באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ריב שכנים

ריב שכנים

מועצת עיריית יקנעם אישרה הגשת בקשה לוועדת גבולות אשר תבחן את סיפוחם של יקנעם המושבה, עין העמק ואליקים, כשבנוסף דורשים ביקנעם גם 1,800 דונם הנמצאים בין העיר לבין ‘מבוא כרמל’. במועצה האזורית מגידו מתנגדים ומקימים וועד פעולה.

עיריית יקנעם החליטה לפנות אל שר הפנים בדרישה להקמת וועדת גבולות אשר במסגרתה ייבחן סיפוח יקנעם המושבה, אליקים ועין העמק אל יקנעם עלית. במועצה האזורית מגידו לא אוהבים את התנהלותה של עיריית יקנעם ומתכוונים להלחם  על שלושת היישובים עד חרמה. שלא לייחוס אמרו השבוע במגידו כי תיאבונו של אלפסי אינו יודע גבול וכי גם אם ייתנו לו את שלושת היישובים שהוא רוצה, הוא יבקש להוסיף עליהם את קיבוץ הזורע אשר חולק גדר עם המושבה. יש לציין כי גריעת שלושת היישובים תגרום לכך שהמועצה האזורית מגידו תהפוך למועצה קטנה במיוחד, מה שיאלץ אותה בסופו של דבר להתאחד עם מועצה אזורית אחרת.

מבחינת עיריית יקנעם הסיפוח הינו חלק מהמהלך להגדלת העיר ל-50 אלף תושבים עד לשנת 2050. העירייה פנתה אל משרד האדריכלים ‘פרחי צפריר בע”מ’ שנחשב למוביל בתחומו על מנת שיערוך עבור הרשות את תכנית “יקנעם – אופק תכנוני ארוך טווח לשנים 2050-2020”. על פי התכנית, יצורפו לשטחה של יקנעם עלית גם 1,800 דונמים שנמצאים בין אליקים לפארק ‘מבוא כרמל’ אשר נמצא בבנייה ובשיווק.

במסגרת התכנית שתוקצבה ע”י משרד השיכון, ביקש ראש העיר ממשרד האדריכלים לבדוק לאן יכולה יקנעם להתפתח, תוך הקפדה על תשתיות מלאות, כבישים רחבים, כניסות ויציאות, וכיוצ”ב.

במשרד האדריכלים הגדירו מרחבי חיפוש ואיתרו מתחמי פיתוח רלוונטיים. לאחר מכן הם ערכו מיפוי זמינות וסדרי עדיפויות, ובסוף הגישו  הצעה לתרחיש פיתוח עתידי. במשרד שמו דגשים ובחנו  בין היתר על פי דרישת הרשות את עניין השמירה על הטבע ועל הסביבה, רגישות נופית סביבתית, קונפליקטים סביבתיים, חיבורים לרשת הדרכים הארצית והמקומית, תועלת בפיתוח, ועוד.

הכנת התכנית הייתה הכרחית מאחר ויקנעם סגורה להתפתחות מצפון (יקנעם המושבה), ממערב (כבישים 6, 70 ויערות) וממזרח (העירייה מתנגדת לבנייה בעמק השלום), ולכן ההמלצה שניתנה הייתה לאחד את יקנעם עם שלושת היישובים שגובלים בה. המלצה זאת נובעת גם מכך שעתודות הבנייה של יקנעם אוזלות, וכל מה שנותר כיום לאחר אכלוס שכונת ‘שער הגיא’ הם שני פרויקטים בגבעת קירה ובגבעת השיטה עם כאלף יחידות דיור.

התכנית הוצגה זה מכבר לשר הבינוי והשיכון, יואב גלנט ולצוות משרדו. השר העיר את הערותיו ונתן את ברכתו. התכנית הוצגה גם לראש מטה הדיור הלאומי, אביגדור יצחקי שהתלהב ממנה, ואמר שהוא מאמין בה ומגבה אותה, והוסיף שהדגם שנבנה כאן יכול בהחלט להיות דגם לאיך מצרפים מושבים קטנים לעיר, וימנע מצב שרשות צריכה להתחנן כל פעם שהיא צריכה לגדול בכמה דונמים.

ראש העיר, סימון אלפסי: “בדקנו היבטים רבים ומצאנו בין היתר שיקנעם היא מקום עם כוח תעסוקתי שבהחלט יכול לגדול. הרחבת היישוב חשובה מאוד לדורות הבאים. התכנית תאפשר לנו לגדול ולהתפתח. דרכה נוכל לנצל את המשאבים הרבים שהתברכנו בהם. הרחבת היישוב לא באה על ידי העמסתו, אלא בשטחים חדשים שנספח ואשר יאפשרו לנו להשקיע ברוחב לב בתשתיות ובמבני ציבור. המושבים שנצרף יכולים רק להרוויח מהמהלך כי ליקנעם יש יכולות כלכליות גבוהות ואיכות חייהם תשופר לאין ערוך. אני מתחייב לשמור על צביון המושבים ולא לפגוע בשום צורה באורח החיים בהם. אנו נכין תקנון שיאושר על ידי שר הפנים ועל ידי מועצת העיר ובו נשמור על האינטרסים של כל התושבים”.

מהמועצה האזורית נמסר בתגובה כי: “המועצה האזורית מגידו ויישוביה מתנגדים בתוקף ובנחרצות לכוונת עירית יקנעם עלית לספח שלושה מיישובי המועצה  לתחום השיפוט של העיר. המועצה מקימה מטה פעולה, בשיתוף עם הישובים הרלוונטיים, שיפעל לסיכול תכניות הפיתוח.

 

 

 

 

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter