באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אלי כהן – הניף את דגל ישראל מחדש

אלי כהן – הניף את דגל ישראל מחדש

חה״כ אלי כהן, שכיהן כשר הכלכלה והמודיעין וכחבר הקבינט המדיני, בריאיון מיוחד על השנה הסוערת באופוזיציה, במהלכה הצליח להעביר את אחד החוקים החשובים במדינת ישראל האוסר הנפת דגלי אש”ף במוסדות המדינה והאקדמיה. “ דמוקרטיה” הוא אומר, “אין משמעותה התאבדות או הפקרות”. על המאבק העיקש שניהל להעלאת שכר החיילים והשדולה שהוביל למענם בכנסת. וגם, על הפריימריז בליכוד והבחירות שבפתח

 

“יש לנו מדינה אחת ודגל אחד. בשום מדינה בעולם לא מונפים דגלים של אויביה”

“הנפת דגלי אש”ף היא לא צעד של חופש אקדמי, היא צעד של הסתה והתרסה נגד מדינת ישראל”

“למי שנותן יותר מגיע יותר! זה אבסורד שהיינו צריכים להילחם על העלאת שכר החיילים, אבל הוכחתי שהאופוזיציה, עם רוח גבית מעם ישראל, יכולה לכופף את הממשלה”

“עדיף שמאה אמהות של אוייבנו יבכו ולא אמא של חייל אחד שלנו”

“החיילים שלנו הם השכפ”ץ שלנו, אנחנו נהיה השכפ”ץ שלהם

“חייבים לשבור את מונופול מנהל מקרקעי ישראל ולאפשר למחוסרי הדיור לרכוש דירה במחיר שפוי”

“ליכוד בראשות נתניהו הפך את ישראל למדינה עוצמתית מבחינה ביטחונית וכלכלית ובזכות כך שבר את הוטו הפלסטיני על יחסי ישראל ומדינות ערב, בשונה מהגישה המתרפסת של השמאל”

“תקציב המדינה שאישרו לפיד וליברמן בא לשרת את הטייקונים על חשבון האזרחים”

“הסדרה טהרן זה רק קצה הקרחון. בעבודת זרועות המודיעין שלנו, המציאות עולה על כל דמיון”

 

חה”כ אלי כהן כיהן כשר הכלכלה והמודיעין וכחבר הקבינט המדיני ביטחוני, והוא נחשב לשר נמרץ ופעיל. אמרו עליו שהוא עובד ללא הפסקה ובזכות כמה מהלכים מוצלחים במשרד הכלכלה הוא מכונה עד היום “הרפורמטור”. כשכיהן כשר הכלכלה הוא לא נרתע ממלחמה מוצהרת במונופולים, קידם רפורמות רבות וחשובות, הביא לחתימה על חמישה הסכמי סחר חדשים, פתח עשרות מפעלים בפריפריה וביהודה ושומרון, ושבר את שיא הייצוא הישראלי כשחצה את ה-114 מיליארד דולר והביא את הכלכלה הישראלית לשיאים חדשים.

כשר המודיעין, חתר לקידום נערים ונערות מהפריפריות לתפקידי מודיעין נחשקים, ופעל בשליחות הממשלה ונתניהו לחיזוק הקשר עם מדינות ערב במסגרת הסכמי אברהם. כהן היה לשר הישראלי הראשון שביקר בחרטום בירת סודן, ונציג הממשלה הראשון שביקר לאחר שנים רבות בשארם א’-שייח’ כשהוביל משלחת כלכלית שמטרתה התנעת המסחר והתיירות בין הצדדים. בשנה האחרונה, חזרו ישראלים רבים לנפוש בשארם א’-שייח, בין היתר בזכות זרעי שיתוף הפעולה וחימום היחסים בפן הביטחוני והכלכלי שהונחו במשלחת זו. כל אלה הם רק חלק קטן מהישגיו.

בשנה האחרונה, בלט כהן מספסלי האופוזיציה והמשיך להוביל מאבקים, לקדם חוקים, ולפעול למען אזרחי ישראל. ההישג הגדול ביותר נרשם לזכותו כאשר הצליח, בתמיכה רחבה (63 תמכו, 16 התנגדו, חברי סיעת כחול לבן נעדרו מההצבעה), להעביר בקריאה טרומית את חוק הדגל האוסר הנפת דגלי אש”ף במוסדות המדינה והאקדמיה בישראל.

הישג משמעותי נוסף היה העלאת שכר החיילים ב-50%, הישג שהינו חריג ויוצא דופן שנרשם לזכותו כח”כ מהאופוזיציה.

הנושא הבא שח”כ כהן שם על סדר היום ומתכוון להילחם עבורו הוא רכישת דירה במחיר שפוי לכל מחוסר דיור.

 

“יש לנו מדינה ואחת ודגל אחד. בשום מדינה בעולם לא מונפים דגלים של אויביה”

הצעת החוק שיזם חה”כ כהן ועברה בקריאה טרומית תשים סוף למצעדים עם דגלי אש”ף באוניברסיטאות ובמוסדות המדינה. נאום הדגל שנאם בכנסת עורר תמיכה רבה בציבור ונכנס ללב הקונצנזוס.

הנאום שלך בכנסת היה חוצב להבות, הייתה תחושה כאילו עצם קיומה של מדינת ישראל תלויה בחוק הדגל. מה גרם לך לדבר מדם ליבך?

 
“לא יעלה על הדעת שבמדינה כלשהי יונפו הדגלים של אויביה, ובטח שלא במוסדות ובאוניברסיטאות אותם היא מממנת. דמוקרטיה אין משמעותה התאבדות או הפקרות.

המצעד עם דגלי אש”ף ביום הנכבה באוניברסיטאות מייצג שאיפות של אלו הרוצים לחסל את מדינת היהודים. הנפת דגלי אש”ף היא לא צעד של חופש אקדמי, היא צעד של הסתה והתרסה נגד מדינת ישראל.

הצועדים ביום הנכבה ביד אחת רוצים להניף את דגל אש”ף וביד השנייה לקבל כסף מהמדינה היהודית שהם כל כך שונאים. הצעתי שכל אחד יקבל ביטוח לאומי, שירותי בריאות, סבסוד הלימודים באוניברסיטאות מהמדינה שהוא מניף את דגלה.

מי שרוצה לחיות במדינת ישראל צריך לכבד את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, לכבד את ריבונותה וסמליה”.

 

לתת גב לחיילים

אתה הראשון שהחל בקמפיין להעלאת שכר החיילים בכנסת, ולמרות התנגדות הממשלה הצלחת להביא להעלאה של יותר מ- 50%, מדוע זה היה כל כך חשוב לך?

אני מאמין שמי שנותן יותר, צריך לקבל יותר. אין שום סיבה שחיילים בשירות סדיר, שנותנים את הלב והנשמה למען מדינת ישראל, יידרשו למצוא מקורות נוספים על מנת לעמוד בהוצאות החודשיות, ולחשוב פעמיים לפני שהם קונים מנת פלאפל.

אין מוצדק יותר מאשר לקבוע שכר בסיסי ראוי לחיילי צה”ל ולכן מדובר בהעלאה מתבקשת. למרות שהממשלה התנגדה נחרצות והודיעה שלא תהיה תוספת לפני 2023, אני לא ויתרתי. לאחר מאבק עיקש שניהלתי למען החיילים שלנו, יחד עם רוח גבית של כל אזרחי ישראל, הממשלה נכנעה והעבירה את התוספת. אני רוצה להודות לאזרחי ישראל הרבים, שיצאו לצמתים, הניפו שלטים, הדביקו סטיקרים, והפגינו אהבה לחיילי וחיילות צה”ל היקרים שלנו.

הובלת את השדולה למען חיילי צה”ל, מה המטרות שלה?

השדולה למען חיילי צה״ל איננה עוד שדולה. זוהי שדולה שבמקום מתוקן כלל לא הייתה צריכה לקום, אבל לצערי, ישראל של 2022 ובמיוחד בממשלת ישראל של 2022, איננה מקום מתוקן.

 

הרי לא יעלה על הדעת שמי שמגן עלינו 24/7, יצטרך הגנה מאיתנו. המפגש הראשון בסימן תנו לצה”ל לנצח, כיוון שהחיילים שלנו, כמה עצוב לשמוע, מהססים לעתים לפעול. הם מפחדים לירות על מי שמסכן את חייהם, חוששים מההשלכות הציבוריות, הפוליטיות והאישיות.

 

לוחם שהיסס לשלוף את הנשק ראשון מול מחבל, עלול לשלם על כך בחייו ובחיי מי שהוא אמור להגן עליו. עדיף שמאה אמהות של אויבנו יבכו ולא אמא של חייל אחד שלנו.

החיילים שלנו הם השכפ”ץ שלנו, אנחנו נהיה השכפ”ץ שלהם
 

“קורת גג איננה מותרות, זה מוצר בסיסי עבור כל אחד”

מחירי הנדל”ן ממשיכים לעלות והמשימה של הזוגות הצעירים לרכוש דירה נעשית קשה יותר ויותר. מה לדעתך צריכה הממשלה לעשות כדי להוזיל את המחירים?

משבר הדיור הוא כמו מגיפה מתפשטת אשר פוגעת בזוגות הצעירים ובמחוסרי הדיור, ועלינו להילחם בה בכל הכוח. קורת גג איננה מותרות, זה מוצר בסיסי עבור כל אחד.

כדי להחזיר את מחירי הדיור לשפיות, חייבים לשבור את המונופול של מנהל מקרקעי ישראל, לפתוח את שוק התכנון ובעיקר את השיווק לתחרות. זה יגדיל את ההיצע של הדירות, יהפוך את תהליך הבנייה למהיר ופשוט יותר, יסיר חסמים ובירוקרטיה מיותרת ויוריד את מחירי הנדל”ן.

את משבר הדיור אפשר לפתור, זו לא גזירת גורל. הגדלת היצע הדירות תאיץ את הצמיחה במשק, תצמצם פערים ותיתן אופק לזוגות הצעירים ולמחוסרי הדיור.

 

“אנו קוצרים את פירות השלום שהביאה ממשלת הליכוד בראשותו של בנימין נתניהו

 

כיו”ר אגודת הידידות בין ישראל לאיחוד האמירויות, הצטרפת למשלחת

שיצאה לאבו דאבי יחד עם נשיא המדינה, עם אלו תחושות יצאת מהביקור

הזה?

מדובר בביקור היסטורי!היה מרגש להיות בלב העולם הערבי בידיעה שלקחתי חלק בממשלה בראשותו

של רה”מ לשעבר בנימין נתניהו שהביא להסכם השלום החשוב והעוצמתי הזה. לשתי המדינות אינטרסים ביטחוניים אזוריים משותפים וכן פוטנציאל כלכלי רב בתחומי הטכנולוגיה והחקלאות שמתממש ומחזק את שתי המדינות.

אני יכול לספר לך שהממשלה הקודמת הייתה בתנופה אדירה לקראת חתימה על הסכמי שלום נוספים עם מדינות נוספות באפריקה ובמפרץ הפרסי, וייתכן שחלק מהן מזהות את החולשה במנהיגות הישראלית ובוחרות להמתין.

היעד להגדיל את מעגל המדינות המצטרפות להסכמי אברהם הוא אסטרטגי למדינת ישראל והשלום החם עם האמירויות נועד בין היתר לחזק מדינות נוספות להצטרף למעגל השלום.

אני גאה על כך שלמרות הכל הצלחנו לעשות שלום עם מדינה מוסלמית ללא וויתורים וללא פשרות אלא שלום תמורת שלום, שלום מתוך עוצמה.

 

“מימיי לא ראיתי ממשלה כה מנותקת וחסרת חמלה שמעלה את המחירים

על המוצרים הבסיסיים ביותר

אנחנו נמצאים בעיצומו של גל התייקרויות, כמי שכיהן כשר הכלכלה

והתעשייה, מה דעתך על עליית המחירים ומה צריך לעשות?

הדבר הראשון שצריך לעשות זה קודם כל לבטל את העלאת המחירים שהם בעצמם עשו. הממשלה הזו העלתה את המחירים על כל המוצרים הכי בסיסיים כמו: ארנונה, גז לבישול, חשמל ואפילו תרופות!

אנחנו בלמנו את עליית מחירי החשמל, ביצענו הורדת מכסים, הוספנו תוספת של נק’ זיכוי, הורדנו את המע”מ ב-1%, ייבאנו מוצרים בייבוא מקביל, קוקה קולה, משחות שיניים, ומוצרים נוספים.

אחד הדברים שמקוממים אותי בגל הזה הוא שחברת החשמל, חברה שהיא ב-100% בבעלות המדינה הרוויחה בשנת 2021 מעל מיליארד ₪ . אין שום הצדקה להעלות את המחיר, להיפך, היה צריך להוריד אותו.

התקציב שאישרו לפיד וליברמן לא כלל שום בשורה לזוגות הצעירים ולעסקים הקטנים. במקום זה קיבלנו גזרות והטלות מיסים המטיבים עם הטייקונים על חשבון האזרחים במקום להוביל מדיניות של כלכלה חופשית לצד רגישות חברתית.

“הכסף של האזרחים הוא לא הפקר”

בנושא של כספים קואליציוניים, הצעת הצעת חוק בנושא למרות שדווקא חלק מהמפלגה שלך לא אהבו במיוחד את החוק הזה, מדוע בכל זאת התעקשת עליו?

בתקציב הדו-שנתי האחרון ניתנו תקציבים קואליציוניים בסך של 2.4 מיליארד ₪. בשנה ממוצעת מושקע כ-1 מיליארד ₪ בתקציבים קואליציוניים מיותרים. בסכומים האלו אפשר לקנות מעל- 2,000 דירות בפריפריה למען משפחות מחוסרות דיור או קשות יום שצריכות את התקציב יותר מאשר סידור פוליטי.

אפשר לבטל את העלאת המחירים שממשלת ישראל אחראית לה במוצרי צריכה בסיסיים כמו חשמל, ארנונה, מים ותרופות.

יאיר לפיד שאל בעבר איפה הכסף? אך טרח לקחת גם לעצמו. אני באופן אישי, מעולם לא לקחתי אפילו שקל אחד לטובת כספים קואליציוניים, לנגד עיניי תמיד ראיתי את הוריי שעבדו קשה לפרנס אותי וגם היום אני כאב ל- 4 ילדים עובד קשה לפרנס את ילדיי בכבוד. הכסף של אזרחי מדינת ישראל הוא לא הפקר, המס שאנחנו משלמים הוא לא קופה קטנה של גחמות פוליטיות של חברי הכנסת.

ולכן אין מקום לתקציבים קואליציוניים וזו העת לבטל אותם באופן גורף ומעתה והלאה וכן יהיה הגון יותר להשתמש בחיסכון שייווצר לטובת הציבור, לביטול גזרות ולהורדת המיסים.

“הסדרה טהרן זה רק קצה הקרחון. בעבודת זרועות המודיעין שלנו

המציאות עולה על כל דמיון

מהי ההיערכות הביטחונית של ישראל מול האיום האיראני?

מדינת ישראל היא המדינה המאוימת ביותר בעולם אך בזכות זרועות המודיעין שלנו, השב”כ, המוסד וצה”ל, אנחנו מצליחים לשמור על ביטחונה. מה שראיתם בסדרה טהרן הוא רק קצה הקרחון והמציאות עולה על כל דמיון. מדינת ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג גרעין או להתבסס בגבולה הצפוני. המדיניות היא שלא נאפשר שום שינוי שיפגע בעליונות האזורית הביטחונית של מדינת ישראל. עם כל הכבוד לגורמים בשמאל, בזמן שהם תמכו בהסכם הגרעין, נתניהו והליכוד הובילו נגד דעת השמאל ונגד גורמים נוספים, לביטול הסכם הגרעין האיראני.

 

“כשהובלתי את כלכלת ישראל, המטרה שלי הייתה לאפשר לכל מי שירצה

לצאת לעבוד להתפרנס בכבוד

מהו ההישג הגדול ביותר שלך כשר הכלכלה?

ההישג הגדול ביותר הוא בשנת 2019 הגיע אחוז האבטלה בישראל ל-3.4%, השיעור הנמוך ביותר ב-50 שנה האחרונות. הרמב”ם אומר שלתת לבנאדם כסף כצדקה זו מצווה, אבל מצווה גדולה הרבה יותר היא לדאוג לו למקור פרנסה. זה, במשפט אחד, מסכם את האג’נדה שלי כשר הכלכלה והתעשייה.

בשנים האחרונות סייענו בפתיחת ובהרחבת עשרות רבות של מפעלים ובכך יצרנו מקומות תעסוקה רבים ואיכותיים. העובדה שלכל אזרח יש את האפשרות

לקום בבוקר לצאת לעבוד ולהתפרנס בכבוד – זהו ההישג הכי גדול מבחינתי.

 

הסכמי השלום מחזקים את כלכלת ישראל

באיזה אופן משפיעים הסכם השלום עם האמירויות ומדינות ערביות נוספות על

כלכלה ישראל?

שלום מביא צמיחה והמדינות הערביות מפנימות שהמגמה השתנתה ויש לאמץ גישה עדכנית שמנותקת מהזיקה המסורתית בין סוגיית הנורמליזציה לבין הסוגיה הפלסטינית. נרמול היחסים עם העולם העסקי באמירויות הוא מהפכה לכלכלת ישראל. מדינת ישראל היא אמנם מדינה קטנה אך היא מעצמה

טכנולוגית אדירה וכתוצאה מהיחסים אנחנו צופים בפריחה בתחום ההייטק, הטכנולוגיות המתקדמות, סייבר ועוד. אנחנו צופים פריחה משקית משמעותית כתוצאה משיתופי פעולה עסקיים שייעשו בעתיד לשתי המדינות. פוטנציאל הסחר נאמד בכ-4 מיליארד דולר בשנה, לא כולל השקעות ישירות ורווח כלכלי

נוסף מתיירות. ההסכם עם איחוד האמירויות פתח דלת לקידום יחסים עסקיים

עם מדינות נוספות במפרץ ובאפריקה.

 

“מנטל לנכס – הליכוד בראשות נתניהו הפך את ישראל למדינה עוצמתית

מבחינה ביטחונית וכלכלית ובכך שבר את הוטו הפלסטיני על יחסי ישראל

ומדינות ערב, בשונה מהגישה המתרפסת של השמאל”

 

כיצד הפכה ישראל לשחקן מפתח בעולם ולמעצמה כלכלית?

 

החדשנות היא נכס אסטרטגי של ישראל. החדשנות הישראלית לא תורמת רק לאותם בודדים שמצליחים לעשות אקזיט חלומי, לעליה במספר המועסקים בהייטק, להכנסות המדינה ממסים או לנהירת חברות בינלאומיות לישראל אלא גם למעמדה המדיני של ישראל בקרב עמי העולם.

החדשנות הישראלית היא גורם מרכזי להתחזקות מעמדה הבינלאומי של ישראל ומגמה של הסכמי שלום היסטוריים דוגמת הסכם השלום עם האמירויות.

אם פעם ביקורים של מנהיגים מחו”ל היו מסתכמים בביקור ביד ושם, בכותל ופגישה מדינית, הרי שהיום, מתווסף ללו”ז גם ביקור באתרי פיתוח חדשניים, בחברות פורצות דרך וחברות ביומד והייטק ישראליות.

 

בנאום שנאמת באו”ם ציינת שמדינת ישראל הפכה מנטל לנכס, למה

התכוונת?

ישראל, פעם מוקד צרות עולמי שרבים ניסו להתרחק ממנו, הפכה להיות החממה הטכנולוגית של העולם כולו. בעבר הלא רחוק מדינות וחברות שהיו בקשר עם ישראל, היו חשופות לחרם הערבי, אולם החלפת הדומיננטיות של הנפט בטכנולוגיה וחדשנות הופכת את ישראל מנטל לנכס. החדשנות הישראלית והעובדה שהמוח הישראלי עסוק כל הזמן בפיתוחים משני עולם, בולטים במיוחד לאור העובדה שחלק מהמדינות במזרח התיכון עסוקות בחזרה לעבר, בקנאות דתית ובטבח עם, ואילו הישראלים עסוקים בעתיד, בחדשנות, בהצלת חיים ובשיפור איכות החיים בעולם כולו.

 

בעוד כחודש תתמודד על מקום ברשימת הליכוד בפריימריז, לאיזה מקום אתה מאמין שתגיע?

אני מאמין שמי שטרח בערב שבת, יאכל בשבת. עבדתי קשה מאוד בשנים האחרונות, גם בתפקידיי כשר הכלכלה והמודיעין וכחבר הקבינט המדיני ביטחוני וצברתי הישגים רבים. התמיכה שאני מקבל מהשטח היא לא רק מפעולותיי בממשלה אלא כתוצאה ישירה מפעילותי באופוזיציה, בהעלאת שכר החיילים והעברת חוק הדגל שיצר שבר בממשלת לפיד/ עבאס כך שאני מאמין שציבור המצביעים יעריך את עבודתי ואת החוקים החשובים שהעברתי למען אזרחי ישראל.

 

ספר לי משהו שלא יודעים עליך

עד היום אני משחק כדורסל בימי שישי, כבר 30 שנה עם חברים מבית הספר

היסודי במגרש של בית הספר.

 

 

מאת: אורנה מאירסון

צילום: שחר תמיר

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter