באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אתי לוי : ממרוקו באהבה

אתי לוי : ממרוקו באהבה

 

אתי לוי, התחילה את הקריירה שלה לפני  עשרים וארבע שנה, מאז היא לא מפסיקה לשיר  וליצור.  בימים אלו הוציאה תקליט שכולו התעוררות נוסטלגית, לשורשים שלה לבית בבאר שבע, ולמוסיקה המרוקאית שאביה היה שר ושממנו ספגה את האהבה למוסיקה.

צילום: נועם בן יוסף, טום זוילי,
צילום: נועם בן יוסף, טום זוילי,

לאתי לוי יש סיפור חיים שיכול למלא 1000 פרקים בטלנובלה שתקרא על שמה, היא עברה הצלחות, משברים, סיפורי משפחה עמוסי טלטלות. אבל כל זה לא משנה לה, היא נאמנה לעצמה ושומרת על פרטיותה, לא מתערבבת יותר מדי ועושה המון מוסיקה. היא התחילה לשיר בשנת 1992 ומאז כבר הוציאה 24 אלבומים, אלבום כל שנה. האלבום האחרון שלה, שיצא בעוד שבוע וחצי הוא אלבום שירים במרוקאית, שפת אימה,  שכולל בעיקר שירים עממים, מבית אבא שבמרוקו, שירים שקהל השומעים שלה אוהב להיזכר בהם, לשמוע ולשיר איתה. זהו אלבומה השני במרוקאית. באלבומיה הנוספים אפשר לשמוע מחרוזות שירים בדואיות, חלביות- סוריות, עירקיות, וכורדיות. מה שממחיש את ההיכרות  העמוקה שלה עם המוסיקה הערבית והמושפעת מהזמרות והזמרים הגדולים של המוסיקה הערבית הקלאסית- כאום כולת’ום, פריד אל – אטרש, פיירוז, וזמרים נוספים שאינם מוכרים אולי לשומע הישראלי, אך מעצבים את סיגנונה היחודי ושם היא מרגישה בבית, חוברת לשורשיה כשהייתה ילדה ואביה היה שר בבית.

לפני חודש הוציאה לוי שיר מקסים שנקרא ”קוקוקוקו”  בו היא שרה בעברית ובערבית בתוך קצב נפלא של דרבוקות, והיא שרה בעדינות ובחן את המילים ”מי זאת הולכת על הבוקר יפהפייה/תרנגול שר קוקוקוקו לפרגייה”.  זה שיר עם הרבה הומור שכיף להקשיב לו, ששם את לוי במקום קצת אחר על מפת הפופ הים תיכוני, היא מרשה לעצמה לשיר שירים כמו לא ”רצינים”, אך יש בו הרבה יותר  תוכן מילולי ומוסיקלי משירים גדולים ופופלארים  אחרים המשתייכים לז’אנר.

אמרגנה של אתי לוי מזה 24 שנה הוא ישראל בונדק, איש הפנתרים השחורים שנמצא איתה בכל צעד ושעלה לאורך הקריירה המוסיקלית שלה והם הרבה יותר מזמרת ואמרגן הם צוות שפועל  בהרמוניה שני ארוכות.

בשנת 2012 ניסתה אתי לוי להיכנס לקדם אירוויזיון, אך נדחתה, אמרגנה טוען שסיבת הדחיה הייתה שהשיר ”אהבה”,  שנכתב ע”י חנן גולדבלט שהורשע באונס (לחן, ארקדי דוכין) ייצור לחץ מצד אירגוני נשים  על הוועדה המחליטה. את גולדבלט הכיר בונדק בעת שישב בכלא, וכעת לוי שרה את שיריו שכתב בעת היה מאחורי סורג ובריח. שני סינגלים מהאלבום העתיד לבוא (את כל השירים כתב גולדבלט) כבר יצאו- ”יום יבוא” ו”ארץ טובה” . לוי כך מסתמן לא מפחדת ממה שיגידו עליה, והיא עושה את מה שהיא אוהבת בלי לתת דין וחשבון לאף אחד.

בראיון אישי איתה היא  מספרת לנו על הזמרת שהיא.

מה הוא זכרון מוסיקלי ראשון שלך?

”האהבה שלי למוסיקה התחילה עוד מהילדות מהבית, אבי היה זמר וניגן על כל כלי אפשרי, דרבוקה, עוד, כינור.  הוא היה גם  מלמד מוסיקה, וגם מופיע  ושר בחפלות משפחתיות. גרנו אז בבאר שבע, והוא היה מופיע בחצרות הבתים. פעם, היא מספרת, היו מקיפים את החצר בברזנט ומופיעים משעות הערב עד שעות הלילה המאוחרות. ככה הוא הופיע בבאר שבע ובכל הארץ. ואת האהבה שלי למוסיקה  ערבית קלאסית ומרוקאית, והקשר שלי אליה, ירשתי ממנו. עכשיו עם האלבום החדש שלי אני חוזרת אל המקורות שלי, לשפה המרוקאית ושרה בחינות ובאירועים. והחיבור לקהל הוא מדהים.”

איך התחיל הקשר שלך עם האמרגן ישראל בונדק?

”הקשר שלנו זה קשר נדיר בין אמרגן וזמרת  וכמעט שלא קיים עוד דבר כזה בארץ ובעולם, אנחנו ביחד כ-24 שנים, בעצם מתחילת דרכי כזמרת, ויש בינינו אמון מוחלט. אני סומכת עליו בעיניים עצומות וזה הדדי.” כשהופיעה בלה לה לנד, בונדק בדיוק ישב בכלא, הוא נכלא על הפעלה לא חוקית של תחנת הרדיו ”קול המזרח” ואי תשלום הקנס שחוייב מבית המשפט. אך גם השהות בכלא לא מנעה ממנו מלנהל אתת הקריירה של לוי בשלט רחוק, הוא היה זה שאמר לה ללכת ולהשתתף בתוכנית.

במה התוכנית עזרה לך?

”היא חשפה אותי לקהלים חדשים ואחרים שבדרך כלל לא נוהגים לשמוע מוסיקה מזרחית.”

הופעת גם במאסטר שף?

”נכון, ואני חושבת שזה כבוד גדול להיבחר מתוך אלפים לתוכנית, וזה מעיד עלי שאני אוהבת אוכל ומבשלת טוב ולא משנה לי אם זכיתי או לא, זאת הייתה חוויה מיוחדת במינה.”

ביניים: ממאסטר שף לטבעונות

את ידועה באהבה שלך לבעלי חיים ובצעירותך אפילו שקלת להיות  וטרינרית.

”מקטנות אני אוהבת בעלי חיים, בבאר שבע הייתה לנו גינה גדולה עם טווסים, יונים, ציפורים, תרנגולות ועיזים ואפילו פרה. זו  הייתה אחת האהבות הגדולות ביותר של של אבא, שאהב מאוד בעלי חיים.  בשנים האחרונות עם כל התוכניות התחקירים שמשדרים בטלווזיה על  תעשיית הבשר ומראים את ההתעללות בבעלי החיים שמתרחשת שם, התפתחה אצלי המון חמלה והפכתי להיות טבעונית. החלטתי שאני לא נותנת יד להתעללות שמתעללים בבעלי חיים ולכן הפסקתי באופן מיידי לצרוך ולאכול אוכל מהחי, וזו ההחלטה הכי טובה מהירה ונכונה שקיבלתי בחיים. והיום כבר שנה שאני לא אוכלת בשר או גבינה או כל מוצר מהחי.”

וואו, אז כל התפריט שלך השתנה

”אוכל זה כמו מוסיקה, את כל הזמן נחשפת לדברים חדשים, ויש אינספור אפשרויות  במטבח. הסרטונים האלו שרואים ברשת כל כך מעציבים אותי  שאני לא יכולה לצפות בהם,  היום אני פשוט מדלגת עליהם כי הם מיד גורמים לי לבכות.  זו חובה מוסרית  מבחינתי לא לאכול בשר.”

אין לך ילדים זה לא חסר לך?

“זה לא משהו שתיכננתי זה פשוט יצא ככה, הייתי נשואה במשך שנתיים ואז התגרשתי. המקום של נישואים וילדים בכלל לא חסר לי, אני מכירה הרבה מאוד זוגות נשואים שלא גרים באושר אחד עם השני, אז בשביל מה? אם זה יבוא זה יבוא..”

מה היית עושה אם לא היית עוסקת במוסיקה?

”המוסיקה היא התשוקה שלי והאזור הבטוח שלי, לא הייתי מתמידה בכך 24 שנים אם לא הייתי בטוחה בה לחלוטין, המוסיקה באה ממקום של אהבה גדולה ושל שורשים, ושם אני מבטאת את עצמי באופן הטוב והנכון לי ביותר”.

בזמנו, כשדרעי נכנס לכלא שרת שיר תמיכה בעדו.

”באותה תקופה כשהוא נכנס לכלא זה היה נכון, ישראל האמרגן שלי רצה שאני אעשה שיר על העוול שנעשה לו, וזהו, בזה זה נגמר. היום אני לא תומכת באיש ולא מזדהה איתו,  ובכלל אני בורחת מהפוליטיקה”

מה דעתך על הדור המוסיקה של הריאלטי?

”כמו שזה בא ככה זה גם נעלם, אני לא מאמינה בקיצורי דרך, אני מאמינה בדרך קשה ועבודה קשה. הנפילות בדרך רק מחשלות והן חלק בלתי נפרד מהדרך.  הן חלק מהלמידה של יוצר, שלומד מה נכון לו ומה לא נכון לו, ומחזקות את תהליך הזה. חלק מהתהליך זה לקום וליפול ולקום- כל פעם חזקים יותר.”

”אם מה שאת עושה לא בא מהדם שלך, מהוויה שלך זה לא מצליח. צריך לדעת להתמודד גם אם לא כל כך מצליחים, ואם לא מצליח, לא להתייאש, צריך להמשיך. כך אני נוהגת, אני הולכת עד הסוף, ככה אני חושבת שכל אחד צריך לנהוג אם הוא מאמין בעצמו”.

למי היית מחוברת יותר בבית  לאמא או לאבא?

לאמא,  אני הייתי ילדה של אמא, כשהיא נפטרה לפני חמש שנים הוצאתי שיר שנקרא ”מתגעגעת לאמא”, שבועיים לאחר שנפטרה. אותו כתב והלחין לפי בקשתי תומר עג’ם, וכל יום אני מתגעגעת אליה.”

“שקט דממה אצלך בבית,
אין נכדים, שירוצו בין רגלייך.
והקירות שבביתך אם יכלו רק לדבר,
היו שוברים, שוברים את השתיקה,
וכך אני בוהה דקה אחר דקה”.

זה שיר שאת שרה בהופעות?

”אני כמעט ולא שרה אותו, נורא קשה לי לשיר אותו, הוא מעלה בי המון זכרונות וגעגועים”.

מהי הופעת חלומותייך?

”הייתי רוצה לעשות הופעה כמו במרוקו, עם תזמורת ורקדניות ורקדנים, מופע שכולו חפלה מרוקאית. הייתי רוצה לקיים אותו  ב”ארנה” במתחם החדש בירושלים. זה אירוע שממש הייתי רוצה שיקרה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter