באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אכזבה – מאת בועז גל

אכזבה – מאת בועז גל

א כ ז ב ה הבחירות בטבעון מדגישות ביתר שאת את חוליי השיטה ומצבה של החברה הישראלית. למעלה ממחצית בעלי זכות הבחירה בטבעון לא התייצבו על מנת לממש את זכותם וחובתם האזרחית. חוסר עניין ? אפאטיה ? חוסר אימון בפוליטיקאים ? מחצית תושבי טבעון לא הפנימו את העובדה שלמערכת המוניציפאלית המקומית השפעה אדירה על איכות חייהם. מי אשם ? מערכת החינוך והמגזר הציבורי שגרם לחלק נכבד מהציבור למאוס בו.

בועז גל מסכם את הבחירות בקרית טבעון. צילום - פייסבוק.
בועז גל מסכם את הבחירות בקרית טבעון. צילום – פייסבוק.

התמודדו חמישה מועמדים: ראש המועצה המכהן – דודי אריאלי, ראש המועצה לשעבר – אלון נבות, חבר המועצה שמוליק שמחון, חבר המועצה אבי בן יוסף ואמנון אשל אסולין שרק השנה פשט את מדיו אחרי שירות ארוך במערכת הביטחון.

דודי: ראש מועצה מכהן שאינו מקבל 40% בסיבוב הראשון צריך לעשות בדק בית יסודי. למעלה מ 60% מתושבי הקריה הצביעו בסיבוב הראשון למישהו אחר כאומרים לראש המועצה – איננו מרוצים ממך. הסיבוב שני היה כבר בחירה בין שתי חלופות ושם אמר הציבור שאת אלון נבות הוא רוצה עוד פחות. הרבה פחות.

האם דודי למד את הלקח המתבקש ? האם הפנים את המסר ? אני בספק. נצטרך לראות את ההתנהלות בתקופה הקרובה. העובדה שעדיין אין קואליציה… מלמדת שדודי אינו מניח לאג’נדה נוספת להיכנס לסדר היום של המועצה… כאומר: המועצה זה אני. הלוואי ואתבדה.

אלון נבות: אלון נכשל בזמנו בנסותו להיבחר לקדנציה נוספת. בצעד חריג ונדיר הציבור הדיח ראש מועצה מכהן ובחר את דודי תחתיו. בזמנו אלון התפטר מתפקיד חבר מליאה ועזב את החיים הציבוריים בשאט נפש כשהוא אפילו מסרב ללחוץ את ידו של הנבחר. אלון קיבל את כמות הקולות שמיצבה אותו כמספר 2 ונתנה לו אפשרות להתמודד על הראשות בסיבוב השני. במקרה כזה בדרך כלל, מתאחדים כל המתנגדים לראש המועצה המכהן תחת מנהיגותו של מי שקיבל את התמיכה הציבורית הרחבה ביותר. זה לא קרה. אלון צריך לשאול את עצמו הכיצד אינו מצליח לייצר שיתופי פעולה עם גורמים אחרים במרחב הציבורי שלנו. שיתוף פעולה כזה אפשרי (על הנייר) גם עכשיו. שלושת המנדטים של אלון, שניים של “אני טבעוני” ושניים של “יש עתיד” יכולים לייצב אופוזיציה חזקה בטבעון שבלעדיה לא ניתן יהיה לנהל כאן פעילות. האם יש מקום לסעיפים מרכזיים ממצעי סיעתו של אלון, שמוליק ואמנון להשתלב בתכניות העבודה של מועצת טבעון…? בהחלט. האם יצליחו להתגבר על מחלוקות אישיות ולעבוד ביחד ? הם לא הצליחו לעשות כן לקראת הסיבוב השני כאשר יכלו לסובב את הגלגל. ספק גדול מאד אם ישכילו עכשיו.

שמוליק שמחון: הבחירות הללו למדו את שמוליק מה שקדוש למד הרבה לפניו. בחירות למועצה אינן טכס הענקת פרסים בגין עבודה טובה. את הבחירות אפשר לנצח באחת משתי שיטות (ייעוץ פוליטי שיווקי יינתן בנפרד…) וכאשר אינך נוהג על פיהן – התוצאה ברורה. למרות האכזבה הגדולה – התוצאה מכובדת מאד. שני מנדטים במליאה (מקודם אחד בלבד) ויכולת להיות המרכיב הנוסף הנדרש להשגת קואליציה. (גילוי נאות – הכותב היה מספר 5 ברשימת “אני טבעוני” בבחירות האחרונות).

אבי בן יוסף: אבי ידידי הטוב ניהל קמפיין מוזר מאד. בסיכומו הוא נותר בלתי מוכר למרבית תושבי הקריה ואף איבד את מושבו במליאה. אני שומע ממנו דברי בקורת על הציבור הטבעוני “שלא השכיל להכיר בתכונותיו הטרומיות” אבל כמעט אפס בקורת עצמית נוקבת.

אמנון אשל אסולין: אמנון התחיל את הקמפיין ביום שחרורו מצה”ל בתחילת חודש מאי שנה זו. ראיתי אותו משפר את רמות הידע שלו וההתנהלות שלו בגרף שמשך בחדות כלפי מעלה והתוצאה שהשיג – מכובדת ביותר. מאפס נוכחות לשני מנדטים – אינו השג קל ערך. צריך לומר ביושר שלא ברור מה הייתה התוצאה לו היו עומדים לרשותו מספר חודשים נוספים. אם יש קרן אור אחת קטנה בסיום הבחירות הללו זוהי האפשרות שסיעת “יש עתיד” תחבור לסיעת “אני טבעוני” בברית שאינה ניתנת לפירוק. מהלך כזה יקבע מצב בו בלעדיהם – לא ניתן להרכיב קואליציה בטבעון. הברית הזו תוכל לדרוש ולקבל תחומי מפתח אותם תנהל ברוח המצע של שתי הסיעות. לטעמי כניסת ברית כזו לניהול ענייני המועצה, כאשר היא מייצגת ארבעה מנדטים – אל מול חמישה של דודי, יכולה להשביח ולשפר בצורה מהותית את המציאות במרחב הציבורי שלנו.

צריך להבין, ללא צירופם לקואליציה (בהנחה שישכילו להתגבר על משקעים אישיים) לא ניתן להעביר תקציב ולא ניתן לנהל את טבעון וראש המועצה הופך למי שצריך להתחשב בציבור גדול מאד (קטן רק במעט מזה שבחר בו).

האם פעילי הציבור ישכילו להתרומם מעל מחלוקות אישיות ולפעול למען הציבור שבחר בהם? כולנו צריכים להתפלל שכך יהיה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter