באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

אוספים פסולת אלקטרונית

אוספים פסולת אלקטרונית

בעמק יזרעאל אוספים פסולת אלקטרונית לטובת האדם והסביבה

האיסוף מתבצע באמצעות תאגידאקומיוניטי“- אקולוגיה לקהילה מוגנת

מזה מספר שנים מתקיים במועצה האזורית עמק יזרעאל איסוף פסולת אלקטרונית למחזור על ידי תאגידאקומיוניטי“. יחד עם זאת, בחודשים האחרונים ניתן להבחין בעלייה משמעותית בכמות הפסולת הנאספת מיישובי המועצה לאור התקנת מחסנים חדשים לאיסוף פסולת אלקטרונית, מזמינים ונוחים, בעוד ועוד יישובים.

בתקופת הסגר הראשון, אנשי אגף איכות הסביבה השקיעו מחשבה רבה כיצד ניתן להמשיך ולתמוך באיסוף פסולת זו. הם חיפשו מענה שיהווה תשתית נוחה לתושבים. לאחר מחשבה, התייעצות ותכנון הם הגיעו למוצר המבוקש, מחסן נוח, מתאים ומקומי, לאיסוף פסולת אלקטרונית.

החל מחודש אוגוסט ועד היום הוצבו 17 מחסנים ברחבי המועצה ובחודשים הקרובים יוצבו מחסנים ביישובים נוספים. המועצה האזורית עמק יזרעאל מובילה בתחום זה ושיתוף הפעולה שנוצר בינה ובין אקומיוניטיאקולוגיה לקהילה מוגנת הינו פורה וחדשני.

חשוב לאסוף פסולת אלקטרונית ולהעבירה למיחזור מאחר ומדובר בפסולת אלקטרונית המזהמת ביותר את הסביבה. היא גורמת לזיהום, הן בתהליך היצור והן לאחר השימוש בו ולכן חשוב להעבירה למחזור באופן מסודר.
מוצרי אלקטרוניקה מכילים מתכות כבדות שחלקן רעילות ביותר כגון כספית, עופרת, אבץ, ניקל, כרום, אנטימון וארסן. ההערכה היא שכיום מצטברים בישראל למעלה מ-100,000 טונות פסולת אלקטרונית בשנה, שהם אמנם רק כשישה אחוזים מכלל הפסולת המוצקה, אך מכילים כ-70% מסך הרעלים המסוכנים באתרי הפסולת הביתית!
העברת המוצרים למחזור מונעת יצירת מפגעים סביבתיים חמורים ובמקביל מאפשרת לנצל את הערך הכלכלי הגבוה של חלק מהמתכות.

מיחזור הפסולת האלקטרונית מתבצע על ידי אקומיוניטי, שהינו גוף יישום מוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה, המעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים בעבודה מכבדת ובת קיימא. את העסק החברתי יזם וייסד דני קוגן, אב לילד עם צרכים מיוחדים, במטרה לחולל שינוי תפיסה בחברה הישראלית לגבי מקומו של האחר בה.

במפעל אקומיוניטי שבלב הגליל, מועסקים אנשים עם צרכים מיוחדים בפירוק, מיון ומחזור פסולת אלקטרונית. במפעל שואפים לספק יחסי עבודה קרובים ככל הניתן ליחסי עובד מעביד והכשרה לעבודה מאתגרת ובעלת ערך שיקומי, אקולוגי וכלכלי.

מעתה, כל מכשיר חשמלי, החל מסוללה, דרך כבל חשמלי, מאוורר או תנור ועד מקרר ומכונת כביסה, ניתן לפנות למחסן הפסולת האלקטרונית ביישובכם.

אם עדיין לא הותקן ביישובכם מחסן, ניתן לרכז את הפסולת ולפנות אלינו להזמנת פינוי אקומיוניטי.

אסף אליה, מנהל אגף איכות הסביבה במועצה: “עם הצבת מתקני איסוף הפסולת האלקטרונית, יצרנו תשתית ההפרדה והמחזור לכל סוגי הפסולת ביישובים. אנו הרשות היחידה שניתן למצוא ביישוביה מרכזי מחזור לכל זרם פסולת. לאיסוף הפסולת האלקטרונית חשיבות כפולה, הפסולת מזהמת ומסוכנת, ומחזור ראוי שלה , מיטיב עם אוכלוסיות מוחלשות ומאפשר להן להתקיים בכבוד.

זוהסיבהשהשקענורבותבאיכותהמחסן. יחד עם זאת נדגיש כמו תמיד, יש להימנע ככל הניתן מצריכת עודף. לא למהר להחליף מוצרי חשמל. תהליך ייצורם כרוך בפגיעה קשה בסביבה. אך אם בחרתם להחליפם, הביאו את המוצרים הישנים למחסן ובכך תעשו טוב לסביבה ולחברה.”

אייל בצר, ראש המועצה: “המועצה ממשיכה להשקיע ולפתח את המענים בתחום השמירה על הסביבה. כיום, ביישובינו ניתן למצוא מענה לכל סוג של  פסולת. הביאו את המוצרים הישנים למחסן המחזור ובכך תשמרו על הסביבה וגם תעשו מעשה חברתי נפלא.”

צילום: דוברות מועצת עמק יזרעאל

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter