באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אתר חגית: הוגשו השגות כנגד הקמת מתקן הגז

אתר חגית: הוגשו השגות  כנגד הקמת מתקן הגז

הוועדות המחוזיות צפון וחיפה דנו השבוע בהקמת חוות הגז באתר חגית ושמעו את טענותיהם של יקנעם והמועצה האזורית מגידו. אלפסי: “עשו עלינו קומבינה זולה ולא אנוח עד שהצדק יצא לאור”.

בדיון  שהתקיים ביום ה-12/11/13 במועצה הארצית לתכנון ובניה  , הוחלט שאחת החלופות האפשריות היא הקמת מתקן לזיקוק גז בסמוך לתחנת הכוח חגית והטמנת צינור שיוביל את תוצרי הלוואי של הזיקוק מהמתקן לכיוון מפרץ חיפה.  על פי החוק , ניתנו 60  יום להגשת  השגות למועצה ארצית על ידי כל הגופים המושפעים מהתוכנית . בפברואר 2014 תובא התוכנית והחלטות הועדות המחוזיות  , לאישור סופי במועצה הארצית  ולאחר מכן בממשלה.

אתר חגית
הוגשו השגות. צילום: רונן צומר

ביום שני השבוע קיימו הועדות של חיפה והצפון את הדיונים כאשר להמלצת  הועדות המחוזיות משקל רב בהחלטות המועצה הארצית. בין מגישי ההשגות שהוגשו היו מועצות אזוריות: מגידו, חוף כרמל, עמק חפר, העיר יקנעם עלית, גופים ואנשים פרטיים. מגישי ההשגות  דורשים  מהמועצה הארצית לא להקים את האתר ביבשה ,עקב הסיכון לאוכלוסייה ,הפגיעה הסביבתית ובכדי למנוע  אפשרות להקמת תעשיה פטרוכימית בעתיד באתר. הדיון בשתי הועדות התקיים באותו יום. את מועצת מגידו ייצגו ראש המועצה  איציק חולבסקי, מהנדס המועצה ברוך שמיר, לירון שפירא מנהל היחידה הסביבתית והגר ראובני מתאמת המרחב .

מטעם יקנעם נכחו בדיון ראש העיר סימון אלפסי, היועצת המשפטית של העירייה, עו”ד צביה דולב, מהנדסת העיר עירית טלמור, ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי, ונציגי מטה המאבק, הודיע ראש העיר לחברי הוועדה שביקנעם ימשיכו להילחם בהחלטה השערורייתית להקים את חוות הגז בחגית, ושכדאי שתימצא אלטרנטיבה אחרת, כי הוא מתכוון ללכת עד הסוף בעניין הזה.

אלפסי חזר על טענותיו לקומבינה בנושא והדגיש שאין זה מקרי שיקנעם לא הוזמנה עד כה להסביר את עמדתה ולא יתקיים עימה דיון ציבורי כפי שהתקיים עם זכרון יעקב למשל, והעובדה שהתקבלה ההחלטה להקים את חוות הגז באופציה הרביעית מתוך חמש מעידה על השערורייה ועל הבעייתיות הזועקת מקבלת ההחלטה. ראש העיר לא הסתפק בדבריו שלו, והעירייה שעשתה לובי לקראת הדיון דאגה שלישיבה החשובה יגיעו גם נציגי משרדים ממשלתיים שונים ואלו אכן הגיעו והסבירו את עמדת משרדם, ואת הסכנות הכרוכות בהקמת החווה בחגית. חברי הוועדה ששמעו בקשב רב את הדברים הודיעו שיפרסמו את החלטתם בראשית החודש הבא.

ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי: ” כראש המועצה האזורית של מגידו , אני מתכוון להוביל את המאבק נגד מסוף הגז בחגית, יחד עם ראשי הרשויות של יקנעם עלית, עוספיא ,דלית אל כרמל  וחוף כרמל . אשקיע את מלוא הזמן והמשאבים הנדרשים כדי להגן על התושבים והסביבה ,על מנת  למנוע את התוכנית המוצעת  של המועצה הארצית ”

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי: “אנחנו ממשיכים לנהל מאבק עיקש ולא ננוח ונשקוט עד שההחלטה תשונה. חברי הוועדה שמעו אותנו היום וניכר היה שהם הבינו שנעשו פה המון פגמים בתהליך ושחובה לשנות את ההחלטה. נשגב מבינתי להבין כיצד חלופה רביעית הופכת להיות המובילה, אלא אם נרקמה קומבינה זולה, ואנחנו לא נשקוט עד שהצדק יבוא על מקומו. הדיון היום הוא פועל יוצא של הבג”צ שהגשנו, ואנו ניאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו עד שתבוטל ההחלטה האומללה. במידה וההחלטה לא תבוטל, נגיש בג”צ נוסף שיורה למועצה הארצית לבדוק לעומק את החלופה הימית. מקומה של חוות הגז הוא בים ולא בשום מקום אחר”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter