באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

תנו לילדים ללכת/ טור דעה

תנו לילדים ללכת/ טור דעה

ההורים מסכנים את ילדיהם בכך שהם מסיעים אותם לבית הספר. תנו להם ללכת.
כל מי שעובר בשעות הבוקר בסמוך לבית ספר בדרכו לעבודה, קניות , סידורים או כל דבר אחר , אינו יכול שלא להבחין בהמולה. אין זו המולה של ילדים אלא המולה של מכוניות המסיעות את הזאטוטים לבית הספר. איני יודע מתי החל המנהג הזה, שכן כאשר אני הלכתי לבית הספר, השתמשתי ברגליי על מנת לעשות זאת. כל ילדי השכונה הלכו לאותו בית ספר יסודי, מרחק של כ-700 מטרים ובשעה עשרים לשמונה היה ניתן לראות את כל הילדים יוצאים החוצה. מי לבד, ומי כמוני בלווית אחי הקטן ממני בשנתיים. ההליכות הללו מבית הספר ובחזרה היוו מפגש חברתי, פעילות גופנית ולדעתי היה להם גם אפקט סוציולוגי ופסיכולוגי עצום. גם בימי החורף הקרים ביותר, צעדנו אל בית הספר, בגשם ואפילו בברד. להליכות הללו היה גם מרכיב התפתחותי חשוב. עם תחילת עונת הגשמים ראינו את לבלוב עשבי הבר, קפצנו עם מגפינו בתוך שלוליות, וכאשר נתקלנו בשלוליות גדולות יותר, הקפצנו עליהן אבנים. יחד עם התעוררות הצמחים, הבחנו גם בהתעוררותם של בעלי החיים, חיפושיות, חלזונות, צבים וקיפודים. אלא שכיום כל זה נמנע מהילדים, את הדברים הללו לא רואים מבעד לחלון המכונית.
מעבר לכך, הסעת הילדים לבית הספר למעשה מסכנת אותם בשני אופנים. ראשית, הילדים מסתכנים בכניסה לבית הספר בשל כל המכוניות. רוב ההורים ממהרים לעבודתם ומנסים לצאת מהפקקים והדוחק כמה שיותר מהר . בשנת הלימודים האחרונה היו מספר מקרים בהם ילדים כמעט ונפגעו מרכב של הורה אחר שגם הוא ‘הקפיץ’ את ילדיו לבית הספר ואין ספק כי תאונה קטלנית בה ידרס ילד היא רק עניין של זמן. שנית, רוב הסכנות בהן ילדים יכולים להתקל בזמן שהם הולכים ברגל לבית הספר נמנעות כאשר הילדים הולכים בקבוצה. אף זר לא יעז לדבר עם ילד כאשר יש חבורה של ילדים סביבו. אך כיום, אם במקרה הורה אינו יכול להסיע את ילדו, הילד הולך לבד, בלי החבורה שתגן עליו.
הילדים של היום אינם שונים מאיתנו, יש להם בדיוק את אותם הרגליים שהיו לנו, מי ששונה הם ההורים. כששאלתי לפני זמן מה חבר בועד אחד מבתי הספר באזור מדוע הוא מסיע את ביתו לבית הספר, בזמן שהוא הלך ברגל. תשובתו היתה “אני חייב לראות את הבת שלי נכנסת לבית הספר”. מספר רשויות באזור המרכז הבינו את חשיבות הנושא והקימו פרויקט של הליכה לבית הספר ואני קורא לרשויות באזור ללכת בעקבותיהן לפני שיקרה אסון ויקימו ועדת חקירה..

יואב עציון

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter