באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אתר חגית: נצחון חלקי

אתר חגית: נצחון חלקי

נצחון חלקי למאבק בחוות הגז באתר חגית לאחר שהועדה הארצית לתכנון ובניה החליטה כי רוב הטיפול בגז יעשה בים ורק חלקו הסופי יעשה באתר חגית. ההחלטה עדיין יכולה להתהפך בבג”צ.

נצחון חלקי למאבק בחוות הגז באתר חגית. המועצה הארצית לתכנון ובניה החליטה לקבל את החלטת ועדת החקירה שהקימה ולבצע את רוב הטיפול בגז הטבעי בים. הטיפול יתבצע על אסדה שתוקם בין חוף דור לאור עקיבא אלא שהטיפול הסופי יערך באתר חגית וזאת בניגוד לדרישת הרשויות באזור, הארגונים הירוקים ותסקירים סביבתיים שבוצעו. עם זאת יש לציין כי החלטה זו אינה סופית וניתן לערער עליה בבג”צ כך שנותר לראות כיצד יחליטו לפעול במטה המאבק ובארגונים הירוקים. החלטה זו מקטינה באופן משמעותי הן את היקף השטח שידרש לצורך זיקוק הגז בחגית והן את זיהום האויר כתוצאה מהתהליך אך מעלה תהיות גדולות עוד יותר בנוגע להעדפת אתר חגית על פני המחצבה הנטושה בעין איילה אשר קרובה בהרבה לידם ולא תדרוש פגיעה בכרמל.

גז טבעי
אתר חגית. צילום: רונן צומר.

כזכור, החליטה הועדה הארצית לתכנון ובניה להקים את המתקן לזיקוק הגז דווקא באתר חגית לאחר שבזכרון יעקב ובמועצה האזורית חוף הכרמל היתה התנגדות ציבורית עזה להקמתה בעין איילה ומבלי שנתנו ליקנעם שהיא אחת הנפגעות העיקריות מההחלטה לאמר את דברה ולנסות להשפיע.

ההחלטה עצמה תפסה את ראשי הרשויות באזור בהפתעה גמורה אך אלה התעשתו מהר והקימו בעזרת התושבים ועד פעולה שלאחר מבצע לוגיסטי מורכב שהופעל באמצעות עשרות מתנדבים ועורכי דין הגיעו למספר גדול של השגות כ-3,000 נגד תכנית המתאר הארצית להקמת מתקן הטיפול בגז בסמוך לאתר חגית. (תמ”א 37/2 ו 37/ח). ההשגות הן למעשה השגות אישיות של כל אחד ואחת מהחותמים מיישובי מועצה אזורית מגידו, יקנעם, בת שלמה, דליית אל כרמל, יישובי אלונה ועוד מאות מתושבי ישראל שמטיילים ומבלים באזור.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter