באנר עליון
באנר עליון

רשויות העמק יתאחדו לאשכול אחד

רשויות העמק יתאחדו לאשכול אחד

חמש רשויות בעמק וביניהן מגדל העמק והמועצה האזורית עמק יזרעאל יתאחדו לאשכול אחד ויזכו לתקצוב ממשלתי של 30 מליון ₪ לשלוש שנים עם אופציה להארכה.

חדשות YCOM: פורום ראשי רשויות מהעמק התכנס השבוע בנצרת, החליט על הקמת אשכול אזורי של רשויות אשר אמור לקום במהלך שנת 2016 ומטרתו לקדם שיתופי פעולה כלכליים וחברתיים בין רשויות האזור. בפורום השתתפו ראשי רשויות מהאזור וביניהם ראש עיריית מגדל העמק, אלי ברדה, ראש עיריית נצרת, עלי סלאם, ראש עיריית עפולה, יצחק מירון, ראש עיריית איכסל, עבד אלסאלם דראושה וראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר. כמו כן השתתפו בפורום נציגי משרד הפנים, ג’וינט ישראל ועמותת ‘סיכוי’ שמטרתה קידום פרויקטים אזורים ודו-קיום בין יהודים לערבים.

אשכולות – תאגיד משותף של רשויות מקומיות

מתוך ההכרה של משרד הפנים כי קיימים יתרונות לגודל בשיתופי פעולה אזוריים בין רשויות מקומיות שכנות ובמטרה להביא לחסכון בעלויות ולשיפור משמעותי ברמת השירותים לתושבים ולפיתוח כלכלי, חברתי ואזורי, קידם משרד הפנים בשיתוף עם משרד האוצר והמרכז לשלטון מקומי יוזמה שמטרתה לעודד ולסייע למספר רשויות מקומיות להתאגד במסגרת אזורית.

מסגרות אזוריות אלו, המכונות “אשכולות”, מאפשרות לרשויות החברות בהן להוציא לפועל תכניות משותפות במסגרת שיתופי פעולה במגוון של שירותים ומיזמים, אשר נועדו לספק מענה ייחודי למגבלות הגודל והיכולת הכלכלית והארגונית של כל רשות מקומית לבדה. מודל האשכולות מכוון ליצירת “קפיצת מדרגה אזורית” בתחומי הפיתוח הכלכלי, הבאה לידי ביטוי בין היתר במיצוי היתרונות היחסיים של האזור, חיסכון בהוצאות תפעול של הרשויות ובגידול בהכנסות של הרשויות השותפות

האשכול האזורי הוא תאגיד עירוני בו חברות הרשויות המקומיות השותפות (הקמת התאגיד העירוני טעונה אישור שר הפנים).

אשכול אזורי
פורום ראשי הרשויות. צילום: דוברות מגדל העמק.

אשכול עמק יזרעאל- הרי נצרת

על פי התכנית שסוכמה, לצד פרויקטים משותפים שכבר מקיימות רשויות שונות באזור, תחל  בימים אלה הקמתו של אשכול רשויות אזורי שייקרא “אשכול עמק יזרעאל- הרי נצרת” והוא יצטרף לחמישה אשכולות שכבר קיימים ופועלים במדינה. לאשכול עתידות להצטרף רשויות נוספות מהאזור ובתנאי שהן ברדיוס של 30 ק”מ האחת מהשנייה, והוא יתוקצב על ידי המדינה בסכום של 30 מיליון ₪ לשלוש שנים עם אופציה להאריך את התקופה. מטרת הקמתו של האשכול היא הרחבת שיתופי פעולה אזוריים שיביאו להתייעלות כלכלית והגדלת הכנסות במגוון נושאים לצד צמצום פערים חברתיים ושיפור רמת החיים של תושבי האזור.

המרכז לממשל מקומי ופיתוח אזורי מסייע לקידום האשכולות:

בשנים האחרונות המרכז מלווה את תהליכי ההקמה והפיתוח של מודל האשכול האזורי באמצעות מיומנויות וכלים מקצועיים שפותחו בעבודה מול מנהיגות בכירה, בבניית שותפויות ובתכנון וליווי תהליכים אסטרטגיים. וכן שימש זרז לבנייתם אשכולות  בשטח. המכון מלווה את תהליכי האשכול דרך אוסף נרחב של פעולות, הכוללות בין השאר:

  • הטמעת שיח אזורי התומך בשיתוף פעולה, ושילובו בסדר היום המקומי.
  • בניית מנגנונים לשיתופי פעולה ולגיבוש תוכניות תכנון אזוריות.
  • ליווי הקמתם של תשתיות ומיזמים משותפים המשמשים כמכפילי כוח אזוריים.
  • ליווי והדרכה למקבלי החלטות ובניית תוכניות לסיוע והכשרה של פורומים וצוותים מובילים.
  • ביצוע תהליכי מחקר, מדידה והערכה.

“החממה” לפיתוח וליווי אשכולות אזוריים

המרכז יזם את הקמתה של “חממה” לפיתוח ולליווי אשכולות אזוריים, על בסיס הניסיון והמיומנות שנרכשו בליווי האשכולות האזוריים בגליל. “חממה” זו היא מיזם משותף לממשלת ישראל ולמכון למנהיגות וממשל. במסגרת המיזם, מורחב מודל האשכולות לחמישה מוקדים אזוריים, בגליל ובנגב, במהלך שלוש השנים הקרובות.

ראש עיריית מגדל העמק, אלי ברדה שהיה בין מובילי היוזמה אמר מיד לאחר הכנס: “העולם הוא ‘כפר גלובלי קטן’ והקמת האשכול האזורי תעניק יתרון לגודל בקידום תהליכים חברתיים וכלכליים בין הרשויות וברשויות עצמן”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter