באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רמות מנשה: חומר ההדברה הגיע אל מי השתייה

רמות מנשה: חומר ההדברה הגיע אל מי השתייה

חומרי הדברה שהגיעו בדרך לא ידועה אל מי השתייה של קיבוץ רמות מנשה העלו חשד לאירוע בטחוני שנשלל. דוברת המועצה, יעל ברניר ” צוות החרום זכה לשבחים על תפקודו באירוע “

חומרי הדברה במיי השתייה
חדר האוכל ברמות מנשה. צילום מיכאל יעקבסון

בשבוע שעבר שחרר משרד הבריאות אזהרה חמורה האוסרת שימוש במי השתייה בקיבוץ רמות מנשה שבמועצה האזורית מגידו כאשר האזהרה כוללת גם איסור רחצה במים. בתחילה לא היה ידוע מקור הזיהום אך משרד הבריאות שחרר אזהרה. במקביל לתחקיר מהיר שנערך במועצה, בשיתוף משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, הציבה המועצה עוקבי מים ברחבי הקיבוץ אשר אפשרו לחברים לקבל מי שתייה ולחברים הותיקים יותר להזכר בימי העלייה על הקרקע בהם לא היו מים זורמים בקיבוץ.

לאחר תחקיר ראשוני התברר כי מקורם של הריח והקצף אשר זוהו במי השתייה נובע מחומר הדברה שנכנס אל מיי השתייה כתוצאה מתקלה שנבעה מעבודות בתשתית המים בקיבוץ ולכן נפתחו כל הברזים בקיבוץ על מנת לשטוף החוצה את חומר ההדברה ולאחר בדיקה נוספת שערך משרד הבריאות , אושר להשתמש שוב במי השתייה. לירון שפירא מהיחידה הסביבתית מגידו ” מהר מאוד הבנו שלא דלף חומר אל הסביבה . בתחילה חשבו שמדובר באירוע חבלני אבל לאחר תחקיר התברר כי כנראה הועבר חומר הדברה מהמרסס של גידולי השדה אל מערכת השתייה. זה משהו שלא אמור לקרות כי צינור המים כלל אינו נוגע במרסס והמים זורמים מהצינור למרסס ולא להיפך ולכן צריך עדיין לבדוק כיצד זה קרה”

דוברת המועצה האזורית מגידו, יעל ברניר “אירוע זיהום המים ברמות משה התגלה ביום ג’ שעבר ,  מקור הזיהום התגלה בבדיקות שנערכו על ידי משרד הבריאות  ומקורו בכניסת חומר הדברה ברעילות נמוכה ובריכוז נמוך,  קם צוות חירום של הקיבוץ בשיתוף עם כל גורמי המועצה, משרד הבריאות ורשות המים. יצאו הנחיות ומידע לציבור התושבים בדחיפות גבוהה.  בו עודכן הציבור לגבי אי שימוש במים, הנחיות על ריקון צנרת המים וכדומה. וכן על התנהלות האירוע . בקיבוץ הוצבו מיכלי מים שהונפקו על ידי המועצה, והישוב לשירות התושבים, כמו כן חולקו בקבוקי מים מינרלים  לתושבים.

יש לציין , שצוות החרום זכה לשבחים על תפקודו  באירוע בכל הנוגע לנתינת פתרונות, העברת המידע לציבור וכו’ . ביום חמישי כבר שוחררו חלק מהתושבים לשימוש מותר במים וביום שישי בצהריים משרד הבריאות כבר אישר לכל הקיבוץ , לאחר תוצאות בדיקות   טובות כמובן, שימוש במים כרגיל”.  לגבי שימוש בחומרי הדברה במרחב הביוספרי אמרה ברניר ” בכללי ההתנהגות במרחב הביוספרי הוסכמו  והוגדרו החומרים המותרים לשימוש באזורי החיץ ( אזורים חקלאיים)”

דוברת משרד הבריאות, דפנה מתוק אמרה בתגובה ” נציגי משרד הבריאות הגיעו לקיבוץ ונכחו בשטח במהלך כל ימי האירוע. במסגרת פעילותם ערכו סקרים שכללו, בין היתר, ניטור וליווי דוגמי המים, נתינת הנחיות והוראות לביצוע בשטח על ידי ספק המים. כמו כן, עובדי המשרד פיקחו על ביצוע ההנחיות הנדרשות ועמדו בקשר עם נציגי הישוב, נציגי המועצה האזורית מגידו ורשות המים”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter