניין הקמת חוות הגז. חגית לא הייתה מעולם אופציה והיא מחטף של הרגע האחרון“.

 מאבק כנגד הקמת מתקן קבלת גז טבעי מהים עולה מדרגה ובדיון שהתקיים במגידו ביוזמת ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי ובהשתתפות ראש המועצה האזורית מגידו, חנן ארז, ראשי היישובים ווג’יה כיוף מעוספיה וכרמל נסראלדין מדליית אל כרמל ויו”ר הוועדה לאיכות הסביבה ביקנעם, לאה פדידה הוחלט לפעול בשיתוף פעולה מלא לביטול ההחלטה.

ראש המועצה האזורית מגידו, חנן ארז שהוא גם חבר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אמר בישיבה שמעולם לא דובר על חגית כחלופה למיקומים אחרים, ואתר חגית עלה רק לאחר שאנשי חוף דור גייסו את חוף הכרמל, זכרון יעקב  ופוריידיס וראש המועצה של חוף הכרמל, כרמל סלע, התקפל מהחלטתו הראשונה.

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי היה נחרץ בהתבטאויותיו ואמר שהעובדה שאתר חגית מעולם לא היה חלופה, אלא עלה בתור אופציה רק בחודש וחצי האחרון, היא שערורייה ומחטף שלא נסכים לו ואם יהיה צורך נפנה לבג”צ, וגם מעבר לכך. אלפסי אמר שלא ייתכן שיסתירו דבר כזה במשך 3 שנים ואז במהלך בזק יאשרו אותו בחודש

מפגש ראשי רשויות
אתר חגית. ראשי הרשויות החליטו להאבק

וחצי, מבלי להקשיב לראשי היישובים שחיים באזור. ראש העיר הוסיף שהוא ידרוש דיון חוזר בעניין ושכמו ששמעו יישובים כדוגמת זכרון יעקב ופוריידיס שהם רחוקים משמעותית מן האתר, הם יישמעו גם את שאר היישובים שרוצים להתבטא. אלפסי הדגיש שיש לבדוק גם  מדוע הוועדה “נעולה” על חגית, הגם שיש חלופות זולות יותר. אלפסי תהה בפני הפורום מדוע לא יידעו את ראשי היישובים יקנעם, יישובי מגידו ודליית אל כרמל ועוספייה בעניין ונענה ע”י אנשי היחידה הסביבתית שעקב ריחוקם של היישובים מהקו ,אין שום משמעות להקמת החווה כלפיהם.

ראש המועצה המקומית עוספייהווג’יה כיוף אמר שחברו כאן יחד אינטרס כלכלי, פוליטי, ואפשרות של פתרון תכנוני קל ואנחנו היינו מחוץ למשחק. כיוף הדגיש שהוא ידע על העניין רק לאחר אישורו ואסור שחגית תקום בתפר שבין שני מרחבים ביוספריים. בדבריו קרא כיוף לצאת בקמפיין תקשורתי ארצי לשינוי ההחלטה.

בסיום הישיבה החליטו כל ראשי היישובים לפעול יחד כמקשה אחת ולצאת למאבק בלתי מתפשר בהחלטה. היישובים יפנו למנכ”ל משרד הפנים, בדרישה לכנס מחדש את הוועדה לתכנון ובנייה ולאפשר להם להשמיע את דעתם במועצה הארצית. עוד הוחלט שבמגידו יגישו מכתב למנכ”ל משרד הפנים, שהוא גם יו”ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בתביעה להחזיר את הנושא למועצה הארצית ואם הדרישה לא תיענה תהיה פנייה מיידית לבג”צ. יש לציין ולהדגיש כי מהישיבה נעדרו ראשי היישובים מחוף הכרמל, פוריידיס וזכרון יעקב, לאחר שהללו אישרו את בואם, אולם הודיעו ביום הפגישה כי לא ישתפו בה.

ראש עיריית יקנעם ,סימון אלפסי “ההחלטה להקים את חוות הגז ב’חגית’ היא שערורייתית ונעשה כאן דבר שלא ייעשה. לא ברור לי איך ועדה ארצית שאמורה להיות נייטרלית שומעת חלק מהיישובים ועוד את אלו הרחוקים יותר, וחלק אחר לא. לחוף הכרמל יש אינטרס מובהק שהחווה תקום בחגית בגלל שהחווה גם רחוקה ממנה והם גם ייהנו מהארנונה, אבל אני לא הולך לוותר. מסתבר שהקמת האתר בחגית היא מזימה של החודש וחצי האחרון, ומתברר שוב שיש כאלו שמשיקולים לא ענייניים מנסים לעלות טרמפ על גבם של התושבים שעה שהם מתעוררים קבוע דקה וחצי לפני בחירות ויוצאים במודעת פרסום שבינה לבין המציאות אין דבר וחצי דבר ועל ידי כך מראים שהם קיימים, ואז חוזרים לתנומתם. אפגש בקרוב גם עם המתכננים שאף הם לא רואים בחגית את החלופה הטובה ביותר. גם נבדוק איך קרה שלמרות כל ההתנגדויות של גורמים רבים ומשמעותיים בכל זאת הוחלט על חגית. אני מתכוון להילחם כנגד ההחלטה וללכת עד הסוף בעניין הזה.”

ראש המועצה האזורית מגידו, חנן ארז “כחבר המועצה הארצית לתכנון ובנייה ניסיתי בכל דרך לתבוע קיום דיון בחלופות הימיות טרם ההחלטה בדבר חלופות יבשתיות ועמדתי זו נדחתה ע”י 18 חברי המועצה כנגד שישה. לאחר שהסתבר לי בישיבה האחרונה שהתקיימה ב- 1.1.13 שלא יתקיים דיון מקיף במועצה הארצית על החלופה הימית (חלופה 9) אשר מאפשרת טיפול מלא בגז בים ולא ביבשה, אני תובע לחזור ולקיים את הדיון ולא, לא תיוותר לי דרך אלא לפנות לבג”צ.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter