באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ט”ו בשבט

השבוע אנו חוגגים את ט”ו בשבט שהוא גם ראש השנה לאילנות. סימנו של החג בגלגל המזלות הוא מזל דלי שמסמל את השפע שמגיע לעצים מהגשמים, וברוך השם השנה התברכנו בגשמים רבים שהאדמה ספוגה בהם והעצים ניזונים מאותם מים.

כולנו זוכרים מילדותנו את מנהגי החג אשר כללו יום נטיעות מסורתי בחסות בתי הספר, העיריות וקרן קיימת לישראל, וכמובן את שקית ההפתעות המלאה בפירות יבשים שאותם היינו אוכלים בהנאה רבה.

ט”ו בשבט הוא לא בדיוק חג הנמנה על החגים המרכזיים אולם הוא סמלי ומייצג בתוכו מנהגים רבים. הדעה הרווחת שיש לאכול בחג פירות יבשים היא טעות מיסודה. ניתן בהחלט לאכול פירות רגילים וטריים אולם חוסר היכולת מבחינת עונות השנה לקיים את מנהגי החג עכב קושי במציאת פירות אלו מאלצת אותנו להשתמש בפירות יבשים שגם עליהם כמובן ניתן לברך את ברכות החג.

יש המקבלים כמובן מאליו את לבלוב העצים ואת שפע הפירות שאנו מקבלים מין העץ, אולם רק מלהתבונן בטבע ולראות את שפע העצים שצומחים ומלבלבלים ללא השקיה או דישון מלמד אותנו את פלא הבריאה ואת ההשגחה העליונה, ושאסור לקבל זאת כמובן מאיליו .

גם בעצי הפרי שאנחנו מגדלים רוב הפעילות מסתכמת בקצת מים פעם או פעמיים בשבוע, וגם זה רק בעונת הקיץ. מאידך השפע שאנו מקבלים מעצי הפרי הוא הרבה מעבר למה שאנחנו משקיעים בהם, כך שלבריאה יש את החלק המרכזי בצמיחה ובשפע שאנו מקבלים מהעץ וחייבים להוקיר זאת בט”ו בשבט.

 

במקומות רבים משווה התורה את האדם לעץ

“כי האדם עץ השדה”(דברים כ, 19)

“כימי העץ ימי עמי” (ישעיהו ס”ה 22)

“כעץ שתול על פלגי מים” (ירמיהו י”ז, 8).

עץ זקוק לארבעת היסודות אדמה, מים, אויר ואש לפי הסדר הזה ממש כמו בני האדם ולכן נאמר בספר דברים כי האדם עץ השדה.

 

לט”ו בשבט מייחסים גם את מצוות התלויות בארץ: “וכי תבואו אל הארץ ונטעתם כל עץ מאכל” (ויקרא י”ט, כג). אין חג מחגי ישראל שטבע הארץ טבוע בו כחג טו בשבט. חג טו בשבט מציב גבולות בין החורף המסתיים לראשית האביב. (מרבית גשמי הארץ כבר ירדו).

העץ שמסמל את החג בצורה הכי בולטת הוא עץ השקד שפריחתו מלבלבת וססגונית וידוע כי פרחי השקד הם הראשונים לפרוח, על כן נבחר השקד כסמל החג.

לחג יש מספר מנהגים

1.     מרבים באכילת פירות שהשתבחה בהם ארץ ישראל כגון: חרובים, תאנים, אגוזים, שקדים ובפרט פירות יבשים ואגוזים למיניהם.

2.     עוסקים בנטיעות. אנו רואים את הפעילות המבורכת של קרן קיימת לישראל, ומיותר לציין את החיבור של הדור הצעיר לשורשי הארץ ולאדמתה המבורכת דרך נטיעות של עצים ברחבי הארץ.

3.     עוסקים במצוות התלויות בארץ.

4.     נוהגים לברך על פרי חדש שטרם אכלנו השנה את ברכת שהחיינו.

5.     מקיימים סדר ט”ו בשבט בבתי ספר או בבתי כנסת ושם מברכים על הפירות במנין ומדברים על מנהגי החג.

 

חג טו בשבט הוא ללא ספק חג ססגוני ובעל משמעות גדולה לעם היהודי בארץ ובתפוצות. מקווה כי הארתי את עיניכם קצת במנהגי החג ובמשמעותו.

שלכם

נחום תמיר נומרולוג

www.nahumtamir.co.il

050-4228818

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter