באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רמת ישי: פרסום עם כוכב(ית)

רמת ישי: פרסום עם כוכב(ית)

חבר מועצת רמת ישי עדי חיים הודה בשבוע שעבר כי המועצה משלמת לעיתון ‘כוכב יזרעאל’ בעבור פרסום ידיעות. יו”ר ועדת הבקורת, עו”ד שלומי אביטן “פרסום ידיעות עבור המועצה בתשלום, לא נאסר למיטב ידיעתי בחוק או בחוזר מנכ”ל. אך יש לבחון סבירות הפרסום”.

חבר מועצת רמת ישי, עדי חיים, הנחשב לאחד האנשים המקורבים ביותר אל ראש המועצה, עופר בן אליעזר, הודה בשבוע שעבר כי מועצת רמת ישי משלמת לעיתון ‘כוכב יזרעאל’ בעבור פרסום ידיעות. יש לציין כי מבדיקה שנערכה לאורך זמן בעמודי העיתון עולה כי לא מצוין בכתבות כי מדובר במדור פרסומי ובכך קשה על הקורא להבחין בין כתבה שפורסמה בתשלום, קרי, פרסומת, לבין הכתבות האחרות בעיתון. לדבריו של חיים הדבר ידוע לכל ואין בכך פסול. אלא שלרוב מדובר בהודעות לעיתונות שנשלחות גם לעיתונים אחרים אשר מפרסמים את אותן הידיעות בחינם. יתרה מכך, המועצה מסרבת להעביר ידיעות אלה אל כתב YCOM אשר מוכן אף הוא לפרסמן בחינם. בנוסף, לא ברור כיצד נבחר דווקא ‘כוכב יזרעאל’ לשמש כעיתון אשר ידיעות המועצה מפורסמות בו בתשלום. בידי מערכת YCOM נמצא תצהיר של עובד לשעבר באחד מעיתוני האזור אשר מעיד כי השתתף בפגישה בה ניסו נציגי העיתון שבו עבד לשכנע את ראש המועצה להעביר את תקציב הפרסום של המועצה אל העיתון שלהם. על פי אותו אדם, ההצעה שקיבלו במועצה היתה מעולה אך ללא קשר לכך, עצם קיום פגישה כזו נוגד לכאורה את חוק חובת המכרזים ולדברי חבר ועדת המכרזים בישוב, ניר חבקין, בכל הקדנציה האחרונה לא יצא מכרז פרסום. מצד שני, בסכומים אותם מוציאה מועצת רמת ישי על פרסום , אין חובת מכרז וניתן להסתפק במכרז זוטא.

כוכב יזרעאל
עדי חיים (מימין), המועצה משלמת עבור פרסום ידיעות בכוכב יזרעאל

בהקשר לתשלום עבור הידיעות ראוי לציין את דבריו של כב’ השופט אליקים רובינשטיין בפס”ד תר”מ 23/19 אשר עסק בפרסום שערכה עיריית ראשון לציון “נקודת המוצא לדיון בבקשה היא כאמור סעיף 2א לחוק דרכי התעמולה הקובע כי לא יעשה שימוש בקשר עם תעמולת בחירות בכספים של גוף מבוקר או תאגיד שהממשלה או רשות מקומית משתתפת בהנהלתו או בהונו” לדברי רובינשטיין חוק זה תקף גם מחוץ לתקופת 90 הימים שלפני יום הבחירות. בהמשך קובע רובינשטיין כי “האיסור הוא תלוי נסיבות ומשתנים רבים כך למשל בין היתר, עיתוי הפרסום וקרבתו למועד הבחירות וחיוניותו של המידע לציבור”. אם כי יש להדגיש כי לא כל פרסום הוא בבחינת תעמולת בחירות. בנוסף לכך, על פי הנחיות משרד הפנים אשר הופצו לאחרונה ” במהלך ששת החודשים הקודמים למועד הבחירות, יש להעביר כל פרסום מטעם הרשות המקומית, לאישור היועץ המשפטי לרשות המקומית שנתמנה בהתאם לחוק הרשויות המקומיות”.

יו”ר ועדת הבקורת ברמת ישי, עו”ד שלומי אביטן ” ככלל שימוש בכספי ציבור צריך להתבצע בצורה סבירה ולמטרות הרשות המקומית. כספים אלה המגיעים ממיסים שמשלמים התושבים אמורים להיות מופנים לשיפור פני היישוב, החינוך, הכבישים וכו’. עם זאת קיימת חובה להציג בפני הציבור את פועלה של המועצה. דרך המלך היא אתר המועצה. שם אמורה להיות מוצגת הפעילות הכוללת של המועצה ואורגניה. פרסום ידיעות עבור המועצה בתשלום, לא נאסר למיטב ידיעתי בחוק או בחוזר מנכ”ל. אך יש לבחון סבירות הפרסום, עלויותיו, הצורך בכל פרסום והאם הפרסום הוא בגדר תעמולת בחירות סמויה ו/או גלויה, האדרת שמו של ראש המועצה וכו’. חוזר מנכ”ל האחרון בנושא מבהיר כי שישה חודשים לפני הבחירות יש ככלל להימנע מביצוע פרסומים מטעם ראש הראשות או פרסומים הכוללים את תמונותיו וכד’, אלא בתנאים המופיעים שם.

 אני רוצה להזכיר גם את חיובו האישי של ראש עירית חדרה לשעבר, מר להב, (10/11/04) בהחזר תשלום בגין פרסומים שבהם נשאה המועצה, שהיתה חבויה בהם תעמולת בחירות סמויה. לפיכך, ראוי לבחון עלויות הפרסום הנטען, מקורם התקציבי, ולהעמיד הנושא למבחן הציבור. אני שב וחוזר כי למיטב ידיעתי אין הוראת חוק האוסרת זאת”.

מקרה זה דומה ומזכיר את הקשר בין מועצת קרית טבעון למקומון “מרכז העיניינים”.

ראש מועצת רמת ישי עופר בן אליעזר ודוברו נועם רגב בחרו שלא להגיב לידיעה.

במערכת ‘כוכב יזרעאל’ בחרו שלא להגיב לידיעה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter