באנר עליון
באנר עליון

תכינו את הוונטולין

תכינו את הוונטולין

ילדים חולי אסטמה המתגוררים בזכרון יעקב, בנימינה, פרדס חנה-כרכור, החברים בקופת החולים הכללית יוזמנו לרופא המטפל לקבלת המלצות אישיות למניעת התקף הבא. המטרה צמצום שיעור התקפי אסטמה הצפוי לעלות פי  2.5 עם החזרה ללימודים.

אם אתם הורים לילד אסטמתי, קיים סיכוי גבוה, שבשבוע השני של חודש ספטמבר, תמצאו עצמכם ממתינים ליד חדר הרופא או בחדר מיון בשל התקף אסטמה של ילדכם. בשל כך מובילים בימים אלה שירותי בריאות כללית תוכנית התערבות רפואית יזומה שנועדה למנוע את ההתקף הבא. בימים הקרובים הורים לילדים אסטמתים הנמנים עם לקוחות ‘כללית’ יקבלו פניה יזומה, במייל או בטלפון, לפנות לרופא המטפל כדי לקבל מראש, כשבועיים לפני תחילת הלימודים, הדרכה והמלצות אישיות המותאמות לילדם כדי למנוע את ההתקף הבא.

ההחלטה לנקוט בתוכנית מניעה יזומה נולדה לאור מחקרים ובהם מחקר שבוצע במכון ‘כללית’ המחקרים הראו כי ישנה עלייה דרמטית בכמות הביקורים הרפואיים בקרב ילדים חולי אסטמה בשבוע השני בחודש ספטמבר, בשיעורים העומדים על פי 2.5 ביחס לחודש הקודם, ופי 1.5 עליה באשפוזים בבתי חולים. המחקר בחן את דפוסי הביקור במרפאות בקרב כ- 80,000 ילדים בגילאי 2-15 שנים הסובלים מאסטמה על פני תקופה של 4 שנים (בין השנים 2005-2009).  מהמחקר עולה כי בתחילת שנת הלימודים נרשמו בממוצע 23 ביקורים לאלף בקרב אלף ילדים – עלייה מובהקת סטטיסטית של פי 2.5 לעומת חודשי הקיץ הקודמים שממוצע הביקורים בהם עומד על כ-9 ביקורים. עוד הראה המחקר כי העלייה בתחלואה נמשכת לאורך השבועות הראשונים ללימודים, וירידה חדה נרשמת בתקופת החגים.

ד”ר רויטל לביא, רופאת ילדים במרפאת בנימינה של כללית: “בכל שנה במהלך השבועות הראשונים של חודש ספטמבר אנו עדים לביקורים חוזרים של ילדים חולי אסטמה הנזקקים לטיפול בהתקפי קוצר נשימה. כעת ניתן לראות שיש לכך תוקף מחקרי וכי לא מדובר רק בתחושה נקודתית במרפאה כזו או אחרת. על פי מחקרים קיימת עליה בשיעור התקפי אסטמה בקרב ילדים אסטמתים בשבועות הראשונים של חודש ספטמבר ועם תחילת שנת הלמודים.  הסברים אפשריים לכך כוללים את החזרה לסביבת לימודים במסגרת כתות לימוד העלולה להכיל וירוסים ואלרגנים נשימתיים. כמו כן גם לחץ נפשי הכרוך בהתחלה חדשה, כל אלה גורמים המעלים סיכון להתקפי אסטמה. בנוסף על כך, במהלך חופשת הקיץ, ישנו מספר לא מבוטל של ילדים אסטמתים שאינם נוטלים את הטיפול המונע במשאפים כמומלץ”.

בהמלצות שהפיצה הכללית לרופאיה הודגשה החשיבות להנחייה על טיפול מניעתי לקראת סוף חופשת הקיץ ותחילת שנת הלימודים, הכל בהתאם למצבו של הילד ולפי שיקול דעת מקצועית של הרופא המטפל. ההמלצות הקליניות גובשו ע”י צוות מומחי ריאות ילדים: פרופ’ חנה בלאו,  פרופ’ אשר טל, וד”ר צחי לוטם ורכז רפואת ילדים בכללית, פרופ’ מאירוביץ. ילדים חולי אסטמה שנרשם להם טיפול מונע במשאף צריכים להקפיד ליטול אותו מדי יום בשבועות האחרונים של אוגוסט ובשבועות של תחילת שנת הלימודים. אם הילד לא טופל בחודשים האחרונים בטיפול מונע, מומלץ מאוד לפנות לרופא המטפל במהלך הקיץ ולשקול התחלה מחודשת של הטיפול המונע עוד לפני סיום חופשת הקיץ.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter