באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אור ירוק: הערבים נפגעים יותר? לא בעמק

אור ירוק: הערבים נפגעים יותר? לא בעמק

למרות נתונים קשים ברמה הארצית, הצעירים הערבים בעמק אינם נפגעים יותר מחבריהם היהודים ובכל זאת יש צורך בחשיבה מחודשת: הנהגים הצעירים נפגעים יותר ותאונות הדרכים אינן מבחינות בין דם לדם.

חדשות YCOM: על פי נתוני עמותת אור ירוק סיכויי ההיפגעות של צעירים ערבים כתוצאה מתאונת דרכים גבוהים פי ארבע מהסיכוי של חבריהם מהמגזר היהודי אלא שנתונים אלה אינם תופסים לגבי הצעירים בעמק שסיכוייהם להפגע שווים יותר מאשר בשאר חלקי הארץ. על פי נתוני העמותה, 58 בני נוער וצעירים (גילאי 15-24) נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2014. הנתון מדאיג הרבה יותר כאשר מסתכלים על מאפייני הצעירים שנפגעו בתאונות דרכים. על פי הנתונים, מתוך סך ההרוגים הצעירים, 33 היו בני החברה הערבית ואילו 25 משתייכים למגזר היהודי. כלומר, למרות שהחברה הערבית מהווה רק 20% מכלל האוכלוסייה בישראל, 56% מההרוגים הצעירים בתאונות דרכים הם ערבים.

נהג צעיר
שוטר עם נהג צעיר. צילום: רועי פלצמן.

הנתונים אף חמורים יותר כאשר מסתכלים על הנהגים הצעירים בלבד: בשנת 2014 נהרגו 20 נהגים צעירים שגילם לא עולה על 24, מתוכם 16 הם בני החברה הערבית: פי 4 מהנהגים הצעירים היהודים שנהרגו בתאונות דרכים. אלא שכאמור בעמק הנתונים אינם מתיישרים עם הסטטיסטיקה הארצית. במהלך שנת 2014 נפגעו חמישה צעירים מיקנעם, שמונה צעירים ממגדל העמק,  קרית טבעון עם שבעה נפגעים ועוד אחד תושב רמת ישי, כולם באורח קל, כאשר ביישוב יפיע, ישוב בסדר הגודל של טבעון נפגעו חמישה צעירים באורח קל ואילו בבסמ”ת טבעון לא נפגע ולו צעיר אחד. היישוב היוצא מין הכלל הינו בית זרזיר אשר ספג שלושה פצועים קל, שני פצועים קשה והרוג.

מנכ”ל עמותת אור ירוק, שמואל אבואב: “28 שיעורי נהיגה אינם מספיקים כדי להכין את הצעירים להתמודדות עם הסכנות שבכביש. הצעירים מעריכים עצמם כמיומנים ביכולות הנהיגה ונוטים לקחת סיכונים יותר משאר שכבות האוכלוסייה. מערכת החינוך, התחבורה ובטחון הפנים חייבות לשאת באחריות לתוצאות המדאיגות ולפעול להכנסת שיעורי פרקטיקה בנוסף לתיאוריה לתלמידי  כיתות ט’-י’ כדי להטמיע את נושא הבטיחות בדרכים כבר מגיל צעיר. רק כך, כאשר יוציאו הצעירים רישיון נהיגה, יהיה להם ניסיון רב יותר והם יהיו מסוגלים להתמודד בצורה טובה יותר עם מגוון הסכנות שבדרך”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter