באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רשות נחל הקישון טיפלה בצמחייה פולשת

רשות נחל הקישון טיפלה בצמחייה פולשת

למעלה מעשרה טון של מינים פולשים הוצאו ממערכת המעין והנחל. המשך יבוא?

במסגרת פעילותה השוטפת של רשות נחל הקישון למיגור הצמחייה הפולשת במרחב הנחל, ביצעו אנשי הרשות הרחקה של למעלה מ 95% של הצמח “אלף- עלה מימי” מבריכת מעיין אלרואי ומגדות הנחל, באזור טבעון. העבודה המורכבת בוצעה תחילה באופן ידני לניתוק הצמחייה מהקרקעית, תוך שמירה על מינימום פגיעה במערכת האקולוגית ובהמשך משייתה מהבריכה באמצעות מחפר מכאני. הצמחייה המורחקת נאספה לערימה שמשקלה עלה על עשרה טון ובשלב זה היא מיובשת. בהמשך הצמחייה תפונה לאתר מורשה לפינוי גזם.

רשות נחל הקישון ערכה סקר בוטני בהנחיית פרופ’ אביטל גזית וד”ר יובל ספיר שבמהלכו זיהו החוקרים את הצמח “אלף-עלה מימי”, מין פולש, והמליצו להרחיקו מבריכת מעין אלרואי. לאור התפשטותו בבריכת המעיין, הוחלט ע”י רשות הנחל לבצע פעילות להרחקת הצמחייה מגוף המים.

מינים פולשים, הם מינים זרים, אשר לרוב הופצו בעקבות פעילות האדם אל מחוץ לאזור תפוצתם הטבעי והצליחו להתפשט במקום החדש. בעקבות זאת, הם גורמים לנזק לסביבה ובעיקר למגוון הביולוגי המקומי. במקרים רבים גורמים לדחיקה תחרותית של מינים מקומיים ולהשפעה שלילית על המערכת האקולוגית. “אלף- עלה מימי” הוא צמח מים רב שנתי ומוגדר כמין פולש. רוב הצמח טבול במים כאשר קצוות העלים העליונים זקופים ובולטים על פני המים עד לגובה של 15 ס”מ. שורשיו מסוגלים להעמיק במים ולהיאחז בקרקעית. הצמח הובא לישראל כצמח אקווריום והוא נמכר במשתלות כצמח נוי לבריכות. הצמח יוצר מוקדים צפופים הדוחקים מיני צמחים מקומיים ואף ידוע שאוכלוסייתו משנה את התכונות הפיזיות והכימיות של המים. על כן אלף- עלה מימי נחשב צמח זר “משנה סביבה” במקומות בהם הוא פולש

ברשות נחל הקישון ציינו שהצמח “אלף- עלה מימי” החל להתפשט בבריכה בשנים האחרונות, ככל הנראה מפעילות אדם יזומה באזור בריכת המעיין. מעיין אלרואי שודרג ובסביבתו פותח פארק עם שבילי הליכה ופינת תצפית לנחל ע”י רשות נחל הקישון, בשיתוף המועצה המקומית קרית טבעון וקק”ל. המעיין איתן ומזין את הקישון במשך כל השנה. באזור הנביעה הזרימה רדודה וסביבה מספר צמחי מים. בהמשך הזרימה ישנה בריכה גדולה בעומק כמטר של מים צלולים. הפעולות לסילוק הצמחייה הפולשת במעין מאפשרות את המשך קיומו הטבעי. יש לציין כי לגדות הקישון קיימת צמחיה פולשת רבה הכוללת בין השאר אקליפטוסים וצפצפות.

מנכ”לית רשות נחל הקישון, שרון נסים, ” בשנים האחרונות נערכו מספר פעולות ע”י רשות הנחל לסילוק צמחייה פולשת בקישון ובסביבתו, ביניהן: יקניטון המים, אמברוסיה מכונסת ואלף עלה מימי. מיגור של הצמחייה הפולשת מצריך מעקב רציף ותחזוקה שוטפת. אנו קוראים לציבור שלא לשחרר אל הטבע מינים שאינם מקומיים, יפים ככל שיהיו, הם עלולים לדחוק מינים ולהרוס מערכות אקולוגיות.

נחל קישון הוא נחל הזורם מאזור ג’נין  שבשומרון, לאורך כ-70 ק”מ, דרך עמק יזרעאל  ועמק זבולון, עד הישפכו לים במפרץ חיפה. בין יובליו האחרים של הנחל נמצאים נחל השופט, נחל יקנעם ונחל ציפורי.

יואב עציון

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter