באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אורנים: יום הצפרדע הבינלאומי – יש חיה כזאת

אורנים: יום הצפרדע הבינלאומי – יש חיה כזאת

בשבת 27 באפריל מציינים בכל העולם את יום הצפרדע הבינלאומי. יום זה נועד להגביר את המודעות לחשיבותם של הצפרדעים והדו חיים בטבע ולמניעת הכחדתם.

מכללת אורנים, תציין את יום הצפרדע בשני אופנים: בפעילות המתאימה לאנשי מקצוע ומתעניינים, ופעילות המתאימה למשפחות עם ילדים. “למעשה זה יום שמור על הצפרדע – save the frogs day ” מסביר ד”ר אורי שיינס, ראש החוג לביולוגיה במכלת אורנים “זה יום שנחוג בכל העולם,  דרום אפריקה, ברזיל, אוסטרליה, מקסיקו, פקיסטן, הודו ועוד המון מקומות בעולם, שמתקיימים בו אירועים ביום הזה במטרה להעלות את המודעות בעולם למצב הדו חיים בעולם”.

יום הצפרדע במכללת אורנים. צילום אורנים.
יום הצפרדע במכללת אורנים. צילום אורנים.

לרגל יום שמור על הצפרדע, מה מצב הדו חיים בארץ?

 חלקם במצב בסדר וחלקם במצב לא טוב, ישנם זנים של קרפדות בארץ שהמצב שלהם מתחיל להיות קשה. מין שהיה בעבר מאוד נפוץ בארץ המצב שלהם מתדרדר עקב הפגיעה במקורות הגידול הטבעיים ושלוליות החורף שהולכות ונעלמות בארץ. דו חיים כמו טריטונים וסלמנדרות מצבם ממש לא טוב, כך גם מצבם של החפריות (מין של צפרדע) מצבם לא טוב, אבל מנגד לאחרונה התגלה בהחולה מין של צפרדעים “העגולשון” שהוא מין שחשבנו שכבר נכחד מהעולם ומדובר כאן בהפתעה בסדר גודל עולמית, אבל סה”כ מצב הדו חיים בארץ, לא טוב ולא שונה משאר העולם”.

בתוכנית לאנשי המקצוע יתקיימו הרצאות מקצועיות על חשיבותם של הצפרדעים בפרט והדו-חיים בכלל בהשתתפות מדענים, רופאים, וטרינרים ואחרים. בהרצאות יספרו לקהל על העגולשון, על זן של פטרייה שפוגע בזנים רבים של דו חיים ברחבי העולם, וגם על צפרדעי הענק של דרום אפריקה “באורנים לא רק מלמדים וגם חוקרים ביולוגיה ודו חיים” מספר אורי “אחד המחקרים שעשינו בעבר היה של תשטיפי כבישים על דו חיים, ומצאנו שהזיהומים מהכבישים גורמים לבעיות בהתפתחות אצל ראשנים”.

בהזדמנות זאת, מה מצב הדו חיים בנחל הקישון הסמוך אלינו?

אין לי מידע מפורט, אבל נחל קישון הוא מקום מאוד טוב להתפתחות וגידול דו חיים, הבעיה שהזיהומים הדחופים יצרו מצב בלתי נסבל ובהחלט יכול להיות שהם חוזרים בשנים האחרונות כאשר מצבו משתפר. אבל עם לא נשמור על המצב שלו הם ייעלמו שוב, אבל אחת הבעיות היא לא רק הנחלים, אלה גם מקווי המים הזמניים שנקווים מידי וחורף והייתה בהם התפתחות וגידול מדהים של דו חיים. רק לאחרונה העלימו שלולית חורף כזו בסמוך לצומת הצ’ק פוסט. אנחנו נהגנו לצאת לשם מידי חורף עם סטודנטים ותלמידי בית ספר והיה שם מגוון מאוד יפה של דו חיים, ולאחרונה  פשוט יבשו אותה לטובת מרכז ביג חדש שיבנה במקום. אז המשימה שלנו היא לא רק לשמור על נחלים אלה גם על שלוליות החורף הגדולות שנעלמות לנו מהארץ.

“לדו-חיים יש גם תועלת ישירה לאדם” מוסיפה ד”ר מוקי גרוס, מרצה ומנהלת הגן הבוטני באורנים”  הבוגרים שלהם ניזונים מכמויות גדולות של חרקים, כולל כאלה המעבירים מחלות קטלניות לבני אדם (יתושים הגורמים למלריה או קדחת הנילוס). לדו חיים יש עור חדיר, שיכול בקלות לספוג כימיקלים רעילים. לכן, לצורך הגנה, הם מייצרים מגוון רחב של הפרשות שלחלקן יש פוטנציאל לשמש כתרופות למין האנושי. עקב הרגישות הגבוהה שלהם להפרעות סביבתיות, הם נחשבים כביואינדיקטורים טובים וקיומם עשוי לשמש כעדות חיה על בריאות הסביבה המקומית בה הם מצויים. ובכלל, אפשר לחשוב על לילות רומנטיים בחוץ ללא קרקורי החיזור של הצפרדעים????”

במקביל להרצאות תתקיים באורנים פעילות לילדים, בגן הבוטני המרהיב הנמצא בתוך המכללה. הפעילות תכלול סיור בבריכות הגן והכרות עם הדו-חיים המתגוררים בהן, וכן מפגש עם ציפורי הגן, כולל הדגמת טיבוע (סימון) ציפורים ושיחרורן לחופשי.

 מכללת אורנים, יום הצפרדע הבינלאומי סיורי ציפורים: ב8:30, 8:30, 10:30, סיור צפרדעים: 11:00 . נפגשים בשער המכללה, לא לשכוח להביא מצלמה. פרטים והרשמה – 1-800-301-080 .

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter