באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אור דולק בבתי הכנסת בעמק יזרעאל

אור דולק בבתי הכנסת בעמק יזרעאל

מיזם של המועצה האזורית עמק יזרעאל לציוןליל הבדולחבאמצעות מפגשים מקוונים ביישובי העמק, בשיתוף עם המועצה הדתית ובהנחייתיד ושם

בליל הבדולח‘ – כבו האורות בבתי הכנסת .פרעותליל הבדולחבליל ה– 9-10.11.1938 זכורים היטב כמעשי רצח של הנאצים בתושבים היהודים בגרמניה ובאוסטריה ומעשי פוגרום בבתי הכנסת. חלונות נופצו ביד גסה ורסיסי זכוכית רבים כיסו את הרחובות, בתי הכנסת נהרסו, והיו שנשרפו.

הפוגרום שתוכנן מראש היה הפעם הראשונה שפומביות האירועים באה לידי ביטוי בכל ערי גרמניה. משבר הזהות של יהודי גרמניה, שליל הבדולחהיווה את שיאו האלים, עבר  מהמישור האישי גם למישור הציבורי. בתפילות מיוחדות שחיברו רבני הקהילה, באו לידי ביטוי שעתם הקשה של יהודי גרמניה והתערערות מעמד הקהילה.

ציוןליל הבדולחכיום, זימן לנו שעת כושר לשיג ושיח על מקומו של בית הכנסת כמרכז דתיקהילתיתרבותי, אז והיום. הוא מאפשר לימוד על הלילה בו כבו האורות בבתי הכנסת וחיבורו לתקומת ישראל.

בימים אלה, בהם אנו מנועים מלהתקהל במרכזי תרבות, קהילה ודת, כדי להגן על עצמנו, ביקשנו, לנסות ליצור לימוד קהילתי משותף על זמנים שבהם נחרבו מרכזים שכאלה והמשמעות שיש לכך עבור דור ההמשך“, שיתפה חיה קליגר, מזכירת המועצה הדתית בעמק יזרעאל, ” עשינו זאת, באמצעות מפגשים מקוונים בהנחייתיד ושם‘, שהכילו מסע וירטואלי לגרמניה ולוו בסרטונים, עדויות ותצלומים, סיפורים על בתי כנסת מייצגים ועל האור שמורשתם הנחילה.”

בליל ה– 9.11.20 התקיימו בהנחיית מדריכייד ושםמפגשים קהילתיים מקוונים בתשעה מיישובי העמק; גבעת אלה, הושעיה, כפר ברוך, מושב מרחביה, שדה יעקב, תל עדשים, בית לחם הגלילית, עדי וציפורי.

ההתכנסות הווירטואלית תוכננה יחד עם נציגים מכל ישוב והותאמה, על פי בתי הכנסת שהיישוב בחר לעסוק בהם, עם הסיפור שעומד מאחוריהם.

בהשראת יוזמתו של הרב יחיאל וסרמן, שקרא לציין אתליל הבדולחבאמצעות השארת אורות דולקים למשך כל הלילה בבתי הכנסת בארץ ובעולם, הוזמנו כל יישובי העמק להשאיר אורות דולקים בבתי הכנסת או במבנה משמעותי אחר ביישוב, בלילה זה, כאקט נלווה ומשלים למפגשי הלימוד. בכך,

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל: “זהו מיזם חשוב שנועד לזכור ולהזכיר את פרעותליל הבדולחכחלק מתקומת ישראל. התקופה הנוכחית מאלצת אותנו לריחוק חברתי, אך בה בעת מזמנת לנו אפשרות להתכנס פנימה, להעמיק את הקשרים בין הפרטים בתוך היישובים ולהעריך את הקהילה ומשמעותה בחיינו“.

צילום: מאגר תמונות, באדיבות מועצה אזורית עמק יזרעאל

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter