באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ארבעה לוחמים שלנו מארבע חטיבות החי”ר של צה”ל     

ארבעה לוחמים שלנו מארבע חטיבות החי”ר של צה”ל     

דור מהנח”ל-שגיא מגולני-שון משמשון-יובל מגבעתי

ברוח גיוסי הקיץ, בהם מתחילים לוחמי חטיבות החי”ר את מסלולם הצבאי בחרנו להביא את סיפורם של ארבעה לוחמים מארבע חטיבות החי”ר של צה”ל: לוחם בחטיבת הנח”ל, סמ”ר דור סורידוב, לוחם בחטיבת גולני, רב”ט שגיא עומר, לוחם בחטיבת כפיר, סמ”ר שון לוציאנו, לוחם בחטיבת גבעתי רב”ט יובל דוידוב.

רב”ט יובל דוידוב, בן 19 מחולון,  בשניות ספורות הבנתי כי עלי לפעול, בדיוק כפי שאימנו אותי ויריתי במחבל!

בילדותו חלם על חטיבת גבעתי. הוא שמע שהחטיבה היא חטיבת חי”ר מובילה, , וכמו כן לחמה בצוק איתן בצורה מקצועית והשיגה את המטרה. “רציתי להרגיש הכי קרבי שאפשר, להיות לוחם ולהגן על המדינה”. ואכן באוגוסט 16 התגייס יובל לחטיבה הסגולה והחל את הכשרתו כלוחם. בזמן הטירונות יצא לקורס חובשים והצטרף בחזרה בתקופת האימון המתקדם. אחרי שמונה חודשים, הצטרף יובל לגדוד צבר לקו באיו”ש. בתקופת המסלול, רגע לפני שעולים לפלוגות הוותיקות, קיבלה הפלוגה שלו את המשימה להגן על המקום הכי חם בגזרת עציון- הצומת. “הגעתי לעמדה ביום רביעי בשעה ארבע וחמישה”, הוא מספר, “הכל היה כרגיל, דיברנו עם העוברי אורח, ביצענו את המשימה”. בעודו בשמירה חנה אוטובוס בתחנה, והנהג יצא ממנו. רגע אחרי זה, הגיח רכב שפגע בנהג והעיף אותו על תחנת האוטובוס. “באותו רגע הבנתי שמשהו לא בסדר, רצתי לרכב המפגע וראיתי שלנהג יש סכין, זאת אומרת שיש לו גם כוונה וגם יכולות”. בשניות הבין כי עליו לתפעל את האירוע, ובקור רוח ירה במחבל ונטרל אותו. אחרי שוידא כי המחבל אכן מנוטרל, רץ אל האזרח הפצוע והעניק לו סיוע רפואי ראשוני בשטח. “אחרי מספר דקות כולם הגיעו, המחלקה השנייה, הסמג”ד, הסמ”פ, הכל קרה ממש מהר”. “אני מרגיש כבוד, כיף לדעת שעשיתי משהו משמעותי, בשביל זה התגייסתי”. אומר יובל.

סמ”ר דור סורידרוב נלחם כדי להיות קרבי. הוא הלך בעקבות אחיו, שהיה לוחם בחטיבת כפיר, והחליט להילחם על מקומו בחטיבת הנח”ל. “הגעתי לבקו”ם בידיעה שאני הולך לשרת בחיל התקשוב, למרות ההערכה שלי לחיל, בחרתי לעבור לתפקיד קרבי”. הוא מספר. דור עבר מהפך והשקיע מאמצים רבים על מנת לרדת במשקל ולהתגייס לתפקיד שהיה נחשק בעיניו “דיברתי עם קצין המיון במשך שלוש שעות והתעקשתי להחליף את התפקיד שהייתי מיועד לו לתפקיד קרבי”. הקצין הציע לדור שלוש חטיבות שונות בהן הוא יכול להשתבץ, דור בחר בנח”ל בגלל המשפחתיות ואיכות האנשים בחטיבה, הוא רצה להגיע למקום משפחתי ומגובש. למחרת הגיע דור לבא”ח נח”ל, ונכנס למהלך הכשרתם של מחזור אוגוסט 14, שהייתה במהלך מבצע צוק איתן. ההבטחה למקום משפחתי התקיימה, “כולם חברים של כולם, משפחה אמיתית” הוא מספר בהתלהבות, “זו לא קלישאה, האנשים באמת עושים את המקום”.

לאחר הכשרתו הוא השתבץ בגדוד 931 ובמהלך השירות השתתף בפעולות מבצעיות רבות שהשפיעו על חווית השירות שלו. לאחר כמה חודשים בהם היה בגדוד הגיע להיות ע’ מ”פ בהכשרת הלוחמים, הוא עשה כל דבר מתוך ידיעה שהוא תורם למדינה ועושה דבר משמעותי וחשוב, בשלב מסוים בשירותו, לקח אותו המג”ד לריאיון במשרדו בו הציע לדור להיות חלק מהחפ”ק שלו כך שדור יהיה קרוב אליו בכל פעילות של הגדוד, דור הפך להיות הקשר של המג”ד. “השירות הוא חוויה שתלווה אותי לכל החיים, אם עברת מסע של 70 ק”מ אתה יכול לעשות הכל בחיים”.

למתגייסים החדשים מוסר דור, “תעשו את מה שאתם עושים על הצד הטוב ביותר, לא משנה באיזה תפקיד שובצתם, תדעו שאתם ממצים את עצמכם עד הסוף ותורמים כמה שאתם יכולים”.

רב”ט שגיא עומר, לוחם בגדוד 12 בחטיבת גולני ומתגורר בקיבוץ אפיקים. בגיל 10 משפחתו עברה לגור במרילנד שבארה”ב, שגיא תמיד ידע שהוא רצה להתגייס לצה”ל ובגיל 18 עלה לישראל במסגרת גרעין צבר. כשהגיע לישראל לא ידע שגיא לאן הוא רוצה להתגייס אך בעקבות המלצות החברים והרצון להיות לוחם, הוא התגייס לחטיבת גולני. העבודה הקשה והמוטיבציה הרבה התבטאו בתוצאות, והוא הוכתר כמצטיין פלוגתי כבר בשלב האימון המתקדם של הגדוד ומפקדו העניק לו כומתה כאות הערכה. המשפחה חסרה לו מאוד והמרחק מהבית תמיד מקשה עליו, תקופות מתוחות כמו התקופה הנוכחית מדאיגות את משפחתו של שגיא, אך עם הדאגה נמצאת גם התמיכה הרבה בבחירתו של שגיא להתגייס. החברים, שמהווים חלק בלתי נפרד משירותו של שגיא תומכים בו מאוד ועוזרים לו להתגבר על המרחק מהבית, הם תמיד נמצאים שם בשבילו ולמרות הרקע השונה של אחד מגיע ממנו, האתגרים, הקשיים והאופי של השירות מאחדים אותם והופכים אותם לקרובים ומגובשים אחד לשני. הרגע הכי חשוב, שהוא זוכר לטובה בשירות, היה כאשר ההורים הגיעו לביקור בסוף המסע הגדודי, החיבוק מאמא והחום והתמיכה של האחים. את זאת הוא ינצור לעד, דור מוסר למתגייסים: “הכול אפשרי, גם אם המשימות נראות בלתי אפשריות אסור להיכנע וצריך לעמוד איתנים אל מול כל דבר. בשמונת החודשים של ההכשרה אתם תוכיחו לעצמכם שאתם יכולים הרבה יותר ממה שחשבתם, לעולם אל תוותרו ותמיד תשאפו גבוה. תמיד תעזרו לחברים שלכם, גם אם נראה לכם שאתם נמצאים במצב קשה תמצאו את המקום בו אתם  יכולים לתמוך בחברים שלכם ותעשו זאת”.

סמ”ר שון לוציאנו הוא לוחם בגדוד שמשון של חטיבת כפיר אשר מקיים בימים אלה תעסוקה מבצעית בגזרת שומרון.

“את שירותי הצבאי התחלתי בחודש מרץ 2016, עברתי הכשרה לא פשוטה של שמונה חודשים והיום אני לוחם בגדוד שמשון”. התגייסתי לחטיבת כפיר בגלל סוגי הפעילויות המבצעיות שהחטיבה מבצעת ומתמקצעת בהן- לוחמה בשטח בנוי, לחימה בזירה הפלסטינית, התמודדות לא פשוטה בזירה אזרחית מורכבת ובעיקר מלחמה עיקשת בטרור במטרה להגן על בטחון תושבי האזור.

אחרי שסיימתי את ההכשרה ועליתי לגדוד גיליתי מציאות שבה כל לילה יש פעילות מבצעית- מעצרים, חיפוש אמצעי לחימה, איתור כספים המשמשים לטרור וכוננות מתמדת על מנת למנוע את הפיגוע הבא.

הפעילות הכי זכורה לי מהתקופה האחרונה הייתה לפני כשלושה שבועות, קיבלנו דיווח על נשק שמוחבא באחד הבתים. בשעת לילה מאוחרת עלינו על ציוד ויצאנו למצוא את הנשק לפני שישמש לפיגוע כנגד חפים מפשע. כשהגענו לבית התחלנו לחפש, פתחתי קופסת עוגיות שמבחוץ נראתה תמימה לגמרי, אבל בפנים הסתירה כדורי תחמושת. החברים שלי מהגדוד מצאו נשק מסוג “קרלו” מוחבא בין סדינים בתוך ארון בגדים. מצאנו את הנשק כ800 מטרים מהמקום בו נרצחה משפחת הנקין, באותו הרגע הרגשתי שכל הקושי בלהיות לוחם מתנקז לרגע אחד בו אתה מבין שמנעת פיגוע אפשרי והצלת חיי אדם”

  • הלוחמים שלנו
  • הלוחמים שלנו
  • הלוחמים שלנו

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter