באנר עליון
באנר עליון

רמת ישי: מסוכן או לא?

רמת ישי: מסוכן או לא?

לפני כשנה נכנסה רמת ישי לפיילוט של תאורת לד במרחב הציבורי ואילו לאחרונה שתי חוות דעת סותרות של משרד הבריאות הפכו את הפרויקט הירוק הזה לשנוי במחלוקת. בינתיים יועץ מיוחד מתאים למועצה נורות לד עם אורך גל נמוך.

חדשות YCOM: האם תאורת הלד במרחב הציבורי מסוכנת ועלולה לגרום לסרטן ולמחלות נוספות? בהחלט יתכן. החשש עלה לאחר שבעיתון גלובס פורסמה אזהרה מפי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ’ איתמר גרוטו אשר הוציא בחודש פברואר חוות דעת שלפיה, בהיעדר מידע מדעי מספק, עדיף השימוש בנורות לד שאינן באורך גל כחול, בשל הסיכון להתפתחות סרטן שד וערמונית וכן בשל השפעת התאורה הזו על מנגנון השעון הביולוגי של האדם. גרוטו המליץ להעדיף שימוש בנורות מסוג לד בכבישים בינעירוניים בלבד ולא במרחבים ציבוריים שבהם שוהים בני אדם באופן תכוף לפרקי זמן ממושכים.

משרד הבריאות
גיא זקס, זהירות מונעת.

מדובר בסוגיה שאינה תיאורטית עבור תושבי רמת ישי שכן לפני כשנה נכנס היישוב לפיילוט של תאורת לד אלא שיש לציין כי רק מנורות ספורות ברחבי היישוב הינן מנורות לד וכל השאר הינן מנורות אחרות.

חבר המועצה גיא זקס אשר העלה את הסוגיה: “לפני מספר שנים עבדתי עם הארגונים הירוקים בחיפה ולמדתי שם על עקרון הזהירות המונעת שלפיו, עדיף להיות זהיר מלהצטער אחר כך. אם יש ספק יש צורך להסיר קודם את גורם הסיכון ורק אחרי בדיקה מעמיקה ניתן להחזירו”

ראש המועצה, עפר בן אליעזר הסתמך על מכתב מאוחר יותר של פרופ’ גרוטו האומר: “מלבד החשש מפני נזק שעלול להיגרם לעין עקב חשיפה ישירה לתאורת לד בעוצמה גבוהה, לא נמצא קשר סיבתי בין חשיפה לתאורת לד לבין השפעות בריאותיות שליליות אחרות, לרבות תחלואה בסרטן.  לפיכך, משרד הבריאות חוזר על עמדתו לפיה, על פי הידע המדעי העדכני הנגיש כיום, השימוש בנורות לד אינו כרוך בסכנה לבריאות האדם”.

מנכ”ל המועצה, עוזי פריד אמר: “אנחנו מתייעצים עם מומחה לתאורת לד והוא מתאים לנו מנורות לד שבהם אורך הגל הכחול הוא נמוך”

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter