באנר עליון
באנר עליון

תערוכה פעילה: מעגלים. מאת מוטי גרנר

תערוכה פעילה: מעגלים. מאת מוטי גרנר

במכללת אורנים מוצגת בימים אלו תערוכה חדשה בה הצופה מוזמן לגעת וליצור ולנהל דיאלוג עם היצירות בתצוגה.

 

בהכנסנו להיכל האמנות, המוזיאון, אנו מצווים בדרך כלל  “לשמור מרחק” וכמובן שלא לגעת ביצירות האמנות הפלסטית. לא כך בתערוכות הפעילות שאוצרת שיר מלר-ימגוצ’י (MA – מוזיאולוגיה). בתערוכות אלה הצופה מוזמן לנהל דיאלוג פעיל עם היצירות המוצגות וליצור בעצמו.

תמיר שר, הוא ההולך, צילום מטופל

בתערוכה שנפתחה בימים אלה במכללת אורנים –  “מעגלים” יתנסה הצופה  ביצירת מנדלה (ציור מעגלי המסמל את היקום) מחומרים שונים שבה כל החלקים מתחברים זה לזה ויחד יוצרים שלמות. זאת ועוד, במנדלה ינועו יצורים שימציא היוצר- אורח – מוזרים ומסתוריים. כל זאת – בציורי המנדלה הצבעוניים של איתן קדמי – מעגלים הולכים ומתרחבים ובתוכם מסתובבים יצורים, צמחים וסמלים דמיוניים. במעגל האדום של תמיר שר צועד אותו ילד שוב ושוב עד שהוא הופך מיחיד לרבים.

פעילות יצירתית נוספת כוללת השלמת מעגלים צבעוניים, גדולים וגם קטנים בעזרת גירים וחוטים, תוך ככדי עמידה במקום ופרישת ידיים לצדדים – כל שנצייר סביב יהיה מעגלים. זאת בהקשר לצילומים של רם סמוכה שאוהב לרקוד עם גירים צבעוניים. מירב שין בן-אלון מותחת חוטים אדומים על מסמרים במעגלים ומגלגלת  בתוכם סיפורים.

מעגל נוסף הוא המעגל המופלא של החיים שבו מתרחשים כל השינויים: מחזור עונות השנה, חיי בני האדם, היצורים והצמחים. בפסליו של צדוק בן דוד מחוברים מעגלי החיים של בני האדם והעצים. עודד בן חפר מצלם את מעגל חייהם של הצמחים- חלק מהעלים נובלים ובו בזמן צומחים עלים חדשים. בהקשר לכך מוזמן היוצר-אורח לצייר שלבים שונים במעגל החיים של הצמחים ולחבר צלליות של דמויות קטנטנות בכל הגילאים לעץ גדול מימדים.

בטיוליה בכרמל אספה נורי אבידב מהטבע חומרים שונים- ענפים, מחטי אורן, נוצות ואצטרובלים אותם שילבה בתוך מעגלים מפוסלים. מבחר של חומרים מהטבע, ישמשו ליצירת מעגל על גבי לוח שקוף וציור על השולחן שמתחתיו את מעגל הצללים שאנחנו מגלים.

“שמתם לב שאנחנו מוקפים במעגלים- כדור הארץ, השמש, הירח, אישון העין, טבעות העצים וקיני הציפורים, ומה היה קורה לולא היו לנו גלגלים?” אומרת שיר מלר ימגוצ’י – אוצרת ומרצה לחנוך מוזיאלי במכון לאמנות במכללת אורנים, ומזמינה את הקהל להתבונן, ליצור ולהשלים את המעגל בתערוכה הפעילה. המציגים – איתן קדמי, תמיר שר, רם סמוכה, מירב שין בן-אלון, עודד בן חפר, צדוק בן דוד נורי אבידב היו תלמידיה של מלר-ימגוצ’י בקורס “התערוכה כדיאלוג” בשנת תשנ”ב. התערוכה תוצג במהלך שנת הלימודים תשע”ג במרכז להדרכה ולדיאלוג עם אמנות, המכללה האקדמית אורנים – קרית טבעון.

נורי אבידב,קן ציפור. עץ אורן ונוצות יונים
עודד בן חפר

“מרכז קשר עין הוקם באורנים ביוזמה משותפת של ד”ר יעל גילעת, ראש המכון לאמנות, עידית לבבי-גבאי, ראש מִנהל גלריות ושלי כדי לאפשר לסטודנטים להתנסות בפיתוח מודל של תערוכה פעילה לילדים, סביבה לימודית המשלבת בין יצירות אמנות ופעילויות במסגרת הקורס אותו אני מלמדת: התערוכה כדיאלוג במכון לאמנות.” – אומרת מלר-ימגוצ’י – “מודל זה של תערוכה פעילה מבוסס על תוצאות המחקר שערכתי בעבודת המסטר שלי באוניברסיטת לייסטר (Leicester) בנושא תערוכות פעילות במוזיאונים לאמנות. בתכנון תערוכה פעילה למבקר נודעת חשיבות רבה לפחות כמו למוצגים. הפעילויות מתוכננות לאפשר התנסות באופן חשיבה חדש ותפיסה שונה בהשראת אמן או נושא מסוים. המודל מתבסס על הגישה הקונסטרוקטיביסטית ללמידה שבמרכזה החוויה המשמעותית של המבקר (Hein, 2001; Falk & Dierking 2000). החוויה שמזמן המפגש עם יצירות אמנות פונה לכל החושים ומאפשרת  יצירת הקשרים לתחומים נוספים.” אלו מה הייתה התערוכה הראשונה שהוצגה במרכז קשר עין? ” התערוכה הראשונה שהופקה ב-2007, ‘נקודת מבט’, עסקה בדרכים בה אנחנו מתבוננים במציאות והמחישה דרך יצירות אמנות ופעילויות את נושא היחסיות של נקודת המבט. בתערוכה היו נושאים כמו: ‘לראות מקרוב’ (Up Close), ראייה של חלק מתוך השלם, לראות מכמה נקודות מבט בו-זמנית דרך יצירותיו של פיקאסו, מבט-על וראייה דמיונית. קבוצות ילדים שביקרו בתערוכה למדו דרך ההתנסות הפעילה והדיאלוג שהתקיים בעקבותיו, שנקודת המבט של כל אדם שונה ותמיד חלקית ויחסית.”

אלו עוד תערוכות הוצגו במרכז קשר עין? 

“התערוכה ‘בית’ הופקה לקראת שנת השישים למדינה ועסקה בנושא משמעותו של בית אישי ובית לאומי דרך יצירותיהם של אמנים ישראליים: ז’ק ז’אנו, מיכה אולמן, דרור גולדברג, לי רימון, ירמי עדני ואברהם אופק. התערוכה עוצבה כאתר בניה וחלק מהעבודות הוצגו על גבי פיגומים. הפעילויות שתוכננו עסקו במשמעות של בית עבור הילדים, מהו בית חלומותיהם וכיצד מתארים אמנים ישראלים את הבית.

התערוכה ‘לראות את האחר שבתוכי’ הופקה נועדה לבדוק את נושא הזהות על-ידי אמנים שעוסקים בגבול שבינם לבין האחר: יואב ומרה בן דב, שני אמנים, אֵם ובנה, היוצרים ביחד יצירה משותפת; חיים מאור שיצירתו מתעדת מערכת יחסים בינו לבין מתנדבת גרמניה,  ובוחן את הזהות שלו כגבר יהודי מול אישה גרמניה; חוה ראוכר מציירת אם ובת אתיופיות שעולמן כה שונה; רועי רוזן מצייר את עצמו הופך לכושי; דפנה קפלן, צלמת, מתעדת מפגש בין יהודים וערבים וגד אולמן יוצר פסל דיוקן המכיל בתוכו מספר דמויות. התערוכה מאפשרת התנסויות בהשראת היצירות שמאפשרות דינאמיקה ואינטראקציה קבוצתית בין התלמידים. מטרת הפעילות היא בדיקת הגבולות של הזהות ופיתוח סובלנות לאחר.”

בואו לסגור מעגל במרכז קשר עין במכללת אורנים – התערוכה “מעגלים” מוצגת  במהלך שנת הלימודים תשע”ג. ניתן להזמין תכניות הדרכה לגילאים שונים.

תמונות נוספות מהתערוכה

ניתן לתאם הדרכות ופעילויות סביב התערוכה עם נעה צורן נעה צורן    04-9838751        דוא”ל:galleryO@oranim.ac.il

תגובות

תגובות

דפים 1 2
באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter