באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אתר חגית: בג”צ ידון בעתירות

אתר חגית: בג”צ ידון בעתירות

בג”צ  החליט לדון לגופה של העתירה בנושא  מתקן הטיפול בגז טבעי באתר חגית והוציא צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע נבחרה דווקא חלופה זו. חולבסקי: “ הזדמנות פז לאיחוד כוחות של מטות המאבק השונים”.

בג”צ הוציא היום צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע נבחר אתר חגית לשמש כאתר למתקן לזיקוק גז טבעי. בית המשפט העליון דן הבוקר בעתירתם של הרשויות כנגד ההחלטה על מיקום מתקן הטיפול בגז הטבעי לאחר שעמדו בפניו שלוש עתירות שונות. עתירה מטעם המועצה האזורית מגידו אשר טענה כי נפל פגם מהותי בהחלטת הממשלה על מיקום מתקן הגז, החלטה שאינה משקפת את החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה אשר הודיעה כי יש לתת עדיפות למתקן בלב ים. כמו כן טענה המועצה האזורית כי בתוכנית המתאר למתקן הגז נפלו פגמים מהותיים באשר לחלופת מיקום המתקן אשר הביאה לבסוף להחלטה על סימון תחנת הכח חגית כמקום היבשתי המועדף להקמת המתקן ,זאת למרות תסקיר ההשפעה על הסביבה שקבע באופן חד משמעי כי חגית הינה החלופה הגרועה ביותר והמליץ לא להתקדם בהליך התכנון לגבי חגית .

גז טבעי
אתר חגית, בג”ץ יקפיא את ההליכים? צילום: רונן צומר.

בנוסף, עתרה עיריית יקנעם כנגד המועצה הארצית לתכנון ובניה והממשלה על כי בחרו בחלופת חגית כחלופה המועדפת כאשר לטענתם תוכנית המתאר הייתה אמורה להצביע על אתר עין איילה שבחוף הכרמל כאתר הנכון תכנונית ובטיחותית להקמת המתקן. במקביל, עתרו יחד המועצות חוף הכרמל, עמק חפר, זיכרון יעקב וחדרה לבג”צ על חוסר הסבירות בקביעת מיקום יבשתי להקמת המתקן כאשר לטענתם החלטת המועצה הארצית הייתה אמורה להביא להקמת מתקן ימי. לטענת המועצות אין גם שום צורך אמיתי בשמירת שטחים עתידיים ביבשה לשם הקמת המתקן מאחר וחברת נובל אנרג’י כבר החלה מעשית בהקמת מתקן ימי שיספק את צרכי האנרגיה של מדינת ישראל.

בג”צ איחד את שלושת העתירות לכדי דיון אחד מאחר ומדובר בטענות דומות ומקבילות אשר השונה שבהן הוא רק נושא חלופת המיקום היבשתי אם כי לא התקיים דיון מהותי כפי שתוכנן לעצם הטענות של הצדדים ,זאת עקב שביתת הפרקליטים הארצית.

ראש מועצת מגידו, איציק חולבסקי: “בית המשפט העליון קבע היום כי ישנו יסוד איתן לטענות המועצה כנגד החלטת הממשלה. בדיון הבא תיאלץ המדינה להשיב בפירוט לטענות המועצה והתושבים וזאת תחת צו על תנאי עליו החליט בג”צ הבוקר. בדיון זה, אני מקווה ומאמין,  כי בית המשפט יכיר בצדקת טיעוננו תוך החלטה כי אין להקים מתקן יבשתי בסמוך לחגית. אנו משוכנעים כי נפלו פגמים מהותיים בהליך התכנון העלולים להוביל לטעות היסטורית בתחומיי הסביבה , בריאות ובטיחות. החלטת בג”צ הבוקר, היא הזדמנות פז לאיחוד כוחות של מטות המאבק השונים תחת מטרה משותפת להביא לביטול כל המתחמים היבשתיים  ולהביא לטיפול הגז בלב הים”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter